Zajednicu vernika u opštini Sunja potresao je vandalski čin u svetinji sagrađenoj 1730. godine, koja je u Drugom svetskom ratu porušena, obnovljena tek 1972. godine, ali nikada nije privedena bogoslužbenoj upotrebi, pa su verske službe obavljane u drvenoj kapeli.
U tihi poslepodnevni čas, kad bi svaka svetinja trebalo da bude mesto mira i molitve, Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima, opština Sunja pored Siska, u petrinjskoj parohiji, postao je mesto vandalskog čina. Ovaj sveti hram, koji nosi vekove istorije i duhovnosti, oskrnavljen je na način koji potresa dušu svakog vernika.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljena ikona Svetog velikomučenika Georgija
Portu hrama ispunili su nepoznati muškarci, a neki od njih su se odvažili na svetogrđe i provali u samu svetinju, gde su bespoštedno oštetili mobilijar i oskrnavili bogoslužbene predmete.
- Prema rečima očevidaca, u poslepodnevnim časovima, u dvorištu hrama je primećen određeni broj nepoznatih muških osoba koji su, ili deo njih, izvršili provalu u hram i tom prilikom oštetili mobilijar i oskrnavili bogoslužbene predmete - navodi se na sajtu Eparhije gornjokarlovačke.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljeni Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima
Naknadno je podneta kaznena prijava protiv počinitelja ovog gnusnog dela. Jedan od njih je pronađen i sproveden na dalje ispitivanje u Policijsku stanicu, dok se za ostalim učesnicima još uvek traga. Ovaj događaj naglašava važnost očuvanja naših svetinja i molitve za mir i pravdu.
Ovaj vandalski čin izazvao je duboku tugu među vernicima i sveštenstvom, posebno zbog istorijskog značaja ovog hrama. Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima sagrađen je daleke 1730. godine, samo da bi bio srušen u vihoru Drugog svetskog rata 1941. godine. Ipak, vera i odlučnost vernika omogućile su da se odmah nakon rata podigne drvena kapela, koja je do danas služila kao mesto bogosluženja. Novi hram izgrađen je 1972. godine, ali nažalost nikada nije priveden bogoslužbenoj upotrebi.
SPC / Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljeni Hram Svetog velikomučenika Georgija u Brđanima
U ovim teškim trenucima, srca vernika su ispunjena tugom, ali i molitvama za obnovu i zaštitu našeg svetog hrama. Neka nas ovaj čin podseti na snagu vere i zajedništva, koja će uvek nadvladati tamu neznanja i vandalizma.
Na dan kada crkveni velikodostojnici i vernici ujedinjeni u veri i molitvi obeležavaju praznik koji je posebno važan srpskom narodu ovaj hakerski atak predstavlja posebno svetogrđe i pokušaj narušavanja mira i duhovnosti.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti – sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu, jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Noćni napad na dve svetinje: Hram Svetog Spiridona i Hram Svetog oca Nikolaja postali cilj napada i uznemirili vernike, dok policija traži počinioce ovih incidenata.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.