U Sabornoj crkvi u Temišvaru, na praznik Svetog Lukijana, sabrani vernici, monaštvo i sveštenstvo zajedno su proslavili duhovni jubilej mitropolita Lukijana, podsećajući na vrednosti zajedništva i ljubavi u pravoslavlju.
Na praznik Svetog Lukijana Antiohijskog, 28. oktobra 2024. godine, u Sabornoj crkvi u Temišvaru proslavljen je dan imena mitropolita Lukijana, događaj obeležen dubokom duhovnošću i zajedništvom vernika. Ova svečanost, u znaku svetitelja koji je kroz svoje mučeništvo osvetljavao svetlost hrišćanske ljubavi, okupila je brojne sveštenike i verne, u trenucima molitve i zajedničkog slavljenja.
Foto: SPC / Eparhija budimska
Arhijereji, monaštvo i sveštenstvo SPC u Sabornom hramu u Temišvaru
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit budimski i administrator temišvarski, Lukijan, u molitvenom prisustvu mitropolita banatskog, Nikanora. Ova zajednička služba predstavljala je simbol povezanosti i snage pravoslavne zajednice, okupljene u svetinji koja zrači duhovnom snagom. U okruženju zlatom ukrašenih ikona i mirisom tamjana, prisutni su osećali prisustvo Božje milosti.
Na kraju svete liturgije, mitropolit Nikanor je osveštao slavske darove i prerezao kolač u čast Svetog Lukijana Antiohijskog, čime je označen poseban trenutak zajedništva i sećanja na svetitelja koji je svoj život posvetio Bogu i ljudima. U svom obraćanju, mitropolit Nikanor je, u ime svih sabranih, čestitao mitropolitu Lukijanu, naglašavajući značaj mučeništva Svetog Lukijana i žrtvene ljubavi koju pravoslavni hrišćani neprestano pokazuju.
Ovu svetu službu su na čelu sa arhimandritom Metodijem sasluživali igumani Nikon i Gerasim, protosinđel Varnava, jeromonasi Mitrofan, Ilarion i Jakov, kao i protođakon Miodrag Jovanović, stvarajući tako jedan harmoničan tim, u duhu služenja i zajedničke molitve.
Proslava praznika imena mitropolita Lukijana, na ovaj način, nije bila samo čin sećanja na svetitelja, već i prilika za osveženje duhovnog života svih prisutnih, podsećajući ih na vrednosti ljubavi, žrtve i zajedništva koje krase pravoslavnu veru. U tim trenucima, svi su mogli osetiti snagu zajedništva, koje prevazilazi granice vremena i prostora, upućujući na neizmernu vrednost duhovnog nasleđa koje nam ostavljaju naši sveci.
U Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice, Zaječarci su se okupili da proslave Dan grada, prisetivši se čudesnog javljanja Majke Božje koje je u vreme Drugog svetskog rata spasilo živote tadašnjih stanovnika ovog grada.
Namesnik Manastira Svete Trojice u Ozerkovićima ističe da ukoliko tri puta preskočimo pričest naša duša postaje lak plen za demona, najvećeg čovekovog neprijatelja.
Na praznik Svete Petke, Barič je zasijao posebnim sjajem, dok su vernici, predvođeni patrijarhom Porfirijem, proslavili 150 godina hrama koji čuva priče o veri, umetnosti i herojstvu srpskog naroda.
Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Litija, liturgija, kulturni program i promocija knjige posvećene životu i delu mitropolita budimskog i temišvarskog, obeležili su proslavu četrdeset godina njegove arhijerejske službe.
U rimskim podzemnim hodnicima drevne bazilike, uz mošti Svetog Atanasija Velikog, pravoslavni vernici obeležili jubilej Prvog vaseljenskog sabora, u prisustvu vladike Lukijana i predstavnika javnog života Srbije i Mađarske.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.