Na praznik Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana, episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo je služio svetu arhijerejsku liturgiju u hramu Svetih Kirila i Metodija u Ljubljani.
Posle čitanja svetog Jevanđelja vladika Kirilo je čestitao praznik Rođenja Hristovog i besedio o žitiju Svetog arhiđakona Stefana i njegovom mučeništvu za Hrista.
Preosvećenom Episkopu Kirilu su sasluživali protojereji Aleksandar Obradović i Borislav Livopoljac; jerej Rade Despotović; kao i đakon Petar Kozakijević. Pojali su jerej Mitar Tanasić i bogoslov Konstantin Livopoljac.
Istrorija ljubljanske svetinje
Do podizanja velikog pravoslavnog hrama u centru Ljubljane, postojala je mala vojna pravoslavna kapela u kasarni. Izgradnja crkve je započeta je 1936. godine po planu arhitekte Momira Korunovića u zapadnom delu središta Ljubljane.
Po tadašnjem gradonačelniku Pucu, pravoslavci su dobili najbolju lokaciju za svoju crkvu u tom gradu, pored ulaza u park Tivoli. Bio je to gest kojim se želelo posvedočiti bratstvo Srba i Slovenaca. I ne samo to, grad Ljubljana je priložio i novac, tako da dar prelazio vrednosti tadašnjih 2 miliona dinara.
Radovima je rukovodio poseban "Odbor za gradnju" kojim je predsedavao ljubljanski pravoslavni protojerej Dimitrije Janković. Sekretar tog odbora bio je trgovac Vladimir Kravos, a kasir Veseli. Novac za izgradnji crkve skupljan je na svim stranama, a u Beogradu se time naročito bavilo "Kolo srpskih sestara".
Izgradnja je međutim prekinuta Drugim svetskim ratom, a kasnije i komunističkim razdobljem. Ponovna izgradnja započeta je 90-ih godina 20. veka. Crkva je posvećena 23. oktobra 2005. godine prilikom posete srpskog patrijarha Pavla. 29. aprila 2010. crkva je proglašena za kulturni spomenik i tako dodatno zaštićena.
Da ne bi verski zastranili, sveti oci su nam ga napisali, kratko ali precizno kako nas uticaji raznih sekti ne bi skrenuli sa puta spasenja.
Na praznik Svetog prvomučenika Stefana, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je arhijerejsku liturgiju u banajličkom hramu Hrista Spasitelja.
Vernici širom Etiopije okupljali su se ispred tamošnjih hramova iščekujući dolazak Božića kada i pravoslavci širom sveta.
U srcu mirnog beloruskog mesta, mali Mihailo je doživeo čudesno isceljenje kada je slučajno upao u izvor Svetog arhangela Mihaila, a njegova priča svedoči o nepresušnoj božanskoj blagodatnosti i zaštiti koju nosi poglavar nebeskih vojski.