Zajednicu vernika u opštini Sunja potresao je vandalski čin u svetinji sagrađenoj 1730. godine, koja je u Drugom svetskom ratu porušena, obnovljena tek 1972. godine, ali nikada nije privedena bogoslužbenoj upotrebi, pa su verske službe obavljane u drvenoj kapeli.
U tihi poslepodnevni čas, kad bi svaka svetinja trebalo da bude mesto mira i molitve, Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima, opština Sunja pored Siska, u petrinjskoj parohiji, postao je mesto vandalskog čina. Ovaj sveti hram, koji nosi vekove istorije i duhovnosti, oskrnavljen je na način koji potresa dušu svakog vernika.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljena ikona Svetog velikomučenika Georgija
Portu hrama ispunili su nepoznati muškarci, a neki od njih su se odvažili na svetogrđe i provali u samu svetinju, gde su bespoštedno oštetili mobilijar i oskrnavili bogoslužbene predmete.
- Prema rečima očevidaca, u poslepodnevnim časovima, u dvorištu hrama je primećen određeni broj nepoznatih muških osoba koji su, ili deo njih, izvršili provalu u hram i tom prilikom oštetili mobilijar i oskrnavili bogoslužbene predmete - navodi se na sajtu Eparhije gornjokarlovačke.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljeni Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima
Naknadno je podneta kaznena prijava protiv počinitelja ovog gnusnog dela. Jedan od njih je pronađen i sproveden na dalje ispitivanje u Policijsku stanicu, dok se za ostalim učesnicima još uvek traga. Ovaj događaj naglašava važnost očuvanja naših svetinja i molitve za mir i pravdu.
Ovaj vandalski čin izazvao je duboku tugu među vernicima i sveštenstvom, posebno zbog istorijskog značaja ovog hrama. Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima sagrađen je daleke 1730. godine, samo da bi bio srušen u vihoru Drugog svetskog rata 1941. godine. Ipak, vera i odlučnost vernika omogućile su da se odmah nakon rata podigne drvena kapela, koja je do danas služila kao mesto bogosluženja. Novi hram izgrađen je 1972. godine, ali nažalost nikada nije priveden bogoslužbenoj upotrebi.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljeni Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima
U ovim teškim trenucima, srca vernika su ispunjena tugom, ali i molitvama za obnovu i zaštitu našeg svetog hrama. Neka nas ovaj čin podseti na snagu vere i zajedništva, koja će uvek nadvladati tamu neznanja i vandalizma.
Na dan kada crkveni velikodostojnici i vernici ujedinjeni u veri i molitvi obeležavaju praznik koji je posebno važan srpskom narodu ovaj hakerski atak predstavlja posebno svetogrđe i pokušaj narušavanja mira i duhovnosti.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Noćni napad na dve svetinje: Hram Svetog Spiridona i Hram Svetog oca Nikolaja postali cilj napada i uznemirili vernike, dok policija traži počinioce ovih incidenata.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.