BIO JE BRAT ISUSA HRISTA, ALI ZBOG JEDNOG GREHA NIJE DAO DA GA TAKO ZOVU! SPC obeležava Svetog apostola Judu Jakovljevog
Kada je propovedao u predelima oko Ararata, uhvatili su ga neznabožci, razapeli na krst i ubili strelama.
Uz prisustvo arhijereja, monaha i vernog naroda, proslava je ispunjena molitvom, pesmom i podsećanjem na duhovnu zaostavštinu blaženopočivšeg episkopa Lavrentija.
Na praznik Sabora srpskih svetitelja, manastir Svetog Nikolaja Žičkog u Soko Gradu obeležio je dve decenije od svog osvećenja. Ova svetinja, koja stoji kao zadužbina blaženopočivšeg episkopa šabačkog Lavrentija, postala je središte duhovnog života, okupljajući verni narod u molitvenoj ljubavi i zajedništvu. Proslava ovog značajnog jubileja okupila je arhipastire, sveštenstvo, monaštvo i verni narod, svedočeći o neugasivom plamenu vere i ljubavi prema svetitelju Nikolaju.
Svetu arhijerejsku liturgiju predvodio je mitropolit prespansko-pelagonijski i administrator australijsko-novozelandski Petar iz Pravoslavne Ohridske Arhiepiskopije – Makedonske Pravoslavne Crkve, uz sasluženje mitropolita zvorničko-tuzlanskog Fotija i episkopa osečkopoljskog i baranjskog Heruvima, kao i domaćina, episkopa šabačkog Jeroteja. Liturgijsko sabranje bilo je obasjano duhovnom radošću prisutnih, među kojima su bili i mati Glikerija, igumanija manastira Ćelije, kao i mnogi ktitori i vernici šabačke eparhije.
Mitropolit Fotije je u svojoj evharistijskoj besedi podsetio na uzvišenost i odgovornost hrišćanskog poziva, naglasivši da smo svi pozvani da hodimo putem svetitelja, a posebno je istakao primer svetog Nikolaja, koji je svoj život posvetio služenju Bogu i narodu.
Episkop Jerotej, domaćin proslave, izrazio je duboku zahvalnost svim prisutnima:
Mitropolit Petar, u svom obraćanju, izrazio je radost zbog zajedničkog sabranja i podsetio na istorijski trenutak za Pravoslavnu ohridsku arhiepiskopiju – Makedonsku pravoslavnu crkvu, dobivši tomos o autokefalnosti od Srpske pravoslavne crkve, čime se obnavlja drevno jedinstvo crkava u duhu bratske ljubavi.
Nakon liturgije, u manastirskom konaku „Patrijarh Pavle“, održana je svečana akademija posvećena dvadesetogodišnjem jubileju manastira. Prikazan je dokumentarni film o uzrastanju ove svetinje, nastao trudom i ljubavlju episkopa Lavrentija. Dečji hor „Sveti Jovan Bogoslov“ iz Šapca uveličao je akademiju izvedbom pesama vladike Nikolaja, pod dirigentskom palicom profesorke Mirjane Pantelić, podsećajući sve prisutne na neprolaznu snagu molitve i pesme u životu crkve.
Ova svečanost nije samo podsećanje na dve decenije duhovne obnove, već i poziv na buduće nadahnuće, da nastavimo živeti po uzoru na svetitelje, služeći Bogu svim srcem i snagom, kao što je to činio blaženopočivši vladika Lavrentije, ostavljajući za sobom svetlu baštinu vere i ljubavi.
- Zahvaljujem svima vama koji ste se ovde danas sabrali da se pomolimo Bogu i njegovom ugodniku Svetom Nikolaju. Blagodarim pre svega Visokopreosvećenom mitropolitu Petru, koji je došao iz bratske Makedonije, iz Bitolja, gde je predavao Sveti Nikolaj Srpski. Hvala i mitropolitu Fotiju, preosvećenom Heruvimu, ocu Georgiju i sestrama iz Ćelija sa mati Glikerijom, koja nam svojim trudom pokazuje kako treba služiti Gospodu.
Posle svete liturgije koju je služio u hramu Rođenja Presvete Bogorodice, episkop šabački Jerotej uputio je vernicima nadahnutu poruku o značaju ljubavi prema bližjnjem, uz tumačenje priče o milostivom Samarjaninu i pripremi srca za radostan praznik Hristovog rođenja.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, vladika šabački Jerotej služio je liturgiju u svetinji staroj više od sedam vekova, čija istorija objedinjuje podvige svetitelja, iskušenja pod turskom vlašću i neprolaznu duhovnu snagu.
Arhijerejska liturgija i rukoproizvođenje u čin ipođakona Darka Stefanovića u hramu Svetih cara Konstantina i carice Jelene doneli su radost i duhovnu snagu, a nadahnute reči episkopa šabačkog o praštanju i ljubavi bile su podsećanje na suštinu pravoslavnog života.
Obeležena 140. godišnjica Hrama Svetog arhiđakona Stefana, uz sećanje na 220 godina od Boja na Svileuvi i 250 godina od rođenja popa Luke Lazarevića. Vernici i gosti okupili su se u svečanoj atmosferi, slaveći slavnu prošlost i očuvanje kulturnog nasleđa kroz liturgiju, pesmu i igru.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Molitva je i način da se nosimo sa teškoćama, pronađemo mir i duhovno sazrevamo.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.