Srpska pravoslavna crkva se 5. septembra seća života i mučeništva episkopa Lionskog, koji je svojom borbom protiv gnosticizma i nepokolebljivom verom ostavio neizbrisiv pečat u istoriji hrišćanstva.
Sveti sveštenomučenik Irinej, episkop lionski, živeo je i podvizavao se u 2. veku, postavši jedan od najznačajnijih otaca i učitelja Hristove vere. Sveti Irinej bio je svetionik pravoslavlja u vremenu kada je Crkva bila izložena mnogim opasnostima i iskušenjima. Njegova borba protiv gnosticizma, jedne od najopasnijih jeresi tog doba, svedoči o njegovoj nepokolebljivoj veri i posvećenosti istini Hristovog učenja.
Kao što je Sveti Atanasije Veliki u 4. veku stajao neustrašivo protiv arijanizma, tako je i Sveti Irinej u svom vremenu bio bedem pravoslavlja protiv lažnih učenja koja su pretila da zalutaju mnoge duše. Njegov trud i predanost doneli su plodove, jer je mnoge neznabošce izveo iz tame idolopoklonstva i vratio ih na put spasenja. Njegova reč bila je poput oštrice duhovnog mača koji seče zablude i laži, vodeći verne na put svetlosti i istine.
SPC
Ikona Svetog sveštenomučenika Irinej
Međutim, kao i mnogi pre njega, i Sveti Irinej je na kraju podneo mučeničku smrt za ime Hristovo. U vreme cara Sevira, njegov život je okončan nasiljem, ali ne i njegova misija. Odrubljena glava svetitelja postala je svedočanstvo njegove nepokolebljive vere i ljubavi prema Hristu, a njegov duh i danas živi među vernicima.
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Irineja ne samo kao svetitelja i mučenika, već kao nepobedivog zaštitnika istine. Njegovo ime podseća nas na važnost čuvanja vere čistom i nepovređenom, baš kao što je on to činio u svom vremenu.
Njegov primer nas uči da, bez obzira na iskušenja koja nam se nađu na putu, moramo uvek ostati verni Hristu i njegovoj crkvi, jer samo kroz veru možemo zadobiti Carstvo nebesko.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Ova svetiteljka posvetila je svoj život pomaganju stradalnicima, prkoseći nepravdi, gladi i progonima. Njeno mučeništvo i dela milosrđa ostaju večna inspiracija za sve generacije koje traže snagu u veri i žrtvi.
Ova svetica ustrajala je u svojoj veri čak i kada je bila suočena sa nehumanim mučenjima i smrću. Njena odanost Isusu, kroz neverovatne kušnje, inspiriše i danas, a njena hrabrost postavlja pitanje o našoj snazi da se odupremo iskušenjima.
Jedan od najvećih svetitelja, nosio je nepokolebljivu odanost Hristu, kao i duhovnu snagu, istinske poruke vere, ljubavi i smirenosti koje vekovima žive među vernicima.
Put ovog ugodnika Božjeg od sluge razvratne bogatašice do mučenika za Hrista, prati priča o dubokom pokajanju, neverovatnoj vernosti i čudesnom spasenju, koja nas podseća na moć istinske ljubavi i vere.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.