Duhovna riznica 25.06.2026 | 16:04

KAKO SE PRIPREMITI ZA PRIČEŠĆE: Arhimandrit Hrizostom kaže da mnogi prilaze Svetoj čaši, a da najvažniju stvar nisu uradili - TAD JE SVE UZALUDNO!

Slika Autora
Autor: M. M.
Google Dodaj Religija kao željeni izvor na Googlu
KAKO SE PRIPREMITI ZA PRIČEŠĆE: Arhimandrit Hrizostom kaže da mnogi prilaze Svetoj čaši, a da najvažniju stvar nisu uradili - TAD JE SVE UZALUDNO!
shutterstock.com/arda savasciogullari, instagram/printscreen/manastir.namasija

Iako se smatra vrhuncem liturgijskog života, među vernicima ima i onih koji pričešću pristupaju olako, ne obraćajući dovoljno pažnje na duhovnu pripremu.

Pričešće (ili evharistija) najvažnija je Sveta tajna u pravoslavlju.

Kroz osvećeni hleb (naforu) i vino, koji simbolizuju Telo i Krv Hristovu, vernici se sjedinjuju sa Bogom i postaju jedno telo sa Crkvom. To je izvor duhovnog života, isceljenja i večnog spasenja.

Zbog toga Crkva od najranijih vremena uči da ovoj Svetoj tajni treba pristupati sa dubokim poštovanjem, pripremom i pokajanjem.

Shutterstock
Pričešće, ilustracija

 

Iako se smatra vrhuncem liturgijskog života, među vernicima ima i onih koji pričešću pristupaju olako, ne obraćajući dovoljno pažnje na duhovnu pripremu.

Sveštenici često upozoravaju da samo spoljašnje ispunjavanje pravila nije dovoljno ukoliko čovek ne nastoji da se pomiri sa Bogom i bližnjima, da se oslobodi mržnje, zavisti i drugih grehova koji ga udaljavaju od Hrista.

O tome je govorio i arhimandrit Hrizostom Nešić, objašnjavajući kako vernik treba da se pripremi za pristupanje Svetoj čaši.

Instagram/manastir.namasija/Printscreen
Arhimandrit Hrizostom

 

- Kad se pričešćuje Svetim tajnama Tela i Krvi Hristove svake nedelje, praznikom, skoro na svakoj liturgiji, ako je mirski čovek, mora da posti sredu i petak i sva četiri propisana posta, da pročita molitve pred pričešće i da se uzdržava od hrane i vode posle 12 sati - objasnio je otac Hrizostom, a potom dodao:

- I sve to ne znači ništa ako niste svima oprostili i niste se izmirili s Bogom i s ljudima. Ako si počinio neki greh, moraš da se pokaješ zbog njega. Pričešćuju se ljudi, a idu kod vračara i gatara. To ne valja. Gledaju horoskop, piju kafe, pa okreću šolje, imaju abortuse, čedomorstva, a nisu se pokajali. U svađi su s komšijama i rođacima, a pričešćuju se. Mrze, zavide, stiču materijalna dobra, a za šta stiču kad sutra može da dođe anđeo Božji i da ti uzme dušu. Kradu od države, kradu jedni drugima. Stavljaju sebe na mesto Boga. Isto se čine muželoštva, skotološtva, ženološtva... I ako je neko takav, treba da se pokaje, preobrazi i da prima Krv i Telo Hristovu kao lek.