KOJA JE SIMBOLIKA NOVČIĆA KOJI SE IZVLAČI IZ ČESNICE: Sveštenik kaže da nije tačno da će onaj koji ga izvuče imati puno novca
Sveštenik Branislav Kedžić objašnjava da je pravo značenje novčića u česnici simbol pomoći.
Na platou ispred Hrama Svetog Save, vernici su uživali u tradicionalnom lomljenju česnice od 250 kilograma brašna, a Unija pekara Srbije podelila je 4.000 krstića i više od 3.000 paketića.
Na platou ispred hrama Svetog Save u Beogradu Božić je i ove godine obeležen uz jedinstvenu tradiciju lomljenja česnice, koja simbolizuje zajedništvo i blagoslov porodičnog okupljanja. U centru ovog događaja bila je česnica težine gotovo 400 kilograma, napravljena od 250 kilograma brašna i ukrašena 33 zlatna dukata u čast Hristovih godina na zemlji.
Česnicu je osveštalo sveštenstvo hrama Svetog Save, nakon čega je hiljade vernika okupljenih ispred hrama sa nestrpljenjem učestvovalo u njenom lomljenju. Osvećenje česnice nije samo formalni čin već molitveni priziv Božijeg blagoslova na sve prisutne, simbolično povezujući tradiciju i veru u jednu neraskidivu celinu.
Prisutnima su, osim delova česnice, podeljeni i krstići, kao i paketići – ukupno 4.000 krstića i više od 3.000 paketića, što je učinilo radost Božića još većom. Ovaj gest je podsetio na važnost darivanja i ljubavi prema bližnjem, vrednosti koje Božić u svojoj suštini nosi.
Predsednik Unije pekara Srbije, Zoran Pralica, istakao je da tradicija lomljenja česnice traje od 1991. godine i da je ove godine česnica najveća do sada, sa prečnikom od skoro 3,8 metara.
- Mnogo vrednih ruku radilo je noćas da pripremi ovu česnicu, ali i česnice za mnoge druge gradove širom Srbije – Vršac, Požarevac, Zvezdaru - rekao je Pralica, ističući da je ovaj događaj simbol jedinstva svih krajeva Srbije.
Lomljenju česnice prethodila je svečana Božićna liturgija koju je služio patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije. Uz pojanje crkvenog hora i prisustvo velikog broja vernika, liturgija je podsetila na suštinu Božića, proslavu Rođenja Hristovog, najvećeg dara čovečanstvu.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Tradicija lomljenja česnice ispred hrama Svetog Save odavno je prerasla u simbol ne samo duhovne radosti već i verničkog zajedništva. Ovaj događaj povezuje vernike, podsećajući ih na važnost zajedništva, ljubavi i vere – vrednosti koje Božić čine praznikom srca i duše.
Sveštenik Branislav Kedžić objašnjava da je pravo značenje novčića u česnici simbol pomoći. Isus Hristos je rođen u pećini tačno u ponoć. Mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Svetog Georgija, okupljajući verni narod i čelne ljude Pljevalja u zajedničkoj molitvi i radosti. Saborno slavlje u hramu Svetog Save okupilo hiljade vernika uz svečane himne i poruku jedinstva. Hor hrama ulepšao prazničnu atmosferu, dok je patrijarhova poslanica istakla značaj ljubavi, bratstva i mira.
KOJA JE SIMBOLIKA NOVČIĆA KOJI SE IZVLAČI IZ ČESNICE: Sveštenik kaže da nije tačno da će onaj koji ga izvuče imati puno novca
SLAVIMO ROŽDESTVO ISUSA HRISTA: Danas je Božić, najradosniji hrišćanski praznik i dan kad se Spasitelj rodio
DUHOVNA SVETLOST U PLJEVLJIMA PRED NAJRADOSNIJI PRAZNIK: Liturgijsko sabranje ispunjeno hrišćanskom ljubavlju i nadom
POČELA BOŽIĆNA LITURGIJA U SVETINJI NA VRAČARU: Patrijarh Porfirije bogosluži u najvećem hramu na Balkanu
Marko Vasović iz sela Skakavci otkriva kako tri generacije njegove porodice, pod jednim krovom, kroz običaje, molitvu i ljubav pokazuju da Božić nije samo praznik, već i način života i poruka budućim generacijama.
Izložba u RTS klubu otkriva bogatstvo običaja i umeće izrade obrednih hlebova, dok festival „Česnica“ povezuje narode kroz zajedničku ljubav prema ovoj svetkovini.
Vernici širom Etiopije okupljali su se ispred tamošnjih hramova iščekujući dolazak Božića kada i pravoslavci širom sveta.
Prema narodnom verovanju, osoba koja ga pronađe imaće sreće i novca tokom godine, a mnogi koji ga uzvuku, nose ga u novčaniku cele godine. Međutim, Crkva gleda na ovu tradiciju iz dublje perspektive
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Ovaj znameniti trenutak označava završetak još jednog ključnog koraka u izgradnji Nacionalne katedrale Spasenja naroda, čija posvećenost dolazi kao svetionik vere za sve rumunske vernike.
Građenje sreće na nesreći drugih ne samo da je nepošteno, već nas vodi ka iskrivljenom poimanju uspeha – onom koje je daleko od hrišćanske ljubavi i zajedništva.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Neki takođe veruju da su ovi tehnološki uređaji u njihovim životima "gubitak vremena."
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Ikona je postala neizostavan deo života hrišćana, našla je svoje mesto u svakom domu vernika.
Na slavi manastira Blagoveštenje na „srpskoj Svetoj gori”, mitropolit žički Justin služio je liturgiju pred mnoštvom sveštenika, monahinja i vernika, dok su pojanje i trpeza ljubavi stvorili atmosferu nebeske radosti na zemlji.
U trenucima kada ponestaje ideja za jela bez ulja, ovo lagano i aromatično jelo od spanaća, pečurki, tahini paste i soja sosa donosi pravo osveženje i podseća nas da i vreme posta može biti ispunjeno kulinarskom radošću.
Javnost je šokirana vestima o nezakonitom balsamovanja preminulih u Solunu, a istraga razotkriva mrežu korupcije u kojoj učestvuju mrtvozornici i privatnici, sa šokantnim detaljima o poslovima sa telima preminulih.