U Temišvaru, na praznik Svetog Josifa Temišvarskog, svečano je obeležen veliki jubilej — 40 godina arhijerejske službe visokopreosvećenog mitropolita budimskog i temišvarskog, gospodina Lukijana. Ovaj značajni događaj okupio je verne iz svih krajeva eparhija Budimske i Temišvarske, kao i visoke crkvene i državne zvanice, slaveći ne samo dugogodišnje služenje mitropolita, već i duhovni blagoslov koji je decenijama širio među svojim narodom.
Foto: SPC
Mitropolit budimski i temišvarski Lukijan
Jubilarna proslava započela je litijom, koju je, predvođen mitropolitom Lukijanom, krenula iz Vladičanskog dvora prema Sabornoj crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Temišvaru.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit Lukijan uz sasluženje episkopa lugoškog Pajsija iz Rumunske pravoslavne crkve, kao i brojnih sveštenoslužitelja eparhija Temišvarske i Budimske. Ovo veličanstveno sabranje vernog naroda dodatno je oplemenjeno horskim pevanjem crkvenih horova iz Budimpešte i Temišvara, koji su svojim blagim glasovima uzneli pohvale Bogu i ulepšali bogosluženje.
Foto: SPC
Proslava jubileja mitropolita Lukijana u Temišvaru
Posle liturgije, svečana povorka prošla je kroz Trg Ujedinjenja, gde su okupljeni vernici, zajedno sa kulturno-umetničkim društvima, priredili prigodan nastup u čast mitropolita Lukijana. Sa balkona Vladičanskog dvora, mitropolit je blagoslovio sabrane i zahvalio se svima na iskazanoj ljubavi i podršci. Njegova blagorodna reč, ispunjena zahvalnošću i očinskom brigom za sve prisutne, odražavala je dubinu njegove duhovne misije i služenja.
Svečani ručak, priređen povodom ovog velikog jubileja, okupio je mnoge ugledne zvanice. U ime Rumunske pravoslavne crkve, mitropolit banatski Jovan istakao je podvig i revnost mitropolita Lukijana u očuvanju pravoslavne vere i duhovnog života srpskog naroda u Rumuniji. Državni sekretar Ćiprijan Olinić naglasio je neprocenjivi doprinos mitropolita u izgradnji međunacionalnih i međuverskih odnosa, dok je rimokatolički biskup Josif Pal Čaba istakao prijateljstvo i saradnju koje decenijama neguje sa mitropolitom.
Foto: SPC
Proslavi jubileja prisustvovali su visoki crkvene i državne zvanice, kao i vernici iz eparhija Budimske i Temišvarske
Dan pre proslave, u Vladičanskom dvoru predstavljena je knjiga pod nazivom Pastir dobri – Mitropolit Lukijan, koja prati život i delo ovog znamenitog arhijereja. Autor knjige, protosinđel Varnava Knežević, izrazio je zahvalnost Gospodu na prilici da radi sa mitropolitom i da doprinese očuvanju sećanja na njegov trudoljubivi rad kroz ovu knjigu. Na promociji je svečano predstavljen i novi portret mitropolita, delo slikara Veljka Đurđevića, čime je proslava dodatno uveličana.
Foto: SPC
Uoči proslave, u Vladičanskom dvoru predstavljena je knjiga pod nazivom Pastir dobri – Mitropolit Lukijan
Ovaj jubilej ne predstavlja samo obeležavanje decenija predanog arhijerejskog rada, već i slavlje u čast ljubavi, mira i zajedništva koje mitropolit Lukijan unosi među vernike. Njegova služba ostaje svetionik vere i nade za sve pravoslavne hrišćane, svedočeći o snazi Božije milosti koja nas okuplja i čuva.
Na ovaj veliki hrišćanski praznik, mitropolit budimski Lukijan služio je arhijerejsku liturgiju uz prisustvo vernika i sveštenstva, a dan je završen kulturno-umetničkim i folklornim programom koji je spojio tradiciju i veru u ovom centru pravoslavlja u Mađarskoj.
Svečani čin doksologije u Sabornom hramu okupio je verni narod i visoke crkvene velikodostojnike, obeležavajući dolazak dvojice duhovnih vođa u Eparhiju nišku.
Svečana ceremonija u Hramu Svetog Save ispunila srca vernika radošću. Novi arhijerej SPC donosi sa sobom bogato iskustvo i duhovnu snagu.
Na praznik Svetog Jovana Bogoslova, nastojatelj manastira Poganovo uzdignut je na čin arhimandrita. Ovaj trenutak je označio važnu prekretnicu za celu manastirsku zajednicu, čineći ovogodišnju slavu posebno značajnom.
Posle liturgije, vladika Fotije je u svojoj besedi vernicima poručio je da je svakodnevna borba za duhovni život ključna, ističući značaj zajedništva, snagu vere i potrebu da se kroz molitvu i Liturgiju povežu s Hristom.
Molitvena povorka, predvođena moštima Svete Petke i Svetog Pantelejmona, pružila je vernicima priliku za molitvu, duhovnu snagu i utehu.
Uz blagoslov mitropolita žičkog završava se oslikavanje veličanstvene svetinje, poznate po čudu – zvonu koje zvoni bez dodira ljudske ruke. Majstori predano oslikavaju zidove svetinje, dok svaki novi potez kista donosi delić Carstva Nebeskog na zemlju.
Dečaku je pretila transplantacija jetre, a lekari nisu davali nade. Međutim, posle molitve Svetima Zosimu i Jakovu u Manastiru Tumane, dogodilo se nešto što niko nije mogao da predvidi.
U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Drevne mudrosti ugodnika Božjih o ljubavi, oproštaju, molitvi i zajedništvu osvetljavaju put ka sreći i harmoniji u svakom domu. Kroz ove večne poruke možemo pronaći rešenje za mnoge izazove koji se pojavljuju u porodičnim odnosima.
Presveta Bogorodica mi je rekla da će se ispuniti sve što je zapisano u Svetom pismu. Dolazi treći svetski rat, 3/4 čovečanstva će biti uništeno, samo 1/4 ćovečanstva će biti spasena, pričala je Prepodobna Sofija Klisurska.
Iako su mnogi u potrazi za zemaljskom slavom, da im imena budu upisana u istoriji, to je tek senka onoga što je pravi cilj – besmrtno sećanje u životu večnom.