STEFANOV TAJNI SAVEZNIK: Pravoslavna pripovetka za decu
Suočivši se s nepobedivim protivnikom, Stefan je otkrio ključ ne samo do pobede, već i do najveće životne istine – da nikada nije sam.
Emotivni stihovi autorke Dragane D. Mirković u izvođenju mlade Jane Koprivice promoviše humanitarnu inicijativu "Dom za mame", donoseći poruku nade i vere za sve žene u teškim životnim okolnostima.
U svetu punom neizvesnosti, kada se suočavamo sa pitanjima života i smrti, pesma "Želim da živim" Dragane D. Mirković nosi snažnu i duboko emotivnu poruku. Ova svojevrsna himna protiv čedomorstva dotiče svako srce – ona je i molitva, poziv na buđenje, apel na razumevanje i poštovanje svakog života. Kroz nju, Dragana D. Mirković nas podseća na najveću vrednost koju imamo – život, i to od trenutka njegovog začetka, kada je svaki trenutak božanski dar.
"Želim da živim" postavlja pitanje koje je često prećutkivano u društvu – šta je sa životom nerođene dece? Ko će se boriti za njih? Ko će stati u njihovu odbranu? Pesma osvetljava težak put mladih žena suočenih sa neplaniranim trudnoćama, koje često nemaju podršku, a suočavaju se sa nepravednim društvenim osudama. Inspirisana ličnim iskustvom, autorka je stvorila delo koje se ne bavi samo ličnim traumama, već apeluje na društvo, pozivajući na solidarnost i ljubav prema svakom biću.
I sama pesma postaje himna nade, u kojoj mlada Jana Koprivica, uz svoju nevinu i snažnu interpretaciju, nosi poruku vere i hrabrosti. Ona, kao učenica Gimnazije „Sveti Sava“, nastavlja put svojih predaka, koji su verovali da život ne počinje i ne završava se ljudskom voljom, već je uvek u rukama Božijim. Kroz stihove "Želim da živim, i svetlost ugledam" Jana poziva na duboko poštovanje svetlosti života, naglašavajući da je svaki trenutak života dar od Boga, koji samo On može dati i oduzeti.
Pesma se takođe povezuje sa humanitarnim projektom "Dom za mame", koji će uskoro otvoriti svoja vrata u Beogradu, kao sigurno utočište za trudnice, porodilje i majke u teškim životnim okolnostima. Ovaj dom nije samo fizički prostor; on je simbol nade, ljubavi i vernosti. Kroz njega, buduće majke će dobiti priliku da održe trudnoću, rode svoju decu i krenu putem samostalnosti, uz podršku i razumevanje, kako bi stvorile svetli put za sebe i svoju decu.
Stihovi "Ne ubijaj, ne čini zlo! Ne biraj umesto Raja Pakao" pozivaju na etički i moralni susret sa realnošću. Svaka žena koja donese tešku odluku, kao što je abortus, često je pod velikim pritiskom, nesvesna dubokih posledica koje će ta odluka ostaviti na njenu dušu. Pesma nas podseća na to, nudeći nam snagu da ne zaboravimo da život svakog čoveka, pa i onog koji je tek začet, ima svoju vrednost i svoju božansku sudbinu. Dragana D. Mirković, Jana Koprivica i svi koji podržavaju ovu inicijativu vraćaju veru u svetlost, koja je često sakrivena u tami izazova s kojima se žene suočavaju. Kroz pesmu "Želim da živim", ne samo da osvežavamo dušu, već i podsećamo svet da svaki život nosi neizmernu vrednost, jer samo Bog daje i uzima život.
Suočivši se s nepobedivim protivnikom, Stefan je otkrio ključ ne samo do pobede, već i do najveće životne istine – da nikada nije sam. U svetu punom izazova, dva brata kroz avanture otkrivaju kako ljubav i dobrota mogu promeniti život i obasjati put svakog od nas. Ispovest, ne samo da ima religijski značaj, već funkcioniše i kao sredstvo unutrašnjeg izlečenja i duhovnog pomirenja sa samim sobom. U utorak treće sedmice Velikog posta, Sveti Teofan Zatvornik poziva da se ne lišavamo svetih tajni, jer samo kroz njih možemo doći do spasenja. U pravoslavlju, smrt nije kraj, već prelaz u novo, večno postojanje.
STEFANOV TAJNI SAVEZNIK: Pravoslavna pripovetka za decu
JAKOV I JOVAN U POTRAZI ZA SVETLOSTI: Pravoslavna pripovetka za decu
DA LI SU GRESI OPROŠTENI AKO POSLE ISPOVESTI NE OSEĆAMO OLAKŠANJE! Sveštenik objasnio šta bi u takvoj situaciji trebalo uraditi
OVAKO NANOSIMO ŠTETU SAMIMA SEBI: Sveti Teofan Zatvornik osvetljava jedini siguran put ka spasenju
KAKO PREVAZIĆI STRAH OD SMRTI: Protojerej Nenad Dragičević ukazuje da postoji samo jedan bezbolni način da se prihvati i mirno dočeka kraj
Za veliki greh, treba i veliko kajanje. I da se zna da ovaj ne može biti oprošten samo ispovešću, kaže otac Jovan.
"Zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete telo Sina Čovječijega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi".
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Dok vernici u suzama i miru koji se pojavljuju na svetim ikonama vide utehu i poziv na pokajanje, pravoslavna Crkva pristupa ovim pojavama sa mudrošću i oprezom — bez hemijskih analiza, ali s dubokom pažnjom i duhovnim rasuđivanjem.
Portal Religija.rs imao je privilegiju da među prvima, još pre zvaničnog otvaranja zakazanog za 1. jun ove godine, poseti novi konak manastira Tumane.
Dok se ceo Vatikan utapa u tišini molitve, Lav XIV – nekadašnji misionar iz Perua – započinje pontifikat porukom jedinstva, skromnosti i nade za više od milijardu vernika širom sveta.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Nekada nezaobilazno na trpezi, danas gotovo izbrisano iz sećanja — čikovi su jednostavno jelo, koje podseća na raviole. Oduševljavaju ukusom, mirisom belog luka i toplinom domaće kuhinje.
U vreme kada je car Likinije sprovodio tajne progone hrišćana, episkop amasijski Vasilije postao je neustrašivi čuvar čistote i vere.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.