U nadahnutoj besedi u crkvi na Staroj Bežaniji, patrijarh srpski Porfirije govorio o izazovima savremenog života, univerzalnoj Božjoj ljubavi i putevima koji vode ka istinskom pomirenju sa sobom, bližnjima i Bogom.
U pretprazništvo Rođenja Hristovog, 5. januara 2025. godine, nakon liturgije u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Staroj Bežaniji, patrijarh Porfirije održao je besedu u kojoj je vernicima otkrio dubine naše vere i pozvao ih na dublje razumevanje odnosa između Boga i čoveka.
U svojoj besedi, patrijarh je istakao kako svaka reč iz Jevanđelja jeste reč Božja, koja nas vodi ka istini. Podsetio je vernike da iz svakog jevanđelskog odlomka koji čitamo na liturgiji možemo ponovo i ponovo otkriti tajne vere, ali i puteve koji nas uzdižu ka Bogu i donose Boga među nas. Ova poruka poziva nas da Jevanđelje ne shvatamo samo kao tekst, već kao živi put kojim treba kročiti svakodnevno, usklađujući svoj život sa Božjim zapovestima.
SPC
Patrijarh je u hramu Svetog Georgija na Staroj Bežaniji održao nadahnutu besedu
Patrijarh je ukazao na ljudsku tendenciju da Boga oblikujemo po svojoj slici i željama, ističući kako mnogi ljudi pokušavaju da Ga podrede svojim potrebama i planovima.
- Mi bismo želeli da Bog čini ono što mi hoćemo, da se poistoveti sa našim planovima i željama - rekao je patrijarh, naglašavajući da istinska vera podrazumeva prilagođavanje Božjem planu, koji je uvek usmeren ka večnom spasenju i ljubavi.
S posebnom pažnjom, patrijarh je istakao univerzalnost Božje ljubavi, koja obuhvata čitav ljudski rod.
- Bog nije onaj koji se deli, niti koji se poistovećuje sa bilo kim pojedinačno, niti sa bilo kojom grupom - naglasio je patrijarh. Dodao je da je Božja ljubav namenjena svakom čoveku, bez obzira na poreklo, i da je kroz dolazak Svog Sina na svet Bog došao radi spasenja svakog pojedinca.
SPC
Pojnica hrama Svetog Georgija na Staroj Bežaniji
- To da je Bog na strani svakog čoveka, izraz je Njegovog bića i ljubavi - rekao je patrijarh srpski, dodajući da će ta ljubav postati stvarnost u životima onih koji prihvate Hristovu reč kao osnovu svog života.
Poglavar SPC je ukazao i na rodoslov iz Matejevog Jevanđelja, koje vodi do Rođenja Sina Božijeg, ističući da se među pomenutim ličnostima nalaze žene koje nisu pripadale izabranom narodu. Time nam je, kako je rekao, pokazano da Carstvo Božje nije namenjeno samo jednom narodu, već svima.
Jedna od ključnih poruka besede odnosila se na pomirenje između božanske i ljudske prirode kroz Hristovu ličnost. Patrijarh je podsetio da je Hristos Bogočovek, koji u sebi spaja ljudsku i božansku prirodu, donoseći svetu mir. Taj mir, kako je naglasio, nije samo spoljašnji ili psihološki, već duboko božanski mir, koji prevazilazi sve ljudske pojmove i kategorije.
SPC
Patrijarh Porfirije
- Hristos je taj mir, vrlina koja nas vodi u jedinstvo sa Bogom i jedni s drugima - poručio je patrijarh.
Na kraju, patrijarh Porfirije je pozvao vernike da sa verom spoznaju tajnu Božjeg plana za svakog čoveka i da žive po Jevanđelju, ne samo radi spasenja, već i radi preobražaja sopstvenog života.
- Verom su proroci i svetitelji Božji videli Boga, činili čuda i pobeđivali carstva - zaključio je patrijarh, pozivajući sve da slave Gospoda Isusa Hrista, zajedno sa Ocem i Duhom Svetim, sada i uvek i u vekove vekova.
Ova beseda patrijarha Porfirija nas podseća na neophodnost postavljanja Boga u centar naših života, prihvatanja Njegovih zapovesti kao vodiča kroz svakodnevne izazove i, što je najvažnije, na to da je Božja ljubav univerzalna i ne deli ljude, već sve poziva na život u zajedništvu i veri.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
U svojoj besedi, patrijarh srpski Porfirije poziva na odgovornost, poštovanje različitosti i zajednički rad na dobrobiti naroda, ističući važnost smirenosti i dijaloga u vreme izazova i nesigurnosti.
Kako pravilno doživeti Božićni post i kroz molitve, pokajanje i dobra dela doći do unutrašnjeg mira – paroh mladenovački, otac Marko nudi duhovnu podršku vernicima pred predstojeći praznik.
Uoči praznika Rođenja Hristovog, srpski patrijarh je u kripti Hrama Svetog Save podelio božićne paketiće deci bez roditeljskog staranja, učenicima bolničkih škola i mališanima iz ugroženih porodica, uputivši im poruku ljubavi, vere i zajedništva.
Dok policija istražuje ko je zapalio Reformatsku crkvu i ispisao jezive pretnje Mađarima, Viktor Orban šalje oštru poruku Kijevu, a vernici se pitaju da li će mir ikada zavladati ranjenim Zakarpatjem.
Površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i decu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Beseda poglavara Srpske pravoslavne crkve na svetoj liturgiji u crkvi Preobraženja Gospodnjeg o dubokom značenju Božića i putu ka unutrašnjem preobražaju, pozivajući na mir, praštanje i ljubav među ljudima.
U jubilarnoj godini posvećenoj 850. godišnjici rođenja Svetog Save, patrijarhova božićna poslanica osvetljava put jedinstva, ljubavi i bratoljublja, uz apel za mir na Kosovu i Metohiji i podsećanje na značaj poštovanja mladosti i zajedništva.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju u Kotežu i poslao snažnu poruku o veri, različitostima i rasporedu vrednosti koje određuju naš život.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.