JEDNA KUTIJICA IDE NA ČELO, DRUGA ODMAH DO SRCA: Ovo je drevni način povezivanja sa Bogom
"Vezaćeš ih kao znak na svojoj ruci, i oni će biti podsetnik između tvojih očiju".
Sinagoga je građena sredstvima subotičke jevrejske zajednice, u periodu kada je ona bila u svom zenitu.
Sinagoga u Subotici, u Vojvodini na severu Srbije, sagrađena je 1902. godine i predstavlja drugu najveću Sinagogu u Evropi. Najveći broj subotičkih Jevreja život je izgubio u holokaustu, tako da danas, između ostalog, predstavlja uspomenu na njih.
U svom punom sjaju i funkciji bila je do početka Drugog svetskog rata, nakon čega su usledile decenije propadanja. Osim interventnih ulaganja, većih zahvata na objektu nije bilo sve do početka novog milenijuma.
U protekloj godini sinagoga beleži preko 35 hiljada turističkih poseta, dok je posetilaca na koncertima tokom godine bilo 15 hiljada, od kojih je najposećeniji bio koncert za Dan grada, "Filmska muzika u parku".
Iz Fondacije "Subotička sinagoga" kažu da su najponosniji na to što su ove godine imali posetioce sa svakog kontinenta.
- Najviše poseta bilo je iz susedne Mađarske, zatim tu su ostale evropske zemlje, Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Danska, jako puno poseta iz Francuske, Holandije, Španije, zatim Malte, Italije, Rusija, Portugalije, ka i iz susednih zemalja. Uvek su posebno interesantne posete iz egzotičnih zemalja, a prošle godine smo imali posete iz Indije, Tajlanda, Japana, zatim Izraela, Kazahstana, Kine, Turske, tu su i Novi Zeland, Australija, Argentina, Čile, Urugvaj, Meksiko, Kanada i razni gradovi SAD-a - priča koordinatorka Fondacije "Subotička sinagoga", Hajnalka Ileš.
BONUS VIDEO: Ovo je jedino kupatilo u Srbiji sa "živom vodom": Ljudi su zbog toga putovali u Mađarsku
"Vezaćeš ih kao znak na svojoj ruci, i oni će biti podsetnik između tvojih očiju".
Judaizam, kao vera čvrsto utemeljena u Božijem otkrivenju i istorijskom iskustvu, nosi univerzalnu poruku o veri, pravdi, znanju i odgovornosti. Njegove vrednosti i duhovna dubina i danas nadahnjuju milione vernika i poštovalaca širom sveta.
Preko puta Sefardskog groblja, nalazi se i Aškenasko groblje osnovano 1876. godine.
Istraga je u toku, a nadležna tužilaštva će se izjasniti o daljem postupanju prema osumnjičenima.
Zvaničnici očekuju da će iskopavanja trajati oko dve godine.
Obaveza pet dnevnih molitvi ustanovljena je nakon događaja Noćnog putovanja i Uzašašća.
Ta oblast je bila omiljeno mesto za odmor rimskih vladara još od vremena cara Domicijana u prvom veku.
Studija pod nazivom Globalna verska slika, objavljena u ponedeljak 9. juna, drugo je izdanje ovog demografskog izveštaja o religijama, koje "Pew Research Center" sprovodi od 2010. godine.
Roditelji su u očaju poslušali savet starca da odbace svu elektroniku, ali je mladi sveštenik osetio da tu nešto nije u redu – njegova odluka promenila je tok borbe sa leukemijom i donela im isceljenje koje nisu očekivali.
Svojim pripovedanjem naučila je mnoge da veruju u sebe, da se ne opterećuju mišljenjima drugih i da ne sude drugima, već da u njima prepoznaju ono što je lepo i jedinstveno.
Iguman Мanastira Tumane Dimitrije Plećević ispričao је manje poznat detalj u vezi s ikonom, prepričavajući jedan neizvestan trenutak u istoriji manastira koji zovu "Ostrog na Dunavu".
Tamjan ublažava bol koji je prouzrokovan artritisom, bez izazivanja neželjenih efekata. Poboljšava cirkulaciju, kao i protok krvi kroz krvne sudove oštećene upalnim procesima.
Tamjan ublažava bol koji je prouzrokovan artritisom, bez izazivanja neželjenih efekata. Poboljšava cirkulaciju, kao i protok krvi kroz krvne sudove oštećene upalnim procesima.
Dok sanjamo o venčanjima, krunama i slavi, možda upravo ova noć bude poslednja – beseda Svetog Nikolaja Velimirovića za utorak 5. sedmice po Duhovima uči nas kako da živimo svaki dan kao da je poslednji.
Stara više od 1.600 godina, ova molitva Svetog Jovana Zlatousta i danas čisti misli, smiruje srce i daje snagu da se izdrže najteži dani