Svetac otkriva zašto baš uživanja i zadovoljstva postaju najopasnije zamke za dušu, vodeći čoveka ka neprimetnom duhovnom padu.
U duhovnom nasleđu Svetog Vasilija Velikog, jednog od najvećih otaca Crkve i učitelja pravoslavlja, nalazi se mnoštvo pouka koje i danas vode vernike putem istine i trezvenosti. Među njima se posebno izdvaja njegova rečenica:
- Kao što se razbojnici kriju po skrovitim mestima da bi orobili prolaznika, tako se i đavo krije u zadovoljstvima da bi savladao našu dušu.
Najopasnije zamke skrivene su u slastima
Ovaj mudri duhovni savet otkriva suštinu borbe koja se odvija unutar svakog čoveka. Sveti Vasilije ovde ukazuje na najopasniju zamku – onu koja se ne vidi. Razbojnik koji vreba na putu skriva se da ga prolaznik ne bi uočio, a kada napadne, žrtva je već bespomoćna. Tako i đavo ne napada otvoreno, već ulazi u čovekovo srce kroz ono što nam izgleda prijatno i bezazleno – kroz uživanja i zadovoljstva.
Poziv na budnost i rasuđivanje
Time nas Sveti Vasilije poziva na duhovnu budnost. On nas uči da nisu sva zadovoljstva pogubna, ali da u svemu moramo imati meru i trezvenost, kako bismo znali šta je zaista korisno za našu dušu, a šta je zamka koja će je zarobiti. Jer čovek koji živi samo da bi udovoljio svojim čulima postaje lak plen lukavoga, kao što i putnik bez opreza lako pada u ruke razbojnika.
Printscreen
Sveti Vasilije Veliki
Prava borba je u nama
Zato je ovaj savet Svetog Vasilija Velikog večna lekcija: da duhovni život nije samo u odricanju od zla, već i u rasuđivanju, u sposobnosti da prepoznamo gde se zlo krije. Ne uvek u onome što izgleda strašno, već upravo u onome što nam se čini najslađim.
Hrišćanin mora bdijati nad svojom dušom
U ovom savetu otkriva se sva dimenzija pravoslavnog poimanja duhovne borbe – kao neprekidne budnosti i bdenja nad svojom dušom, jer ona je blago koje svaki hrišćanin mora čuvati. A vrag, kao razbojnik, neće nas napasti tamo gde smo spremni na odbranu, već upravo tamo gde smo se opustili, zaboravili molitvu i predali se nasladama bez uzdržanja.
Put ka slobodi i istinskoj radosti
Neka ova pouka Svetog Vasilija Velikog bude podsećanje svakome od nas da pravi hrišćanin bdi nad sobom i svojim srcem, znajući da je zadovoljstvo najopasnije onda kada se u njemu sakrije neprijatelj naše duše. I neka nas ova reč dovede do istinske duhovne slobode, u kojoj ćemo prepoznati šta je Božiji dar, a šta zamka koja nas od Njega odvaja.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Život Svetog Nektarija Eginskog bio je ispunjen lažima i progonima, ali je ostao smiren i radostan – danas njegove pouke pomažu svima koji se bore s padovima i očajanjem.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Jedan od najvećih svetaca pravoslavlja nas uči da pravi post nije samo odricanje od mesa, ribe i jaja, već preobražaj celog bića, milost srca i smirenje koje utišava svaki naš grehovni pokret.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Dok nas savest tiho opominje, a mi je ignorišemo, duša sve dublje krvari. Sveti Jovan Zlatousti nas uči da je bezosećajnost prema grehu najopasnija bolest – jer dok ne osećamo bol, nećemo ni poželeti isceljenje.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.