U Sabornom hramu Svetog velikomučenika Georgija u Novom Sadu, na praznik Obnovljenja hrama ovog slavnog svetitelja, Svetog Georgija, patrijarh srpski Porfirije služio je arhijerejsku liturgiju Ovaj važan duhovni događaj okupio je brojne vernike, predstavnike države, crkvene velikodostojnike, kao i goste iz inostranstva.
Patrijarhu su sasluživali mitropolit bački Irinej, episkop mohački Damaskin i mitropolit volokolamski Antonije, koji je predvodio delegaciju Ruske pravoslavne crkve. Prisustvo mitropolita Antonija posebno je obeležilo ovaj dan, simbolizujući bliske odnose srpske i ruske crkve.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Saborni hram u Novom Sadu
U svojoj nadahnutoj propovedi, patrijarh Porfirije pozvao je vernike da slede primer Svetog Georgija kao svedoka Hristove ljubavi i istine:
- Sveti Georgije nije birao lakši put. Njegov život svedoči da je istinska sloboda u Hristu. Mi, kao hrišćani, pozvani smo da izaberemo istinu, čak i kada je to teško, jer samo u Bogu nalazimo smisao i punoću života.
Patrijarh je naglasio važnost duhovnog jedinstva, kao i odgovornosti prema bližnjima:
- Hristos nas uči da ljubimo bližnje kao sebe same. Danas smo se molili za sve, posebno za one koji stradaju i koji traže utehu u Gospodu.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Vladika bački Irinej
Posle zaamvone molitve, patrijarh je blagoslovio slavske darove prinete u slavu Božju, a u čast Svetog velikomučenika Georgija , zaštitnika Novog Sada.
Poseban trenutak bilo je pomen žrtvama tragične železničke nesreće u Novom Sadu. Patrijarh je izrazio duboko saosećanje sa porodicama stradalih i uputio molitve za njihove duše.
- Mi smo služili pomen, zaista duboko potreseni svi, za tragično stradale na Železničkoj stanici, s verom u Boga, znajući da je Gospod naš Bog živih i mrtvih i da u Njemu i za Njega ne postoje živi i mrtvi. Zato smo se pomolili Bogu da spase duše nevino postradalih i da da utehu svima onima koji su njihovim odlaskom odavde ožalošćeni. Neka im Gospod podari Carstvo Božje . rekao je patrijarh.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Mitropolit volokolamski Antonije predvodio je delegaciju Ruske pravoslavne crkve.
Posle bogpsluženja, patrijarh je istoričaru Petru Đurđevu uručio Orden Svetog despota Stefana Lazarevića, ističući njegov doprinos očuvanju srpske istorijske baštine.
Mitropolit bački Irinej zahvalio je gostima iz Ruske pravoslavne crkve , naglasivši važnost međusobnog uvažavanja i duhovne saradnje:
- Ovo je dan kada se podsećamo da je vera most koji spaja sve ljude dobre volje. Sveti Georgije i njegov primer žrtvovanja za Hrista naše su nadahnuće.
Foto: SPC / Eparhija bačka
U svečanoj dvorani Gradske kuće u Novom Sadu, episkop Damaskin je blagoslovio slavske darove povodom gradske slave
Posle liturgije u Sabornom hramu, u svečanoj dvorani Gradske kuće u Novom Sadu, episkop Damaskin je blagoslovio slavske darove, pomolivši se i za sve koji su tragično postradali na železničkoj stanici u Novom Sadu. Episkopu Damaskinu sasluživali su protojereja-stavrofora dr Miloš Vesin i đakon Damjan Ljujić.
Ovaj dan u Novom Sadu bio je više od obeležavanja slave Grada — bio je svedočanstvo vere, zajedništva i molitvenog sećanja na sve one koji su na bilo koji način stradali. Utisci sa ovog sabranja ostaće duboko urezani u srcima svih prisutnih.
Nesreća na novosadskoj železničkoj stanici potresla je Srbiju i pravoslavni svet. Mitropolit volokolamski Antonije uputio je reči utehe i podrške, pridružujući se patrijarhu Porfiriju i ruskoj crkvi u molitvama za nastradale i njihove porodice.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Povodom nesreće na novosadskoj železničkoj stanici, paroh u Perlezu Aleksandar Nišević poziva na duboko preispitivanje i promenu – da u tuzi i patnji prepoznamo Božju opomenu, da svako od nas pronađe svoj deo odgovornosti i preduzme korake ka istinskoj ljubavi i brizi za bližnje.
Prilikom dočeka poglavara Srpske pravoslavne crkve, mitropoliti timočki Ilarion je takođe uputio reči utehe narodu povodom nesreće u Novom Sadu.
Povodom nemerljivog gubitka života u strašnoj nesreći, poglavar Srpske pravoslavne crkve izrazio je duboko saučešće i molitveno stao uz porodice nastradalih, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
U Matici srpskoj u Novom Sadu otvoren je dvodnevni naučni skup posvećen dvovekovnoj tradiciji najstarijeg književnog časopisa u Evropi. Poglavar SPC poručio je okupljenima da je Letopis, čuvajući i negujući srpsko kulturno nasleđe, kroz vekove oplemenjivao narodnu dušu i obasjavao puteve budućim pokolenjima.
U nadahnutoj besedi posle liturgije u Novom Sadu, mitropolit bački govorio je o mudrosti, hrabrosti i veri kao putokazima za duhovni život, podsećajući na svetlost koju Sveta Petka održava u srcima vernika kroz vekove.
Na međunarodnoj konferenciji u Palati Srbija obeležen vek crkve Svete Trojice, čiji temelji leže u veri, ljubavi i podršci srpskog naroda ruskoj braći u teškim vremenima nakon Oktobarske revolucije.
Na praznik Svetih Kozme i Damjana, u crkvi unutar ove medicinske ustanove za psihijatrijske bolesti, mitropolit niški je, posle bogosluženja, osvetio slavske darove uz pojanje učenika niške Bogoslovije.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Na praznik Svetog Arsenija Sremca, mitropolit Pahomije je osvećenjem crkve u blizini Vranja učinio ovaj mali kutak Srbije svetim mestom molitve, donoseći vernicima blagoslov i obnovu duhovnog života.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
U vremenu kada je stres postao nezaobilazan deo svakodnevnog života, mudrost počivšeg vitovničkog monaha pruža jednostavan, ali dubok odgovor na pitanje kako da postignemo unutrašnju ravnotežu i izlečenje kroz veru, post i ispovest.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U istočnom delu Ugande, radikalni pripadnici islamske zajednice izvršili su stravičan zločin nad sveštenikom, negovom ženom i dve ćerke, nakon što je on trojicu muslimana preobratio u hrišćanstvo, posvedočio je brat ubijenog, Džejms Tusubira.