OVI LJUDI, MA KOLIKO DOBRA ČINILI, NIKAD NEĆE OTIĆI U RAJ! Starac Jefrem Filotejski otkriva šta bi uvek trebalo da imamo na umu
Oproštaj leći dušu.
Preminuo je u dubokoj starosti uoči Velikog Četvrtka 883. godine.
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Josifa Himnografa.
Josif je rođen na Siciliji, a nako smrti roditelja odlazi u Solun gde se zamonašio.
Njegov monaški život bio je uzor drugima, bio je u neprestanom moljenju, psalmopojanju, bdenju i trudu. Solunski episkop rukopoložio ga je za jeromonaha.
Kada je Grigorije Dekapolit posetio Solun, video je Josifa i odmah spoznao njegov karakter, pa je poveo sa sobom u svoj manastir u Carigradu. Kad je pod Lavom Jermeninom ponovo buknuo plamen jeresi, Josif odlazi u Rim da pozove papu i rimsku crkvu u borbu za pravu veru.
Međutim, na putu su ga uhvatili pirati i odveli na Krit, gde su ga jeretici držali šest godina u tamnici.
Šeste godine, ujutru na Božić, car Lav je ubijen na jutrenju u crkvi. U tom času Josifu se javio sveti Nikolaj u tamnici i reče mu:
- Ustani i sleduj meni!
Josif se oseti kao dignut u vazduh i najedanput obre se pred Carigradom. Njegovom dolasku obradovali su se svi.
Preminuo je u dubokoj starosti uoči Velikog Četvrtka 883. godine.
Oproštaj leći dušu.
Crkva čini razna dopuštenja ako su u pitanju spasenje i uteha svojih vernih čeda, naglašavao je otac Ivan.
Običaj darivati se crvenim jajima u dane vaskrsne potiče još iz prvih vekova hrišćanstva, objašnjava protojerej Srećko Zečević.
Mošti su mu položene do grobnice njegovog duhovnog oca Nikifora i njegovog druga Atanasija.
I oni koji svesno odbacuju decu, i oni koji ih ne mogu imati, deo su iste društvene stvarnosti koja je u raskoraku s Božijom zapovešću.
Napisao je mnoga poučna dela na grčkom i latinskom jeziku. Naročito je čuvena njegova grčko-latinska Sintagma.
Snaga nije u tome da se držimo onih koji nas povređuju, već u mudrosti da volimo i cenimo one koji nas ne ostavljaju i ne izdaju.
Priča o Marti i Mariji i momentu kada ih je posetio Isus Hrist je dobro poznata svima koji su čitali Bibliju i slušali bogosluženja.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
Spomenikom kulture od velikog značaja proglašena je 1983. godine.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Vojvoda koji je ostavio vojsku, slavu i bogatstvo zbog Hrista i postao stub ognjene molitve
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Pouka koju treba da primenimo, i na taj način olakšamo sebi um od nepotrebnih opterećenja.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.
Od molitvi do litija i narodnih rituala – šta nas Sveti Prokopije uči o pravoj veri i opasnostima sujeverja