VELIKA TRAGEDIJA NA BOGOJAVLJENJE: Ana se udavila tokom tradicionalnog bogojavljenskog kupanja i to pred očima porodice
Veoma brzo je postalo jasno da je nešto krenulo po zlu, kada je njen muž u panici uskočio u vodu.
Patrijarh Kiril govorio je o izazovima Ruske pravoslavne crkve i njenoj u duhovnom vođstvu naroda.
Ruski patrijarh Kiril, na godišnjem sastanku sa klerom Moskovske eparhije, osvrnuo se na izazove sa kojima se suočava Ruska pravoslavna crkva i na ulogu crkve u duhovnom vođstvu naroda.
U svom govoru, koji je održan 11. februara u Sali crkvenih saveta Katedrale Hrista Spasitelja u Moskvi, govorio je o pokušajima da se podeli Rusija kroz crkvene i geopolitičke razvojne procese.
Patrijarh Kiril je naglasio da crkva igra ključnu ulogu u jedinstvu ruskog naroda i duhovnoj stabilnosti zemlje. Istakao je da se Ruska pravoslavna crkva suočava sa izazovima kako na unutrašnjem, tako i na spoljnopolitičkom planu, te se osvrnuo na situaciju u Ukrajini, gde, prema njegovim rečima, postoji pokušaj duhovnog razdvajanja između dve zemlje.
Patrijarh je zatim govorio o ulozi klera u ratnim zonama, ističući da pružaju podršku vojnom osoblju, obavljajući liturgije i druga dela. Kako je rekao, prisustvo crkve u ovim teškim uslovima pomaže u očuvanju vere i duhovnom jačanju ljudi koji se suočavaju sa ratnim izazovima.
Posebno je istakao mogućnost vojnika da učestvuju u liturgiji, naglašavajući da je crkva uvek tu za ljude koji traže duhovno vođstvo. Takođe, pomenuo je slučajeve u kojima su vojnici i oficiri izrazili želju da se vojnim jedinicama dodele imena svetaca, što, prema njegovim rečima, pokazuje snažnu povezanost pravoslavlja sa svakodnevnim životom.
Patrijarh Kiril je naglasio da, uprkos teškim uslovima, crkva nastavlja da se moli za mir i stabilnost. Rekao je da je osnovna poruka pravoslavlja ljubav i pomirenje, i da je molitva za Svetu Rusiju neizostavni deo liturgijskog života crkve.
Takođe je istakao da crkva ne odstupa od svojih vrednosti, već nastoji da bude uz narod u svakom teškom trenutku. Vera, kako je rekao, predstavlja oslonac za ljude, a crkva ima misiju da očuva jedinstvo i duhovno vođstvo naroda.
Govoreći o izazovima s kojima se suočava Ruska pravoslavna crkva, patrijarh Kiril je istakao značaj očuvanja duhovne tradicije i molitve za mir. Prema patrijarhu Kirilu, crkva nastavlja da podržava narod i jača veru u teškim vremenima, trudeći se da očuva jedinstvo i vrednosti pravoslavlja.
Veoma brzo je postalo jasno da je nešto krenulo po zlu, kada je njen muž u panici uskočio u vodu.
Ovaj zajednički praznik ustanovljen je u XI veku za vreme cara Aleksija Komnena, kada se povela polemika o tome ko je od njih trojice svetitelj.
U slučaju kada smo zalepljeni za strasti i želimo ih, ali hoćemo i božansku blagodat, tada se dešava strašni sukob u nama.
Iz Svetog pisma znamo da žene ne pokrivaju svoje glave radi okruženja, već radi anđela.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Patrijarh Kiril je zahvalio predsedniku Putinu zbog njegovog odnosa prema vernicima Ruske pravoslavne crkve koje je patrijarh nazvao patriotama i za podršku mnogim važnim društvenim i prosvetnim inicijativama.
Državna služba za etnopolitičku politiku objavila je brojke o tzv. „prelazima“ parohija počev od stvaranja PCU.
Učesnicima premijere se obratio i ruski patrijarh Kiril, koji je tom prilikom uručio režiseru, scenaristi i producentu filma Emiru Kusturici orden Prepodobnog Serafima Sarovskog prvog stepena.
Religiozni fanatizam izazvao buru u Kiparskoj pravoslavnoj crkvi – teolog Teodoros Kiriaku poziva Sinod da preduzme hitne mere
Istoričari umetnosti kažu da su to uobičajene predstave sunca i meseca, ali teorije to nije umanjilo.
Oni koji su bili nižeg rasta vaskrsnuće kao nešto viši, oni koji su bili višeg, kao niži, tako da ćemo po vaskrsenju svi biti iste visine i pošto ćemo moći da prolazimo kroz čvrstu materiju, moći ćemo da se prožimamo.
U narodu postoje brojna praznoverja, koja se promovišu kao da je reč o crkvenom učenju, a s Crkvom nemaju veze, tako da bi trebalo biti veoma obazriv.
U narodu postoje brojna praznoverja, koja se promovišu kao da je reč o crkvenom učenju, a s Crkvom nemaju veze, tako da bi trebalo biti veoma obazriv.
Zanimljiv je i odnos Monaha Avelja prema javnom životu, onom na sceni i svakodnevnim obavezama u manastira.
Protojerej-stavrofor Dušan Kolundžić objašnjava da ovaj simbol ima istoriju koja seže u antičko doba.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
Ovo izuzetno jelo priprema se u crnogorskim, hercegovačkim i dalmatinskim krajevima, a u drevna vremena u toku kuge jeli su ga Mlečani. Saznajte kako se prema starom receptu priprema ovaj obrok koji je simbol snage i izdržljivosti.
Strast za alkoholom nije samo telesna slabost – ona pomračuje um, gasi razum i odvaja čoveka od Boga. Sveti Jovan Zlatoust nas opominje da pijanstvo nije samo prekomerno uživanje u piću, već i svaka strast koja zarobljava dušu.
Aleksandar Tkačenko objašnjava kako stres funkcioniše kao "stražar duše" i zašto je važno razumeti njegovu poruku umesto da ga potiskujemo. Njegovi saveti pomažu u pronalaženju unutrašnjeg mira i emocionalnog balansa.