Duhovna riznica 15.02.2025 | 10:30

ŠTA SA SVEĆAMA POSLE VENČANJA: Sveštenik kaže da ih obavezno treba odneti kući jer vam mogu spasiti brak kad upadne u krizu

Autor: M.M.
ŠTA SA SVEĆAMA POSLE VENČANJA: Sveštenik kaže da ih obavezno treba odneti kući jer vam mogu spasiti brak kad upadne u krizu
Schutterstock Venčanje u crkvi

Sveće sa venčanja su porodična svetinja, naglasio je jeromonah Serafim.

Brak je jedna od sedam svetih tajni u crkvi. U braku se muškarac i žena ujedinjuju pred Bogom i crkvom. Ljubav i zajednica su temelj ove tajne.

Čin venčanja obavlja sveštenik parohije kojoj pripada mladoženja. Mlada i mladoženja treba da donesu četiri sveće za kumove, burme, belo platno, čašu ili pehar i crno vino. 

Međutim, mi ćemo se danas baviti samo temom sveća i šta bi sa njima trebalo uraditi posle venčanja.

Shutterstock
Venčanje u crkvi

Mada je u Srbiji neko te sveće ostavlja u crkvi, blagočestivi običaj nalaže, ako je suditi prema rečima uvaženog i prerano upokojenog ruskog jeromonaha Serafima (Kalugina), brižljivo čuvanje sveća sa venčanja kao uspomene na Tajnu sklapanja braka.

- Sveće sa venčanja su porodična svetinja. Blagočestivi običaj nalaže brižljivo čuvanje sveća sa venčanja kao uspomene na Tajnu sklapanja braka. One se nekad stavljaju u kiot ikone, koja je dobijena kao roditeljski blagoslov za brak. Sveće sa venčanja se mogu na kratko zapaliti u vreme raspada porodice. Takođe, treba znati da njihovo paljenje ima snagu samo uz usrdnu molitvu Bogu za svoje zabludele bližnje.

On je rekao i kome su u ovakvim slučajevima treba moliti.

- Za zaštitu porodice od svake napasti treba se moliti Svetim mučenicima Guriju, Samonu i Avivu. Oni su poznati među pravoslavnim hrišćanima kao pokrovitelji supružništva, braka, srećne porodice, i njima se treba moliti - zaključio je on.

Duhovna riznica 07:00 | 21.01.2025

MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Što se više banalizuju ciljevi života, češće se javljaju razvodi i češće dolazi do privremenog nezakonitog življenja"

Sveti Teofan naglašava da supružnici treba da ispune zapovest ljubavi i međusobnog podnošenja: "Nosite bremena jedan drugoga“. Trpljenje, kako on objašnjava, ne smanjuje ljubav, već je učvršćuje, dok izbegavanje toga samo povećava nesuglasice i čini da sitnice postanu nepremostive prepreke. U njegovim rečima, um nam je dat da bismo život usmeravali ka dobroti, da bismo prevazišli nesuglasice kroz blagorazumnost. Kada ta blagorazumnost izostane, to je znak da je cilj života postao isključivo težnja za uživanjem, a ne za zajedničkim dobrima, što često vodi razvodu i raspadu porodice.