U Sabornom hramu Svetog velikomučenika Georgija u Novom Sadu, na praznik Obnovljenja hrama ovog slavnog svetitelja, Svetog Georgija, patrijarh srpski Porfirije služio je arhijerejsku liturgiju Ovaj važan duhovni događaj okupio je brojne vernike, predstavnike države, crkvene velikodostojnike, kao i goste iz inostranstva.
Patrijarhu su sasluživali mitropolit bački Irinej, episkop mohački Damaskin i mitropolit volokolamski Antonije, koji je predvodio delegaciju Ruske pravoslavne crkve. Prisustvo mitropolita Antonija posebno je obeležilo ovaj dan, simbolizujući bliske odnose srpske i ruske crkve.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Saborni hram u Novom Sadu
U svojoj nadahnutoj propovedi, patrijarh Porfirije pozvao je vernike da slede primer Svetog Georgija kao svedoka Hristove ljubavi i istine:
- Sveti Georgije nije birao lakši put. Njegov život svedoči da je istinska sloboda u Hristu. Mi, kao hrišćani, pozvani smo da izaberemo istinu, čak i kada je to teško, jer samo u Bogu nalazimo smisao i punoću života.
Patrijarh je naglasio važnost duhovnog jedinstva, kao i odgovornosti prema bližnjima:
- Hristos nas uči da ljubimo bližnje kao sebe same. Danas smo se molili za sve, posebno za one koji stradaju i koji traže utehu u Gospodu.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Vladika bački Irinej
Posle zaamvone molitve, patrijarh je blagoslovio slavske darove prinete u slavu Božju, a u čast Svetog velikomučenika Georgija , zaštitnika Novog Sada.
Poseban trenutak bilo je pomen žrtvama tragične železničke nesreće u Novom Sadu. Patrijarh je izrazio duboko saosećanje sa porodicama stradalih i uputio molitve za njihove duše.
- Mi smo služili pomen, zaista duboko potreseni svi, za tragično stradale na Železničkoj stanici, s verom u Boga, znajući da je Gospod naš Bog živih i mrtvih i da u Njemu i za Njega ne postoje živi i mrtvi. Zato smo se pomolili Bogu da spase duše nevino postradalih i da da utehu svima onima koji su njihovim odlaskom odavde ožalošćeni. Neka im Gospod podari Carstvo Božje . rekao je patrijarh.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Mitropolit volokolamski Antonije predvodio je delegaciju Ruske pravoslavne crkve.
Posle bogpsluženja, patrijarh je istoričaru Petru Đurđevu uručio Orden Svetog despota Stefana Lazarevića, ističući njegov doprinos očuvanju srpske istorijske baštine.
Mitropolit bački Irinej zahvalio je gostima iz Ruske pravoslavne crkve , naglasivši važnost međusobnog uvažavanja i duhovne saradnje:
- Ovo je dan kada se podsećamo da je vera most koji spaja sve ljude dobre volje. Sveti Georgije i njegov primer žrtvovanja za Hrista naše su nadahnuće.
Foto: SPC / Eparhija bačka
U svečanoj dvorani Gradske kuće u Novom Sadu, episkop Damaskin je blagoslovio slavske darove povodom gradske slave
Posle liturgije u Sabornom hramu, u svečanoj dvorani Gradske kuće u Novom Sadu, episkop Damaskin je blagoslovio slavske darove, pomolivši se i za sve koji su tragično postradali na železničkoj stanici u Novom Sadu. Episkopu Damaskinu sasluživali su protojereja-stavrofora dr Miloš Vesin i đakon Damjan Ljujić.
Ovaj dan u Novom Sadu bio je više od obeležavanja slave Grada — bio je svedočanstvo vere, zajedništva i molitvenog sećanja na sve one koji su na bilo koji način stradali. Utisci sa ovog sabranja ostaće duboko urezani u srcima svih prisutnih.
Nesreća na novosadskoj železničkoj stanici potresla je Srbiju i pravoslavni svet. Mitropolit volokolamski Antonije uputio je reči utehe i podrške, pridružujući se patrijarhu Porfiriju i ruskoj crkvi u molitvama za nastradale i njihove porodice.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Povodom nesreće na novosadskoj železničkoj stanici, paroh u Perlezu Aleksandar Nišević poziva na duboko preispitivanje i promenu – da u tuzi i patnji prepoznamo Božju opomenu, da svako od nas pronađe svoj deo odgovornosti i preduzme korake ka istinskoj ljubavi i brizi za bližnje.
Ranije je patrijarh Porfirije uputio saučešće porodicama čiji članovi su nastradali. On je trada molitveno stao uz unesrećene, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
Prilikom dočeka poglavara Srpske pravoslavne crkve, mitropoliti timočki Ilarion je takođe uputio reči utehe narodu povodom nesreće u Novom Sadu.
Povodom nemerljivog gubitka života u strašnoj nesreći, poglavar Srpske pravoslavne crkve izrazio je duboko saučešće i molitveno stao uz porodice nastradalih, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
U Matici srpskoj u Novom Sadu otvoren je dvodnevni naučni skup posvećen dvovekovnoj tradiciji najstarijeg književnog časopisa u Evropi. Poglavar SPC poručio je okupljenima da je Letopis, čuvajući i negujući srpsko kulturno nasleđe, kroz vekove oplemenjivao narodnu dušu i obasjavao puteve budućim pokolenjima.
Ranije je patrijarh Porfirije uputio saučešće porodicama čiji članovi su nastradali. On je trada molitveno stao uz unesrećene, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
Bitno je da ne izgubimo veru, oslonimo se na moć molitve i u njoj pronađemo skrovište od privremenih oluja.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Molitva, smirenje i neizmerna vera obeležili su život oca Meletija, jednog od najvoljenijih asketa Svete gore, čiji osmeh, nalik anđeoskom, ostaje večno svedočanstvo svetlosti njegove duše.
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
Kako pronaći smisao u patnji i prihvatiti oboljenje kao deo Božijeg plana? Iguman Manastira Podmaine otkriva zašto je važno smiriti srce, osloniti se na veru i kroz iskušenja pronaći put do Hrista.
Ivan Crnogorčevića je sveštenik, a njegova supruga etno-pevačica Danica je izvela numeru koja je obišla čitav svet. Njihov brak je jedinstven, a ljubav prema Bogu ih je spojila.
U savremenom društvu postoji pogrešna interpretacija uloga u braku, naročito kod muškaraca koji tek ulaze u veru
Tradicionalne poslastice svetogorskih manastira: štanglice i halva, pružaju jednostavnu radost duši i telu u vreme posta.
Kako pronaći smisao u patnji i prihvatiti oboljenje kao deo Božijeg plana? Iguman Manastira Podmaine otkriva zašto je važno smiriti srce, osloniti se na veru i kroz iskušenja pronaći put do Hrista.