Od iznenadnog plamena koji je zahvatio Notr Dam 2019. godine do nedavnog uništenja crkve u Kvebeku, nameće se pitanje misterioznih nesreća koje pogađaju hrišćanske crkve širom Francuske i Kanade i koja je povezanost između tih incidenata, političkih figura i duhovnih pitanja koja ostavljaju vernike u strahu.
U poslednjim godinama, svet je svedok neobjašnjivih požara koji zahvataju crkve i svetilišta, ostavljajući za sobom pepeo i strah. Ove tragične pojave nisu samo gubitak materijalne baštine, već i duboko duhovno pitanje koje zahteva našu pažnju i molitvu.
Credit: KCS Presse / MEGA / The Mega Agency / Profimedia
Notr Dam u plamenu 2019. godine
Sve je počelo ubrzo nakon što je Emanuel Makron preuzeo vlast u Francuskoj, kako navodi grčki sajt “Vima Orthodoxias”, kada je katedrala Notr Dam, simbol vere i kulture, iznenada izgorela. Mnogi stručnjaci za crkvena pitanja složili su se da su šanse za ovakvu nesreću bile gotovo nikakve, s obzirom na to da su vekovima stari trupci koji su korišćeni u izgradnji krova te čuvene crkve poznato teško zapaljivi. Pitanje koje se nameće jeste: kako je to moguće? Postoji mnogo teorija, ali ljudska intervencija deluje kao jedini uverljiv odgovor na ovu mračnu misteriju.
Od tog događaja, svet se suočava sa sve učestalijim slučajevima neobjašnjivih požara u crkvama širom Francuske. U poslednjih nekoliko meseci, u oblasti Poatje uništene su najmanje četiri crkve, a među njima je i istorijska Crkva Svetog Hilara, koja je, poput Notr Dama, bila proglašena za spomenik kulturnog nasleđa od strane Uneska. Ove crkve nisu samo građevine; one su mesta okupljanja vernika, duhovne oaze koje su se prenosile kroz vekove.
Credit: Philippe LOPEZ / AFP / Profimedia
Jeziva slika Notr dama pose požara
Sličan fenomen primećen je i u Kanadi, gde je više od stotinu crkava spaljeno u neobjašnjivim okolnostima. Nedavno je i emblematski hram Notr Dam-des-Sept-Allegresse u Kebeku postao žrtva ovog zastrašujućeg trenda. Zanimljivo je primetiti da su mnogi od ovih požara izbili neposredno nakon poseta visoko rangiranih političara, čime se stvara osećaj nelagode i straha među vernicima.
Još jedna zabrinjavajuća podudarnost jeste da se većina ovih požara dešava u crkvama posvećenim Bogorodici, dok su džamije i sinagoge izuzete od sličnih napada. Ova selektivnost dodatno produbljuje osećaj ranjivosti i straha među hrišćanskom zajednicom.
U najtežim slučajevima, uništene crkve pretvaraju se u hotele, barove ili Airbnb stanove, što dodatno ukazuje na degradaciju svetih mesta. U Notr Damu, pokušaji obnove menjaju karakteristike hrama, dok nova crkvena oprema podseća na nameštaj iz masonskih loža, ostavljajući vernike sa osećajem gubitka identiteta i duhovne praznine.
tiktok/printscreen/canamnetwork
Poslednji primer nestajanja svetinje u plamenu je nedavni požar u emblematsko hramu Notr Dam-des-Sept-Allegresse u Kebeku
Ove pojave ne predstavljaju samo materijalnu štetu; one su sistematsko uništavanje hrišćanske baštine i tradicije, koje je vekovima jačalo kroz molitve i zajedničke rituale. Hramovi su mesta gde se prožima pozitivna energija, a njihovo uništavanje ostavlja prazninu koja se ne može lako popuniti.
Kako se svet suočava sa ovim neobjašnjivim događajima, vernici su pozvani da se mole i razmisle o duhovnim dimenzijama ovih tragedija. Ako požare u crkvama uporedimo sa simbolikom ceremonija otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara, kao i sa neobičnim ponašanjem političkih vođa, prožima nas jeza. U ovim trenucima, važno je ne samo tražiti objašnjenja, već i moliti se za obnovu i zaštitu svetih mesta kako bismo očuvali našu veru i tradiciju.
U svojim kamenim blokovima ova drevna svetinja čuva molitve i nade vernika iz judaizma, hrišćanstva i islama, svedočeći o neprekidnoj duhovnoj povezanosti koja premošćuje vreme i prostor.
O prolaznosti trenutka i njegovom značaju u životu govorili su svetitelji, čija učenja nam otkrivaju kako svaki dan može postati prilika za lični rast. To je moguće samo ako koristimo vreme kao dragoceni dar od Boga.
Krsni znak čuva nas i štiti od svake neprijateljske sile. Kada valjano stavimo na sebe krsni znak, onda nas Anđeo Hristov čuva i štiti, isticao je Sveti Serafim.
U svetu punom stresa i izazova, mnogi se bore sa osećajem beznađa. Pravoslavna vera pruža ne samo utehu, već i konkretne duhovne pouke za prevazilaženje najtežih unutrašnjih kriza.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
: U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu vođen je razgovor pun uzajamnog poštovanja i podrške srpskoj zajednici u Mađarskoj, potvrđujući neraskidivu snagu duhovnih i istorijskih veza koje vekovima povezuju naša dva naroda.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Premda je riječ o rimokatoličkoj crkvi, ova katedrala nema biskupa i nije priznata od strane Crkve. No, još uvijek održava mise svake nedjelje i može primiti nekoliko tisuća ljudi odjednom. Štoviše, ponekad se koristi i kao crkva za vjenčanja.
Radovi na obnovi čuvene katedrale Notr Dam u Parizu trajali su pet godina i koštali stotine miliona evra. U procesu restauracije učestvovalo je oko 250 kompanija i nekoliko stotina stručnjaka iz različitih oblasti.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.