Beseda poglavara Srpske pravoslavne crkve na svetoj liturgiji u crkvi Preobraženja Gospodnjeg o dubokom značenju Božića i putu ka unutrašnjem preobražaju, pozivajući na mir, praštanje i ljubav među ljudima.
U nedelji koja dolazi neposredno nakon božićnog praznika, Patrijarh Porfirije održao je nadahnjujuću besedu u crkvi Preobraženja Gospodnjeg na Pašinom brdu u Beogradu, u kojoj je ponovo osvetlio duboki značaj Božića i pozvao vernike na unutrašnji preobražaj kroz ljubav i praštanje.
Patrijarh je istakao da je Božić praznik koji obasjava srpske duše i čini nas prepoznatljivim u svetu, ne samo kroz spoljnu veru, već kroz trajnu svetlost koju nosimo u srcima. On je podsetio na lepotu i radost koju donosi praznik Rođenja Hristovog, naglašavajući tradicionalni običaj pomirenja, koji je izraz ljubavi među ljudima. „Mir Božji“ nije samo pozdrav, već poziv na ljubav prema bližnjem i istinsko praštanje.
Patrijarh Porfirije je potom podsetio na važnost Svetog Save, koji je jedinstveno učvrstio pravac života našeg naroda kroz Hristovu veru i ljubav. On je, kako je rekao, Božić učinio temeljem postojanja i razvoja srpske duhovne i kulturne baštine, kroz manastire, umetnost, pesmu i književnost, sve što je stvoreno u znak Rođenja Božijeg.
Svojim rečima, patrijarh je govorio o Hristovom rođenju koje je bilo prepoznato, ali i odbačeno.
- Gospod nije došao da bude vladar silni i moćni, nego da nas pozove na unutrašnji preobražaj, da nas pozove na put ljubavi i praštanja - istakao je patrijarh Porfirije i podsetio da su prvi koji su ga prepoznali bili mudraci sa Istoka, koji su dolaskom obavestili Iroda, kralja Judeje, izazvavši njegovu jezu i strah. Tada je počela potraga za životom Boga, koji je bio progonjen već od svog rođenja.
TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/ bg
Patrijarh srpski Porfirije
Patrijarh Porfirije je pozvao vernike da uzmu krst na sebe, da se odreknu vrednosti ovog sveta i da u ljubavi prema Bogu i bližnjemu pronalaze smisao života.
- Onaj koji uzme svoj krst i pođe za Hristom, mora biti spreman da bude raspet sa njim - rekao je, podsećajući na krsnu žrtvu koja nam donosi večni život. Kroz praštanje, ljubav i razumevanje, mi se približavamo istinskom značenju Božića i pozivu Hristovom.
U završnom delu besede, patrijarh je pozvao sve prisutne da otvore svoja srca, kao što su to učinili naši preci, izlazeći na raskrsnice i klanjajući se na sve četiri strane sveta, praštajući i molili oproštaj.
- U tom praštanju je susret, naš međusobni zagrljaj, a u tom zagrljaju je blagodat Božja - zaključio je patrijarh, pozivajući sve da prime Gospoda u svoja srca, kako bi, kao i naši preci, nosili mir Božji kroz ceo život.
- Neka bi Gospod dao da i mi, poput jasala, otvorimo svoju dušu, svoje srce, da primimo Gospoda u njega, da se tu nastani, i da On u našim srcima daje snagu da možemo ljubavlju preobraziti svet - poručio je patrijarh na kraju.
U svojoj besedi, patrijarh srpski Porfirije poziva na odgovornost, poštovanje različitosti i zajednički rad na dobrobiti naroda, ističući važnost smirenosti i dijaloga u vreme izazova i nesigurnosti.
U nadahnutoj besedi u crkvi na Staroj Bežaniji, patrijarh srpski Porfirije govorio o izazovima savremenog života, univerzalnoj Božjoj ljubavi i putevima koji vode ka istinskom pomirenju sa sobom, bližnjima i Bogom.
U prazničnom duhu, uz reči koje donose utehu i nadu, svečana akademija povodom krsne slave i Dana Republike Srpske pretvorila se u duhovni sabor, slaveći mir, ljubav i snagu praštanja.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Obraćajući se učesnicima samita AI for Good, poglavar Katoličke crkve upozorio je da, uprkos tehnološkom napretku koji menja sve sfere života, ljudske vrednosti, moralni sud i sposobnost savesti ostaju nezamenjivi.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Mitropolit šumadijski Jovan i episkop švajcarski Andrej poslali su snažne poruke o veri, obnovi i duhovnoj snazi liturgije, dok je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Aranđelovcu zablistao na veliki praznik.
Visokopreosvećeni mitropolit Justin je besedio vernima o značaju Svetih apostola Petra i Pavla, njihovim životima i suštini pečata apostolstva u Gospodu:
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
U besedi za četvrtak šeste sedmice po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto vera sama po sebi ništa ne znači ako čovek ne zna njen pravi cilj – spasenje svoje duše i večno življenje u Carstvu Božjem.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.