Bivši katolički sveštenik, Džerald Ridsdejl, preminuo je u 90. godini dok je služio kaznu za monstruozne zločine nad najmanje 72 deteta. Njegova smrt ne briše tragove patnje koje je ostavio, dok žrtve i dalje traže pravdu za godine bola i tišine.
Jedan od najzloglasnijih pedofila u Australiji, Džerald Ridsdejl, preminuo je u 90. godini života dok je izdržavao zatvorsku kaznu. Bio je katolički sveštenik koji je tokom svoje tridesetogodišnje karijere seksualno zlostavljao najmanje 72 deteta. Zlostavljanje je trajalo od 1961. godine, kada je zaređen za sveštenika, pa sve do njegovog hapšenja 1994. godine.
Njegova zločinačka dela, koja su obuhvatala decu uzrasta od četiri godine, počela su gotovo odmah nakon što je postao sveštenik. Iskoristio je svoj položaj unutar crkve da stekne poverenje svojih žrtava i njihovih porodica, a zatim ih sistematski zlostavljao. Zločini su se dešavali u raznim školama i parohijama širom Viktorije, dok je Ridsdejl radio kao sveštenik u crkvenim ustanovama.
Iako su prve prijave protiv njega počele da se pojavljuju još tokom sedamdesetih godina prošlog veka, crkva je, umesto da preduzme odgovarajuće mere, premeštala Ridsdejla iz jedne županije u drugu, izbegavajući skandal i omogućavajući mu da nastavi sa zločinima. Ova praksa zataškavanja bila je odobravana od strane visokih crkvenih zvaničnika, uključujući i kardinala Džordža Pela, koji je kasnije bio optužen za umanjivanje ozbiljnosti ovih zločina.
Printscreen/Youtube/John “The FAQyMe Experience” Brown
Džerald Ridsdejl poslednju presudu dobio je 2023. godine, kada su mu dodate nove optužbe
Nakon što su brojne žrtve i svedoci počeli da govore, Ridsdejl je 1994. godine uhapšen i osuđen. Tokom suđenja otkriveno je da je crkva bila svesna njegovih zločina još od šezdesetih godina, ali je odlučila da ga premešta umesto da ga prijavi vlastima. Kraljevska komisija, koja je ispitivala institucionalne odgovore na seksualno zlostavljanje dece, potvrdila je ove navode i utvrdila da je crkva znala za njegove postupke, ali je donosila odluke u cilju izbegavanja skandala.
Iako je preminuo u zatvoru, njegov slučaj ostaje jedno od najtragičnijih poglavlja u istoriji Katoličke crkve u Australiji. Žrtve i dalje traže pravdu, a En Rajan, učiteljica koja je igrala ključnu ulogu u iznošenju istine, nazvala je Ridsdejla „čudovištem“. Rajan je bila među onima koji su prijavili njegove zločine, a tokom svog angažmana u Kraljevskoj komisiji postala je dosledan zagovornik prava žrtava. Njene reči o ovom slučaju bile su emotivne i snažne:
- Zajednica je znala za to i nije učinila ništa. To me uništilo. Neki roditelji su se obratili biskupu, neki su otišli kod savetnika, ali zajednica nije učinila ništa. Moramo priznati da je ovo zaista tragično - izjavila je Rajan.
Ridsdejl je bio osuđen na maksimalnih 40 godina zatvora, a poslednju presudu dobio je 2023. godine, kada su mu dodate nove optužbe. U poslednjim godinama života bio je vezan za postelju, trpeći hronične bolove i invaliditet. Iako se nije mogao pojaviti na svim suđenjima, svoju krivicu je konačno priznao, što je bio samo jedan od koraka ka pravdi za njegove žrtve.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Datum Uskrsa se računa, u zavisnosti od Crkve, po julijanskom ili gregorijanskom kalendaru, što ponekad dovodi do razlike u datumima od nekoliko nedelja.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
U svojoj knjizi, za petak mesopusne sedmice, Sveti Teofan Zatvornik piše o opasnostima koje donose savremene zablude, koje i dalje negiraju duboko učenje o Hristovoj ličnosti i spasenju kroz Crkvu.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Istoričarka Betani Hjuz ističe da se muslimani i dalje sećaju godine Hatidžine smrti kao "godine tuge". Na kraju se Muhamed ponovo oženio i ovaj put je bio poligaman.
Dok se milioni mole za oporavak Svetog Oca, elitna Švajcarska garda priprema se za najteži zadatak – ceremonijalne dužnosti u slučaju njegovog odlaska.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Nekada nezaobilazna na trpezama domaćina na Kosovu i Metohiji, ova hranljiva i aromatična čorba vraća nas u vreme kada su mirisi iz bakinih lonaca ispunjavali domove i okupljali porodicu oko stola.