ŠTA RADI OTAC GOJKO KAD GA POPADIJA NAVEDE NA POGREŠAN PUT: Mudar savet kako izbeći svađe u braku
Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis.
Kako duhovna ravnoteža može promeniti život žene koja se suočava sa ljubavnim previranjima, verom i porodičnim problemima? Protiv nje je borba između prošlih grešaka i novih ljubavi, a otac Andrej daje oštar, ali duhovno smiren odgovor.
Život ponekad može biti teži nego što očekujemo, a trenuci nesigurnosti i duhovnih dilema postaju pravi test našeg unutrašnjeg mira. Elena je žena koja se u tom haosu našla, noseći teret svojih grešaka i ljubavnih izbora, tražeći put ka duhovnom izlečenju. Na tom putu, njen susret sa sveštenikom, protojerejem Andrejem Efanovom, postao je ključno mesto za duhovnu refleksiju, preispitivanje sopstvenih odluka i potragu za mirnim rešenjem unutrašnjeg konflikta.
- Pravoslavna sam, i moj muž takođe. Venčani smo. Imamo dvoje dece. U braku smo 17 godina, a pre braka smo tri godine živeli zajedno. S muževe strane je bilo prevara, ali sam opraštala. Pre pola godine, u mom životu pojavio se jedan čovek. On je protestant, zaljubili smo se oboje - otkriva Elena, otkrivajući duboku unutrašnju borbu kroz koju prolazi. Njen život se našao u potpunom rasulu: sa mužem, koji je sada okrenut protestantskoj veri, i s novim muškarcem, kojeg voli.
- Srce i duša mi se kidaju iznutra. Kako da živim? Obojicu volim. Počela sam da imam ginekološke probleme, imala sam dve operacije. Mužu je potrebna bliskost, a ja sam se zatvorila prema njemu jer svim srcem volim ovog mlađeg čoveka. Svakog dana čitam Bibliju i živim u veri. Muž ranije nije bio verujući, a sada je došao u ovu protestantsku crkvu da bi mene vratio. Duša mi je slomljena, a brak pred raspadom - priča dalje Elena, izražavajući duboku emotivnu podeljenost. Ona ne krije da je njeno srce podeljeno, a njena vera, koja je do tada bila snaga, sada je postala izvor unutrašnje konfuzije.
Nakon što je prošla kroz "Penuel" u Protestantskoj crkvi, emocionalni i duhovni raskol je postao neizbežan. U nadi da će pronaći duhovnu ravnotežu, Elena se obraća protojereju Andreju Efanovu. Njegov odgovor bio je oštar, ali duhovno smiren, kako bi je uputio na pravi put.
- Šta je vas, pravoslavnu ženu, povuklo ka protestantima? Dopao Vam se momak? Kakva ste Vi pravoslavna vernica, ako ste napustili Crkvu i prešli protestantima? - pita je sveštenik, podsećajući je na osnovne vrednosti koje su je vodile kroz život.
- Morate se vratiti u pravoslavnu crkvu, pokajati se za ono što ste učinili i ubuduće se potpuno posvetiti svojoj pravoslavnoj duhovnoj tradiciji", savetujući je da obnovi svakodnevnu molitvu, učestvuje u liturgijama i redovno se ispoveda. O mogućnosti pričešća neka odluči sveštenik nakon ispovesti i ličnog razgovora s Vama. Upisite se u školu veronauke za odrasle i ozbiljno proučite svoju veru, kako Vas ne bi stalno vuklo tamo-amo- ističe otac Andrej.
Međutim, saveti sveštenika nisu bili samo duhovne prirode, već su se odnosili i na njenu porodicu.
- Vaš brak je izuzetno složen jer su muževljeve prevare već bile ozbiljan problem i zapravo razlog za razvod. Vi ste izabrali da mu oprostite, ali život posle preljube zahteva poseban trud - naglasio je sveštenik, ističući važnost ponovnog ujedinjenja kroz razgovor i duhovnu obnovu.
- Sada je ključno da shvatite šta da radite sa svojim brakom i postoji li razlog da ga sačuvate - dodaje sveštenik Andrej Efanov. On joj savetuje da se ne odlučuje na temelju trenutnih emocija prema novom čoveku, već da razmisli o dubokoj posvećenosti svom mužu, koji je već suočen sa sopstvenim duhovnim preobražajem.
Između porodičnih problema, duhovnih dilema i emotivnih turbulencija, Elena se našla pred izborom koji nosi težinu ne samo za nju, već i za njenu porodicu.
- Razgovarajte sa mužem, možda uz prisustvo sveštenika ili psihologa, i zajedno razmotrite argumente 'za' i 'protiv' očuvanja braka - savetuje je sveštenik, pozivajući je na ozbiljno preispitivanje svojih osećanja i odlučivanje o tome kako dalje.
Elena se našla u situaciji koja zahteva duboko duhovno razmišljanje, pokajanje, ali i razumevanje, kako bi njen život mogao da krene ka isceljenju. Ova priča o ljubavi, veri i iskušenju podseća nas na to koliko je važno u svemu zadržati vernost, i u ljubavi i u veri, te kako se duhovni saveti mogu koristiti kao svetionik u vremenima najdublje tame.
Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis. Oslanjajući se na stručna iskustva, ali i na pravoslavna učenja, psiholog Gljeb Tkačenko objašnjava zašto slepa poslušnost može ugroziti brak i kako pravi autoritet u porodici proizilazi iz poverenja, a ne iz prisile. Sveće sa venčanja su porodična svetinja, naglasio je jeromonah Serafim. Ako kažu da je navika od ljubavi jača, to nije tačno, kaže otac Jelisej.
ŠTA RADI OTAC GOJKO KAD GA POPADIJA NAVEDE NA POGREŠAN PUT: Mudar savet kako izbeći svađe u braku
DA LI ŽENA MORA DA SLUŠA SVOG MUŽA? Pravoslavni psiholog Gljeb Tkačenko otkriva kada poslušnost vodi ka sreći, a kada postaje teret koji razara ljubav
ŠTA SA SVEĆAMA POSLE VENČANJA: Sveštenik kaže da ih obavezno treba odneti kući jer vam mogu spasiti brak kad upadne u krizu
MOŽE LI SE VOLETI IZ NAVIKE: Otac Jelisej o pravoj ljubavi i onome što opterećuje većinu današnjih brakova
Od strogih sankcija u drevnim civilizacijama do unutrašnje borbe sa savesti danas, saznajte zašto preljuba nosi najtežu osudu u pravoslavlju i kako monah Lazar Abašidze otkriva njene posledice na duhovni i društveni život.
U duhovnom pristupu bračnim krizama, otac Gojko Perović ističe važnosti ljubavi i strpljenja, ali govori i o granicama koje ne treba preći i kada je pomirenje besmisleno.
Kroz duhovnu muziku, ova umetnica anđeoskog glasa nas podseća na snagu ljubavi, vere i zajedništva kao temelja za očuvanje porodice u izazovnim vremenima.
Da bi supružnici danas bili u stanju da ostanu srećni i voljeni, neophodno je da sačuvaju svoje odnose kroz lično saosećanje. Da bi bračna zajednica opstala u harmoniji, na tome treba da se radi, da joj se pomogne, jer samo po sebi ništa ne predstavlja objektivnu realnost.
U Nedelju krsnopoklonu, svetitelj jasno poručuje da bez krsnog znamenja nema istinskog hoda za Gospodom – jer se upravo kroz stradanje duša čisti i priprema za večnu radost.
U Krstopoklonoj nedelji setimo se Svete carice Jelene, žene koja je od skromnih početaka postala simbol hrišćanskog spasenja, čineći Krst hrišćanskim znamenjem koje prevazilazi granice vremena.
Na opelu nevinim žrtvama koje su izgubile život u noći koja je zauvek promenila Kočane i ostavila prazne školske klupe, arhiepiskop Stefan uputio je poruku koja tera suze na lice, ali istovremeno podseća na suštinu pravoslavne vere – veru u život večni.
Naučnici nemaju mnogo podataka i nisu sigurni gde se tačno čuva glava Jovana Krstitelja, jer je istorija ovog događaja veoma maglovita.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
Meštani sela Jovac kažu kako je jedan od njih, Dragoljub Krstić, sanjao da napravi crkvu u stablu drveta.
U manastiru je otkriven stari živopis, koji datira s kraja 13. veka. 2016. godine je raslojen jedan deo, a 2017. se nastavilo sa mehaničkim suvim čišćenjem. Tada je i otkrivena freska Strašni sud.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Desert bogat aromama narandže, oraha i začina, bez mleka i jaja, koji donosi duhovnu i kulinarsku harmoniju na vašu trpezu. Ovaj kolač je jednostavan, ali nezaboravan.