U Temišvaru, na praznik Svetog Josifa Temišvarskog, svečano je obeležen veliki jubilej — 40 godina arhijerejske službe visokopreosvećenog mitropolita budimskog i temišvarskog, gospodina Lukijana. Ovaj značajni događaj okupio je verne iz svih krajeva eparhija Budimske i Temišvarske, kao i visoke crkvene i državne zvanice, slaveći ne samo dugogodišnje služenje mitropolita, već i duhovni blagoslov koji je decenijama širio među svojim narodom.
Foto: SPC
Mitropolit budimski i temišvarski Lukijan
Jubilarna proslava započela je litijom, koju je, predvođen mitropolitom Lukijanom, krenula iz Vladičanskog dvora prema Sabornoj crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Temišvaru.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit Lukijan uz sasluženje episkopa lugoškog Pajsija iz Rumunske pravoslavne crkve, kao i brojnih sveštenoslužitelja eparhija Temišvarske i Budimske. Ovo veličanstveno sabranje vernog naroda dodatno je oplemenjeno horskim pevanjem crkvenih horova iz Budimpešte i Temišvara, koji su svojim blagim glasovima uzneli pohvale Bogu i ulepšali bogosluženje.
Foto: SPC
Proslava jubileja mitropolita Lukijana u Temišvaru
Posle liturgije, svečana povorka prošla je kroz Trg Ujedinjenja, gde su okupljeni vernici, zajedno sa kulturno-umetničkim društvima, priredili prigodan nastup u čast mitropolita Lukijana. Sa balkona Vladičanskog dvora, mitropolit je blagoslovio sabrane i zahvalio se svima na iskazanoj ljubavi i podršci. Njegova blagorodna reč, ispunjena zahvalnošću i očinskom brigom za sve prisutne, odražavala je dubinu njegove duhovne misije i služenja.
Svečani ručak, priređen povodom ovog velikog jubileja, okupio je mnoge ugledne zvanice. U ime Rumunske pravoslavne crkve, mitropolit banatski Jovan istakao je podvig i revnost mitropolita Lukijana u očuvanju pravoslavne vere i duhovnog života srpskog naroda u Rumuniji. Državni sekretar Ćiprijan Olinić naglasio je neprocenjivi doprinos mitropolita u izgradnji međunacionalnih i međuverskih odnosa, dok je rimokatolički biskup Josif Pal Čaba istakao prijateljstvo i saradnju koje decenijama neguje sa mitropolitom.
Foto: SPC
Proslavi jubileja prisustvovali su visoki crkvene i državne zvanice, kao i vernici iz eparhija Budimske i Temišvarske
Dan pre proslave, u Vladičanskom dvoru predstavljena je knjiga pod nazivom Pastir dobri – Mitropolit Lukijan, koja prati život i delo ovog znamenitog arhijereja. Autor knjige, protosinđel Varnava Knežević, izrazio je zahvalnost Gospodu na prilici da radi sa mitropolitom i da doprinese očuvanju sećanja na njegov trudoljubivi rad kroz ovu knjigu. Na promociji je svečano predstavljen i novi portret mitropolita, delo slikara Veljka Đurđevića, čime je proslava dodatno uveličana.
Foto: SPC
Uoči proslave, u Vladičanskom dvoru predstavljena je knjiga pod nazivom Pastir dobri – Mitropolit Lukijan
Ovaj jubilej ne predstavlja samo obeležavanje decenija predanog arhijerejskog rada, već i slavlje u čast ljubavi, mira i zajedništva koje mitropolit Lukijan unosi među vernike. Njegova služba ostaje svetionik vere i nade za sve pravoslavne hrišćane, svedočeći o snazi Božije milosti koja nas okuplja i čuva.
U Sabornoj crkvi u Temišvaru, na praznik Svetog Lukijana, sabrani vernici, monaštvo i sveštenstvo zajedno su proslavili duhovni jubilej mitropolita Lukijana, podsećajući na vrednosti zajedništva i ljubavi u pravoslavlju.
Na ovaj veliki hrišćanski praznik, mitropolit budimski Lukijan služio je arhijerejsku liturgiju uz prisustvo vernika i sveštenstva, a dan je završen kulturno-umetničkim i folklornim programom koji je spojio tradiciju i veru u ovom centru pravoslavlja u Mađarskoj.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, mitropolit Antonije uručio je prestižno odlikovanje mitropolitu banjalučkom, priznajući njegov izuzetan rad na povezivanju srpskog i ruskog pravoslavlja.
Put 45. poglavara Srpske pravoslavne crkve od malenog sela kod Čačka do patrijaraškog trona bio je obeležen istrajnošću, žrtvom i neprestanom molitvom, a njegovo nasleđe živi u srcima vernika širom pravoslavnog sveta.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.