Duhovna riznica 16.04.2025 | 23:17

KAKO SE PRAVI SVETO MIRO: U drevnom obredu koji se retko viđa i još ređe opisuje – koristi se više od 100 sastojaka (FOTO)

Slika Autora
Autor: Saša Tošić
KAKO SE PRAVI SVETO MIRO: U drevnom obredu koji se retko viđa i još ređe opisuje – koristi se više od 100 sastojaka (FOTO)
SPC

U Donskom manastiru patrijarh Kiril blagoslovio početak mirovarenja – duhovnog i liturgijskog procesa tokom kojeg se priprema sveto miro, dok se iznad kazana danonoćno čita Jevanđelje.

U danima kada nebo ćuti, a zemlja diše molitvom i pokajanjem, dok hramovi osluškuju korake Hrista na Golgoti, u srcu Ruske pravoslavne crkve – Moskovskoj patrijaršiji – započeo je sveti i drevni čin mirovarenja. To se događa samo u najposebnijim trenucima liturgijske godine, na Veliki ponedeljak Strasne sedmice, kada Crkva ulazi u dubinu Hristovog stradanja, iščekujući zoru Vaskrsenja.

U Malom saboru Donskog stavropigijalnog manastira u Moskvi, pod svodovima natopljenim vekovnim molitvama i monaškim tihovanjem, moleban na početku čina mirovarenja služio je patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril. Okružen mitropolitima, episkopima i sveštenstvom, on je kao duhovni domaćin blagoslovio sve što je pripremljeno za ovaj sveti proces: kazan za kuvanje, sudove, ulja, vino i mirisno bilje – blago duhovne apoteke Crkve.

SPC
Po drevnoj crkvenoj predaji, miro se priprema od više od stotinu sastojaka: u kazan se najpre sipa sveta voda, potom vino, maslinovo ulje...

 

Mirovarenje, čin u kome se priprema sveto miro, nije samo tehnički postupak – to je bogosluženje u najdubljem smislu te reči, sveta liturgija mirisa i tišine, u kojoj se liturgijski prepliću zemaljsko i nebesko. Jer, sveto miro nije obična smeša – ono je pomazanje Duha Svetoga, produžetak Pedesetnice u životu Crkve. Njime se pečati svako novokršteno čedo Crkve, osvećuju se hramovi i antiminsi, blagosiljaju sveci i narodi.

Po drevnoj crkvenoj predaji, miro se priprema od više od stotinu sastojaka – finih biljnih ulja, aromatičnog bilja, smola i začina. U kazan se najpre sipa sveta voda, potom vino, maslinovo ulje i pažljivo odmerene količine začina koje vekovima čuvaju recepti patrijaršijskih riznica. Ove godine biće pripremljeno oko trista litara mira – dragocene tečnosti koja simbolizuje silazak Duha Svetoga na Crkvu i čiji miris traje mnogo duže od dana i godina.

SPC
Patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril, trikirijem je  zapalio vatru ispod kazana i pročitao odlomak iz Jevanđelja po Mateju, čime je liturgijski označen početak mirovarenja

 

Patrijarh Kiril je trikirijem zapalio vatru ispod kazana i pročitao odlomak iz Jevanđelja po Mateju, čime je liturgijski označen početak mirovarenja. Dva đakona su počela da mešaju sadržaj kazana, dok se iz dana u dan, neprekidno, nad kazanom čita Jevanđelje. U tom neprekinutom čitanju Svetog pisma, u ritmu vere i pokajanja, kao da cela Crkva moli da Duh Sveti siđe i svojim nevidljivim pečatom posveti sve što se pred Njim u smirenju priprema.

Završetak ovog uzvišenog čina predviđen je za Veliki četvrtak, kada će sveto miro biti osvećeno u Sabornoj crkvi Hrista Spasitelja – hramu vaskrslog naroda, podignutom na ruševinama sovjetskog bezbožja. Tako će i ovog Vaskrsa, Crkva pravoslavna, nošena molitvama i blagodaću, obnoviti sebe u svetom miru – kao što su to činili apostoli, sveti oci i svi oni koji su u mirisu svetosti naslućivali Carstvo nebesko.

 

U tišini Donskog manastira, pod rukama onih koji neprekidno čitaju jevanđelje, u kazanu gori vatra i ključa svetost. Tamo gde se miris svetog mira širi kao nevidljiva molitva, rađa se novo poglavlje crkvenog života – kao tihi odgovor na bol sveta i kao blagoslov za sve nas koji kroz Svetu tajnu miropomazanja postajemo čeda istog Duha.

Jer „miris znanja Hristovog“ (2. Kor 2,14) ne iščezava – on se nosi u duši, u telu, u vekovima, i obnavlja se svake Strasne sedmice, u plamenu vere i tišini molitve.