Na proslavi u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, poglavar Srpske pravoslavne crkve izneo je duboke misli o značaju jedinstva i slobode u srpskom identitetu, osvetljavajući vrednosti koje čine srpski narod jedinstvenim i postojanim kroz vekove.
U okrilju Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, 15. septembra 2024. godine, obeležen je Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Ova svečanost nije samo trenutak slavljenja, već i prilika za duboko duhovno promišljanje o temeljima srpskog identiteta. Patrijarh srpski Porfirije, u svojoj besedi, osvetlio je ključne vrednosti koje čine srpski narod i njegovu istoriju, pružajući prisutnima duhovni oslonac i podsticaj za očuvanje jedinstva i slobode.
Patrijarh je na početku istakao značaj i duboku simboliku ovog praznika.
- Evo nas, braćo i sestre, petu godinu za redom sabranih na ovom prazniku - rekao je poglavar SPC, naglašavajući da, iako je praznik relativno mlad, njegova poruka je drevna i značajna. Prema njegovim rečima, ovaj dan slavi tri ključne tačke koje oblikuju srpski rod i identitet – jedinstvo, slobodu i nacionalnu zastavu.
- Prva od njih jeste jedinstvo, ili kako bismo to još lepše i narodnije rekli – sloga - objasnio je poglavar Srpske pravoslavne crkve. On je istakao da jedinstvo nije samo ideal srpskog naroda, već i temelj pravoslavne vere. Bog je, prema rečima patrijarha, stvorio svet u svojoj slobodi i ljubavi sa željom za jedinstvom sa svojom tvorevinom.
- Kada je čovek kroz prvorodni greh otpao od Boga, tada je blagosloveno jedinstvo oslabilo, a disharmonija i podele su uselili u ovaj svet.
Tanjug/AP
Patrijarh Porfirije
Patrijarh je podsetio da je vrhunac božanskog staranja o spasenju čoveka ostvareno dolaskom Isusa Hristosa.
- U Njemu, Bog i čovek su ponovo postali jedno - istakao je patrijarh Porfirije, naglašavajući da je kroz Hristovo delo obnovljeno jedinstvo u celokupnoj tvorevini, posebno među ljudima. Ovaj ideal jedinstva, kako je dodao, ostaje neprekidan zadatak za Crkvu i sve ljudske zajednice koje teže jevanđeljskim principima.
Drugi ključni stub srpskog identiteta, prema rečima patrijarha, jeste sloboda. On je ukazao na to da sloboda nije samo srpski ideal, već i božanska osobina.
- Naš Bog, između ostalog, apsolutno je slobodan - rekao je patrijarh, objašnjavajući da sloboda koju je Bog darovao čoveku nije sloboda za činjenje zla, već za usavršavanje u vrlini i dobrodetelji.
Patrijarh je podsetio da je narod srpski kroz istoriju, uprkos ropskim stezama, čuvao svoju unutrašnju slobodu.
- Iako su naši preci trpeli, vera u Boga i želja za slobodom nisu nestali - istakao je on, naglašavajući da je sloboda, bez vere, samo surogat pravog oslobođenja.
Tanjug/AP
Patrijarh Porfirije sa predstavnicima vlasti Republike Srbije i Republike Srpske
Treći ključni element besede patrijarha bio je nacionalna zastava. Poglavar SPC je istakao da zastava sa dvoglavim krstonosnim orlom simbolizuje srpski identitet i nasleđe.
- Koliko naša trobojnica izražava naš identitet jasno pokazuju osećanja koja se javljaju u srcu naroda pri pogledu na nju - rekao je poglavar SPC. Zastava je, prema patrijarhovim rečima, osvećena borbom i žrtvom onih koji su se pod njom borili za jedinstvo i slobodu srpskog naroda.
Na kraju svoje besede, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je poziv za očuvanje jedinstva i slobode.
- Neka Bog da da Njegovom pomoću i Njegovim blagoslovom, kao i našim trudom, uvek i na svakom mestu čuvamo jedinstvo našeg naroda - zaključio je patrijarh srpski, upućujući blagoslove svima prisutnima.
Proslava Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave bila je duboko duhovno iskustvo, osnažena mudrim rečima patrijarha Porfirija. Ova svečanost je još jednom osvetlila značaj očuvanja srpskog identiteta i vrednosti koje čine srpski narod jedinstvenim i ponosnim.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti - sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Njegova Svetosti Patrijarh srpski g. Porfirije održao je besedu na Svetoj liturgiji koju je služio u crkvi Svete Trojice u Ripnju na Cveti ove godine. Tom prilikom kršteno je zajedno nekoliko desetine dece iz ovog kraja. Patrijarh Profirije je istakao da se po Božjoj promisli za duhovni život rađamo u svetoj tajni krštenja i da je to jednako važno kao i samo rođenje.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.