Radovi na obnovi čuvene katedrale Notr Dam u Parizu trajali su pet godina i koštali stotine miliona evra. U procesu restauracije učestvovalo je oko 250 kompanija i nekoliko stotina stručnjaka iz različitih oblasti.
Zvona katedrale Notr Dam, u Francuskoj, ponovo su zazvonila nakon velikog požara iz 2019. godine, koji je ozbiljno oštetio ovu istorijsku građevinu. Zvona su se oglasila mesec dana pre zvaničnog ponovnog otvaranja katedrale za javnost, koje je zakazano za 8. decembar.
Tokom restauracije, koja je počela nakon požara 19. aprila 2019. godine, značajna šteta je naneta severnom zvoniku, zbog čega su zvona morala biti uklonjena i detaljno očišćena od olova i prašine.
Najveće crkveno zvono, koje nosi ime "Gabrijel", teži više od četiri tone, dok je najmanje zvono "Žan-Mari" teško 800 kilograma.
Iako se još uvek ne zna tačan spisak učesnika na ceremoniji ponovnog otvaranja, u javnosti nezvanično kruži glas da će među zvanicama biti i bivši član "Bitlsa", Pol Mekartni.
Očekuje se da će obnovljena katedrala privući čak 15 miliona posetilaca godišnje, što je značajan porast u odnosu na 12 miliona koji su je posećivali 2017. godine, pre izbijanja požara.
Makron će posetiti lokaciju 29. novembra, a govor na trgu ispred katedrale održaće 7. decembra kada je predviđeno zvanično otvaranje Notr Dama, pre nego što prisustvuje prvoj misi sledećeg dana, prenela je BFMTV.
Makron je, dan nakon katastrofalnog požara u aprilu 2019. godine, postavio kao cilj da rekonstrukcija bude završena za pet godina.
Izdaleka liči na dvorac iz Diznijevih bajki, čija se raskoš nekako smestila na tesnoj steni okruženoj vodom. Nalazi se na listi svetske baštine Uneska i smatra se jednim od najčudesnijih mesta na planeti.
Slavimo blaženu uspomenu na ugodnicu Božju koja je, kao supruga, majka, a kasnije i monahinja, postavila temelje hrišćanske pobožnosti, a njeno ime živi kroz manastire, sirotišta i neizmernu ljubav prema srpskom narodu.
Brojna su čuda, koja su se dogodila u manastiru Ostrog, a jedno od njih svojevremeno je prepričao monah Joil, dugogodišnji čuvar kivota Svetog Vasilija Ostroškog.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Vlada Severne Makedonije će na današnjoj vanrednoj sednici, koja će biti održana u 16 časova, doneti odluku o proglašavanju sedam dana žalosti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve izrazio je duboku tugu zbog stradanja nevinih u Kočanima, dok se zajedno sa srpskim narodom moli za njihove duše.
U međuvremenu je osnovao bratstvo "Sveti Martin", udruženje hrišćanskih umetnika koje danas broji oko 700 članova. Urednik je časopisa "Sveta umetnost" i autor nekoliko knjiga.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.