VELIKA DUHOVNA SVEČANOST U HAMBURGU: Patrijarh Porfirije osveštao Hram Svetog arhangela Mihaila, mesto sabranja vernika Eparhije diseldorfske i nemačke
Na praznik Silaska Svetog Duha na apostole, poglavar SPC služio je arhijerejsku liturgiju i obavio čin osvećenja hrama u Hamburgu, gde su se u zajedničkoj molitvi okupili crkveni velikodostojnici i brojni vernici.
Patrijarh srpski Porfirije predvodio je svetu liturgiju i obavio čin velikog osvećenja Hrama Svetog arhangela Mihaila u Hamburgu prvog dana praznika Silaska Svetog Duha na apostole, koji SPC praznuje tri dana. Ovaj svečani događaj okupio je visoke crkvene velikodostojnike i mnogobrojne vernike u duhovnom jedinstvu i radosti.
SPC / Eparhija diseldorfska i nemačka
Sveštenstvo SPC ispred Hrama Svetog arhangela Mihaila u Hamburgu
Uz patrijarha Porfirija, sasluživali su mitropoliti nemački Grigorije i dalmatinski Nikodim, kao i preosvećeni episkopi vašingtonsko-njujorški i istočnoamerički Irinej, pakrački i slavonski Jovan, bihaćko-petrovački Sergije i humski Jovan. Molitve su ispunjavale hram dok su se vernici sabrali u ovom svetom prostoru, svedočeći činu osvećenja i liturgije. Tokom bogosluženja, protojerej Siniša Vujasinović je odlikovan pravom nošenja naprsnog krsta, čime je njegova predanost i služba zajednici dodatno istaknuta.
U svom nadahnutom govoru, patrijarh Porfirije je naglasio važnost očuvanja vere i duhovnog identiteta, posebno za one koji žive daleko od svoje domovine.
- Dužnost nam je da budemo svedoci imena Hristovog gde god da smo, a naročito onda kada smo u rasejanju - poručio je patrijarh.
- Ovde, u rasejanju, neophodno je ne samo da stičemo materijalna blaga, nego da bismo živeći Hristom u potpunosti mogli da se integrišemo u prostor u kojem živimo i istovremeno bez kompleksa i straha mogli da se otvaramo prema onima sa kojima dolazimo u kontakt i komunikaciju – rekao je poglavar SPC u svojoj besedi.
Patrijarh je dalje istakao važnost zajedništva i duhovne povezanosti:
- Kada smo u Hristu sabrani, kao što je to danas slučaj, uvek je naša duša radosna, mirna i ispunjena radošću. Nema straha, nema osećanja samoće, nema izgubljenosti. Svi to znamo, svi mi koje je Bog pogledao i svako koga se blagodat Duha Svetoga dotakla to zna.
Poruka patrijarha Porfirija posebno je odjeknula među prisutnim vernicima:
- Važno je da i vi, braćo i sestre, koji živite u Nemačkoj daleko od svog rodnog kraja, ne samo to da znate, nego da se u domu Božjem sabirate, jer zasigurno sve ono što naiđe kao iskušenje, kao teškoća, sa lakoćom će biti ne samo izneto i podneto, nego će se sa lakoćom i prevazići. Kada je koren naš zajedno sa korenom Hristovim, kada je u Crkvi njegovoj, tada ćemo biti u domu svome i gde god da smo svoji na svome.
SPC / Eparhija diseldorfska i nemačka
Osvećenje Hrama Svetog arhangela Mihaila u Hamburgu predstavlja značajan duhovni događaj za pravoslavnu zajednicu u Nemačkoj, potvrđujući veru i zajedništvo koje nadilazi sve geografske granice. Ovaj događaj je ostavio dubok utisak na sve prisutne, obnavljajući njihovu veru i jačajući njihove duhovne korene.
Jedan od najvećih hrišćanskih praznika, poznat u narodu i kao Pedesetnica, Duhovi, Trojica ili Trojčindan, je trodnevno praznovanje u znak sećanja na dan kada je Sveti Duh ispunio apostole snagom da šire Hristovu veru.
U prepunom hramu Svetog arhangela Mihaila, svečano bogosluženje u čast poglavara SPC, okupilo je visoke crkvene dostojanstvenike i brojne vernike, stvarajući atmosferu duhovnog jedinstva i zahvalnosti.
Hram posvećen srpskom knezu i njegovoj supruzi, kneginji monaškog imena Jelisaveta, bio je ispunjen molitvama i radošću, a najmlađi članovi zajednice primili su poklone koje je za njih pripremio jerej Nenad Živković.
Na praznik Svete Trojice, poglavar Ruske pravoslavne crkve služio je Božanstvenu liturgiju u Sveto-Trojičkoj Sergijevoj lavri i uputio snažne reči vernicima o jačini i moći vere, njenoj ulozi u savremenom svetu i važnosti molitve za budućnost.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.
Oni pred kojima se mi, mirjani, ispovedamo, sabrali su se u hramu Svetog Simeona Mirotočivog, gde su učestvovali u liturgiji i Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, uz molitveno prisustvo patrijarha Porfirija.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.