TUŽNA SCENA, IZ VODE VIRI SAMO KROV CRKVE STARE SKORO 1.000 GODINA: Kiša lila neprestano, potopljena velika svetinja
Iako su kiše bile dobrodošle zbog suše, one su donijele i poplave koje su uzrokovale evakuacije i štetu u zajednicama širom zemlje
Na proslavi u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, poglavar Srpske pravoslavne crkve izneo je duboke misli o značaju jedinstva i slobode u srpskom identitetu, osvetljavajući vrednosti koje čine srpski narod jedinstvenim i postojanim kroz vekove.
U okrilju Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, 15. septembra 2024. godine, obeležen je Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Ova svečanost nije samo trenutak slavljenja, već i prilika za duboko duhovno promišljanje o temeljima srpskog identiteta. Patrijarh srpski Porfirije, u svojoj besedi, osvetlio je ključne vrednosti koje čine srpski narod i njegovu istoriju, pružajući prisutnima duhovni oslonac i podsticaj za očuvanje jedinstva i slobode.
Patrijarh je na početku istakao značaj i duboku simboliku ovog praznika.
- Evo nas, braćo i sestre, petu godinu za redom sabranih na ovom prazniku - rekao je poglavar SPC, naglašavajući da, iako je praznik relativno mlad, njegova poruka je drevna i značajna. Prema njegovim rečima, ovaj dan slavi tri ključne tačke koje oblikuju srpski rod i identitet – jedinstvo, slobodu i nacionalnu zastavu.
- Prva od njih jeste jedinstvo, ili kako bismo to još lepše i narodnije rekli – sloga - objasnio je poglavar Srpske pravoslavne crkve. On je istakao da jedinstvo nije samo ideal srpskog naroda, već i temelj pravoslavne vere. Bog je, prema rečima patrijarha, stvorio svet u svojoj slobodi i ljubavi sa željom za jedinstvom sa svojom tvorevinom.
- Kada je čovek kroz prvorodni greh otpao od Boga, tada je blagosloveno jedinstvo oslabilo, a disharmonija i podele su uselili u ovaj svet.
Patrijarh je podsetio da je vrhunac božanskog staranja o spasenju čoveka ostvareno dolaskom Isusa Hristosa.
- U Njemu, Bog i čovek su ponovo postali jedno - istakao je patrijarh Porfirije, naglašavajući da je kroz Hristovo delo obnovljeno jedinstvo u celokupnoj tvorevini, posebno među ljudima. Ovaj ideal jedinstva, kako je dodao, ostaje neprekidan zadatak za Crkvu i sve ljudske zajednice koje teže jevanđeljskim principima.
Drugi ključni stub srpskog identiteta, prema rečima patrijarha, jeste sloboda. On je ukazao na to da sloboda nije samo srpski ideal, već i božanska osobina.
- Naš Bog, između ostalog, apsolutno je slobodan - rekao je patrijarh, objašnjavajući da sloboda koju je Bog darovao čoveku nije sloboda za činjenje zla, već za usavršavanje u vrlini i dobrodetelji.
Patrijarh je podsetio da je narod srpski kroz istoriju, uprkos ropskim stezama, čuvao svoju unutrašnju slobodu.
- Iako su naši preci trpeli, vera u Boga i želja za slobodom nisu nestali - istakao je on, naglašavajući da je sloboda, bez vere, samo surogat pravog oslobođenja.
Treći ključni element besede patrijarha bio je nacionalna zastava. Poglavar SPC je istakao da zastava sa dvoglavim krstonosnim orlom simbolizuje srpski identitet i nasleđe.
- Koliko naša trobojnica izražava naš identitet jasno pokazuju osećanja koja se javljaju u srcu naroda pri pogledu na nju - rekao je poglavar SPC. Zastava je, prema patrijarhovim rečima, osvećena borbom i žrtvom onih koji su se pod njom borili za jedinstvo i slobodu srpskog naroda.
Na kraju svoje besede, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je poziv za očuvanje jedinstva i slobode.
- Neka Bog da da Njegovom pomoću i Njegovim blagoslovom, kao i našim trudom, uvek i na svakom mestu čuvamo jedinstvo našeg naroda - zaključio je patrijarh srpski, upućujući blagoslove svima prisutnima.
Proslava Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave bila je duboko duhovno iskustvo, osnažena mudrim rečima patrijarha Porfirija. Ova svečanost je još jednom osvetlila značaj očuvanja srpskog identiteta i vrednosti koje čine srpski narod jedinstvenim i ponosnim.
Njegova Svetosti Patrijarh srpski g. Porfirije održao je besedu na Svetoj liturgiji koju je služio u crkvi Svete Trojice u Ripnju na Cveti ove godine. Tom prilikom kršteno je zajedno nekoliko desetine dece iz ovog kraja. Patrijarh Profirije je istakao da se po Božjoj promisli za duhovni život rađamo u svetoj tajni krštenja i da je to jednako važno kao i samo rođenje.
U hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio da samo zajedništvo, dijalog i međusobno poštovanje mogu nas podići iznad podela i greha savremenog društva.
U crkvi Svetog kneza Lazara, uz molitveno prisustvo poglavara Srpske pravoslavne crkve, služena je sveta Liturgija, uz poziv vernicima na istrajnu molitvu.
Kao i uvek, i ovog puta podsećam da nasilje nikada nikome ništa dobro nije donelo, istakao je patrijarh Porfirije.
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Veličanstvena crkva Rođenja Hristovog u Vitlejemu je jedan od najstarijih hramova u svetu u kojoj se služi sveta liturgija.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije - emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije - emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Veličanstvena crkva Rođenja Hristovog u Vitlejemu je jedan od najstarijih hramova u svetu u kojoj se služi sveta liturgija.