Duhovna riznica 27.07.2025 | 17:20

SIN SOFIJE LOREN PREŠAO U PRAVOSLAVLJE: Karlo Ponti napustio katoličanstvo, pronašao istinu na Istoku i venčao se u manastiru iz 4. veka (VIDEO)

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
SIN SOFIJE LOREN PREŠAO U PRAVOSLAVLJE: Karlo Ponti napustio katoličanstvo, pronašao istinu na Istoku i venčao se u manastiru iz 4. veka (VIDEO)
Wikimedia/Levan Gokadze, Facebook, Maurizio D Avanzo/IPA / Sipa Press / Profimedia

Čuveni dirigent venčao se po pravoslavnim kanonima u gruzijskom manastiru Samtavro, obučen u narodnu nošnju; njegova izabranica je mlada Gruzinka, fitnes instruktorka Marijam Šarmanašvili.

U svetu u kojem se holivudske priče često završavaju svetlima reflektora i crvenim tepihom, dirnula nas je vest o jednom sasvim drugačijem putu – tihom, duhovnom i nadahnutom. Karlo Ponti Mlađi, sin legendarne italijanske glumice Sofije Loren i poznatog filmskog producenta Karla Pontija, pošao je putem vere i ljubavi koji ga je doveo do svetih vrata pravoslavnog manastira Samtavro u gruzijskom gradu Mcheta, drevnom duhovnom srcu gruzijskog pravoslavlja.

A0060 Horst Ossinger / DPA / Profimedia
Sofija Loren u porodilištu sa sinom Karlom

 

U manastiru u kojem se, prema predanju, podvizavala Sveta ravnoapostolna Nina, prosvetiteljka Gruzije (Srpska pravoslavna crkva je proslavlja istog dana kada i Svetog Savu, 27. januara), Karlo je izgovorio sudbonosno “da”, po pravoslavnim kanonima. U crkvi prepunoj duhovne tišine i liturgijskog pojanja, pod svodovima oslikanim zlatnim akcentima, Karlo i njegova izabranica primili su svetu tajnu braka, a sam čin je propraćen drevnim obredom krunisanja, kojim Crkva blagosilja zajednicu muža i žene.

Manastir Samtavro – simbol hrišćanskog preporoda Gruzije

GFC Collection / imago stock&people / Profimedia
 

 

Manastir Samtavro ima posebnu simboliku u istoriji i duhovnom životu Gruzije. Kompleks obuhvata crkvu Preobraženja i ženski manastir posvećen Svetoj Nini i datira još iz IV veka: tada je gruzijski kralj Mirijan III, zajedno sa svetiteljkom Nino, prihvatio hrišćanstvo kao državnu veru. U dvorištu manastira počivaju njihove relikvije, čime Samtavro postaje značajna destinacija za vernike i simbol pravoslavlja.

Arhitektura manastira, posebno crkva tipa cross‑in‑square iz XI veka, sa kupolom, ukrašenim pročeljima, bogatim arkadama i freskama iz XVI–XVII veka predstavlja vrh srednjovekovne gruzijske sakralne umetnosti. U kompleksu su i srednjovekovni zidovi, zvonik, kula i rezidencijalni objekti. 

Njegova izabranica je Marijam Šarmanašvili, gruzijska fitnes instruktorka i posvećena pravoslavna hrišćanka. Par je, obučen u tradicionalne gruzijske nošnje, pristupio oltaru dok je crkveni hor pevao liturgijske pesme. Video te duhovne svečanosti podelila je poznata gruzijska operska diva Tamar Iveri, dajući trenutku umetnički i liturgijski pečat.

 

 

Manastir Samtavro, pod zaštitom UNESCO, vekovima je bio svedok svetih života, podvižništva i mučeništva, a sada i duboke lične preobrazbe jednog umetnika sa Zapada, koji je pronašao duhovni mir na Istoku. Pontijeva odluka da pređe u pravoslavlje nije samo čin lične vere, već i izraz poštovanja prema veri i identitetu njegove supruge i naroda u čiju je zemlju stupio sa skrušenošću i ljubavlju.

Ko je dama zbog koje je sin Sofije Loren promenio veru?

Pontijeva izabranica, Marijam Šarmanašvili, gruzijska fitnes instruktorka i pravoslavna hrišćanka, započela je vezu sa Pontijem 2021. godine putem Instagrama, kada mu je on poslao poruku „Bellissima“, a ona odgovorila „Grazie mille“ preko Google translatora. Nakon meseci dopisivanja i susreta, Marijam ga je prihvatila. U trenutku venčanja imala je oko 34 godine, dok je Ponti bio oko 55. Marijam već ima osmogodišnjeg sina, a ovo je kolektivan emotivni korak u njihovim životima i drugo Pontijevo venčanje.

Prema medijskim izveštajima, Ponti i Marijam planiraju i drugu, građansku ceremoniju u Ženevi, u septembru tekuće godine, na kojoj će prisustvovati i slavna glumica Sofija Loren, koja je prošlog septembra proslavila svoj devedeseti rođendan. Ali duhovno venčanje – ono što je u Crkvi zapečaćeno blagodaću Duha Svetoga – već je održano u svetoj Gruziji, gde se svetovno i nebesko stapaju u mirisu tamjana i zvucima liturgijske pesme.

 

 

Ova priča, nalik na savremenu duhovnu bajku, svedoči da su srca ljudi, bez obzira na geografske granice i kulturne razlike, uvek sposobna da prepoznaju istinu, svetlost i dubinu pravoslavlja. Karlo Ponti Mlađi, dirigent koji je vodio orkestre širom sveta, sada je, čini se, pronašao i „melodiju večnosti“ u veri koju je izabrao.