Uz prisustvo arhijereja, monaha i vernog naroda, proslava je ispunjena molitvom, pesmom i podsećanjem na duhovnu zaostavštinu blaženopočivšeg episkopa Lavrentija.
Na praznik Sabora srpskih svetitelja, manastir Svetog Nikolaja Žičkog u Soko Gradu obeležio je dve decenije od svog osvećenja. Ova svetinja, koja stoji kao zadužbina blaženopočivšeg episkopa šabačkog Lavrentija, postala je središte duhovnog života, okupljajući verni narod u molitvenoj ljubavi i zajedništvu. Proslava ovog značajnog jubileja okupila je arhipastire, sveštenstvo, monaštvo i verni narod, svedočeći o neugasivom plamenu vere i ljubavi prema svetitelju Nikolaju.
Svetu arhijerejsku liturgiju predvodio je mitropolit prespansko-pelagonijski i administrator australijsko-novozelandski Petar iz Pravoslavne Ohridske Arhiepiskopije – Makedonske Pravoslavne Crkve, uz sasluženje mitropolita zvorničko-tuzlanskog Fotija i episkopa osečkopoljskog i baranjskog Heruvima, kao i domaćina, episkopa šabačkog Jeroteja. Liturgijsko sabranje bilo je obasjano duhovnom radošću prisutnih, među kojima su bili i mati Glikerija, igumanija manastira Ćelije, kao i mnogi ktitori i vernici šabačke eparhije.
SPC/Eparhija šabačka
Mati Glikerija sa sestrinstvom Ćelija
Mitropolit Fotije je u svojoj evharistijskoj besedi podsetio na uzvišenost i odgovornost hrišćanskog poziva, naglasivši da smo svi pozvani da hodimo putem svetitelja, a posebno je istakao primer svetog Nikolaja, koji je svoj život posvetio služenju Bogu i narodu.
Episkop Jerotej, domaćin proslave, izrazio je duboku zahvalnost svim prisutnima:
- Zahvaljujem svima vama koji ste se ovde danas sabrali da se pomolimo Bogu i njegovom ugodniku Svetom Nikolaju. Blagodarim pre svega Visokopreosvećenom mitropolitu Petru, koji je došao iz bratske Makedonije, iz Bitolja, gde je predavao Sveti Nikolaj Srpski. Hvala i mitropolitu Fotiju, preosvećenom Heruvimu, ocu Georgiju i sestrama iz Ćelija sa mati Glikerijom, koja nam svojim trudom pokazuje kako treba služiti Gospodu.
SPC/Eparhija šabačka
Arhiepiskopi na obeležavanju 20 godina od osvećenja Manastira Svetog NIkolaja Žičkog
Mitropolit Petar, u svom obraćanju, izrazio je radost zbog zajedničkog sabranja i podsetio na istorijski trenutak za Pravoslavnu ohridsku arhiepiskopiju – Makedonsku pravoslavnu crkvu, dobivši tomos o autokefalnosti od Srpske pravoslavne crkve, čime se obnavlja drevno jedinstvo crkava u duhu bratske ljubavi.
Nakon liturgije, u manastirskom konaku „Patrijarh Pavle“, održana je svečana akademija posvećena dvadesetogodišnjem jubileju manastira. Prikazan je dokumentarni film o uzrastanju ove svetinje, nastao trudom i ljubavlju episkopa Lavrentija. Dečji hor „Sveti Jovan Bogoslov“ iz Šapca uveličao je akademiju izvedbom pesama vladike Nikolaja, pod dirigentskom palicom profesorke Mirjane Pantelić, podsećajući sve prisutne na neprolaznu snagu molitve i pesme u životu crkve.
SPC/Eparhija šabačka
Vladika Fotije
Ova svečanost nije samo podsećanje na dve decenije duhovne obnove, već i poziv na buduće nadahnuće, da nastavimo živeti po uzoru na svetitelje, služeći Bogu svim srcem i snagom, kao što je to činio blaženopočivši vladika Lavrentije, ostavljajući za sobom svetlu baštinu vere i ljubavi.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Posle svete liturgije koju je služio u hramu Rođenja Presvete Bogorodice, episkop šabački Jerotej uputio je vernicima nadahnutu poruku o značaju ljubavi prema bližjnjem, uz tumačenje priče o milostivom Samarjaninu i pripremi srca za radostan praznik Hristovog rođenja.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, vladika šabački Jerotej služio je liturgiju u svetinji staroj više od sedam vekova, čija istorija objedinjuje podvige svetitelja, iskušenja pod turskom vlašću i neprolaznu duhovnu snagu.
Arhijerejska liturgija i rukoproizvođenje u čin ipođakona Darka Stefanovića u hramu Svetih cara Konstantina i carice Jelene doneli su radost i duhovnu snagu, a nadahnute reči episkopa šabačkog o praštanju i ljubavi bile su podsećanje na suštinu pravoslavnog života.
Obeležena 140. godišnjica Hrama Svetog arhiđakona Stefana, uz sećanje na 220 godina od Boja na Svileuvi i 250 godina od rođenja popa Luke Lazarevića. Vernici i gosti okupili su se u svečanoj atmosferi, slaveći slavnu prošlost i očuvanje kulturnog nasleđa kroz liturgiju, pesmu i igru.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.