Duhovna riznica 24.06.2026 | 20:25

DOK TRAJE PETROVSKI POST, SVI POSTAVLJAJU ISTO PITANJE: Otac Predrag dao jasan odgovor

Slika Autora
Autor: M. M.
Google Dodaj Religija kao željeni izvor na Googlu
DOK TRAJE PETROVSKI POST, SVI POSTAVLJAJU ISTO PITANJE: Otac Predrag dao jasan odgovor
Print Screen Instagram otac_predrag_popovic

Prema učenju Crkve, post bez molitve, smirenja i dobrih dela ostaje nepotpun.

U toku je Petrovski post, jedan od četiri velika posta u pravoslavnom kalendaru, pa se mnogi vernici ovih dana trude da što doslednije ispoštuju crkvena pravila.

Međutim, dok se često vodi rasprava o tome šta je dozvoljeno jesti, a šta ne, sveštenici podsećaju da smisao posta nije samo u uzdržavanju od određene hrane, već pre svega u duhovnoj promeni i borbi sa sopstvenim slabostima.

Religija.rs
Petrovski post je jedan od četiri velika posta u godini

 

Upravo je na to jednom prilikom ukazao i otac Predrag Popović, ističući da vernici neretko previše pažnje posvećuju jelovniku, a premalo onome što bi trebalo da bude suština posta.

- Post nije samo uzdržavanje od hrane. Suština posta jeste da se čovek odrekne nečega, da kaže: "Ne gospodari stomak sa mnom, nego ja gospodarim sa njim“. I nije samo stomak u pitanju, u pitanju su svi udovi ljudski. Najpre psiha. Znači da čovek u tom postu ostavi pušenje, ostavi neke loše navike, da se trudi da se ne svađa, ne psuje i tako dalje. Čovek treba da ima tu svest i, naravno, da uvede koju molitvu više u toku posta. Takođe, da čita duhovne knjige i malo više poradi na svojoj duhovnosti i odnosu sa Bogom kroz odnos sa ljudima oko sebe – rekao je otac Predrag.

Prema učenju Crkve, post bez molitve, smirenja i dobrih dela ostaje nepotpun.

Zato vernici tokom posta nastoje da se više mole, češće odlaze u hram, ispituju svoju savest i rade na ispravljanju mana koje ih udaljavaju od Boga.

Kada je reč o tome šta se smatra "vrhuncem" kršenja posta, a što zanima sve vernike, on smatra da je to kada se post prekine.

- Ja to gledam kao jedna gradnja mosta između Boga i čoveka. Po meni post to znači. Ispostiti ceo post je opet bolje nego ispostiti prvu i poslednju nedelju - rekao je on i dodao:

- To je kao da imamo početak i kraj mosta, a gde je sredina? Bolje da nam je most bilo kakav nego nikakav. Znači, bolje postiti ceo post na ulju, nego postiti dve nedelje na vodi. Opet, ceo post treba postiti na molitvi i podvigu, to je najvažnije.