U predvečerje praznika Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana , koji je i krsna slava Republike Srpske, Banjaluka je postala scena veličanstvenog duhovnog slavlja. Kao da su se nebesa spustila nad ovaj grad, ulivajući u srca vernika radost, ljubav i osećaj zajedništva.
Svečano ukrašenim ulicama, uz toplinu srdačnog dočeka, patrijarh srpski Porfirije stigao je kao pastir koji unosi mir i blagoslov. Povod je bio veliki i duboko simboličan skup, svečanu akademiju povodom krsne slave i Dana Republike Srpske, koja ovog januara obeležava trideset treći rođendan.
SPC
Patrijarh srpski svečano je dočekan u Banjaluci
Svečana akademija je postala više od protokolarnog događaja – pretvorila se u duhovni sabor, mesto gde su se reči patrijarha izlivale poput žive vode, donoseći utehu i nadu svima koji su ga slušali. U svojoj besedi, patrijarh Porfirije je rekao:
- Zaista velika je radost i veliki je blagoslov da kao pastiri idemo u goste svojim bližnjima u svako doba, a poseban blagoslov za nas srpske episkope i za poglavara naše Crkve, gde god da se nalazimo, jeste kada dođemo ovde, u Republiku Srpsku, širom otvorenih srca i raširenih ruku i kada možemo sa vama u jednoj veri, ljubavi i nadi da se grlimo i da slavimo Gospoda našeg Isusa Hrista.
SPC
Patrijarh srpski svečano je dočekan u Banjaluci
Simbolika trideset treće godine postojanja Republike Srpske duboko je odjeknula u rečima patrijarha, koji je ovaj jubilej uporedio sa godinama punoće života Gospoda Isusa Hrista .
- Posebna pak radost jeste kada dolazimo ovde na slavu Republike Srpske, a ove godine Gospod je hteo da slava, koja je istovremeno i rođendan Republike Srpske, bude po trideset i treći put. To su godine punoće, godine Gospoda našeg Isusa Hrista u kojima je On postradao, ali što je još važnije i vaskrsao.
Reči o stradanju i vaskrsenju Hrista patrijarh je povezao sa istorijom srpskog naroda i suštinom Republike Srpske, čije postojanje, kako je istakao, počiva na veri, nadi i trijumfu života nad svim iskušenjima.
SPC
Svečana akademija povodom krsne slave i Dana Republike Srpske
- Republika Srpska , kao i naš narod kroz vekove, u svom tridesettrogodišnjem trajanju prolazila je kroz različita raspeća i iskušenja. Međutim, mi znamo da raspeće i iskušenje na krstu, onda kada je krst Hristov, nosi i sadrži u sebi već po prirodi stvari tajnu trijumfa, tajnu pobede, tajnu vaskrsenja.
- Gospod je došao da bi pomirio nas sa Njim, ali i da bismo i mi mogli međusobno da se mirimo,“ podseća patrijarh Porfirije. U rečima njegove besede otkriva se duboko razumevanje ljudske prirode – težnja za mirom nije samo unutrašnja potreba, već i put ka sabornosti, onoj za koju smo stvoreni.
Patrijarh ukazuje na staru srpsku praksu koja osvetljava suštinu praštanja: domaćin koji na raskrsnici traži oproštaj od svih prema kojima je načinio nepravdu. Ovaj čin simbolizuje duh zajedništva, jer bez praštanja, kako kaže, nema sabornosti, a bez sabornosti nema ni pravog mira.
SPC
Na praznim posvećen Svetom Stefanu Prvomučeniku, republika Srpska slavi svoj 33. rođendan
- Praštanje je najvažniji temelj svake zajednice, od porodice, preko komšiluka, pa sve do mira u narodu i državi - istakao je patrijarh.
Govoreći o Svetom arhiđakonu i prvomučeniku Stefanu, čija slava okuplja verni narod, patrijarh osvetljava njegovu snagu vere i ljubavi prema bližnjima, čak i onima koji su ga progonili.
„Gospode, ne uračunaj im greh ovaj!“ – podsetio je patrijarh na reči molitve kojom je Sveti Stefan oprostio svojim progoniteljima.
- To su reči čoveka ispunjenog Duhom Svetim, koji posmatra sve kroz prizmu Hristovu,“ kazao je patrijarh. Upravo ta snaga ljubavi i praštanja jeste poziv svakome od nas da se ugledamo na ovog svetitelja, da prepoznamo vrednost praštanja kao temelja svakog odnosa.
Ove godine, kada obeležavamo 850 godina od rođenja Svetog Save, patrijarh nas poziva da se ugledamo na njegovu sposobnost da pomiri zavađenu braću.
SPC
Svečana akademija povodom krsne slave i Dana Republike Srpske
- Sveti Sava je, molitvom i ljubavlju, bio most među ljudima. Njegov primer nas uči da samo kroz mir i međusobno razumevanje možemo postati istinska porodica - reka oje poglavar Srpske pravoslavne crkve .
Patrijarh završava poruku blagoslovima i željom da srce svakoga od nas postane dom za bližnje, da kroz mir u sebi širimo mir oko sebe. Poziva nas da budemo deca Svetog Stefana i Svetog Save, svesni da je svaki čovek ikona Božja.
- Steci mir u sebi, a onda ćeš i sa svojim najbližim i na kraju sa svim ljudima - podseća rečima Svetog Serafima Sarovskog.
Srećna slava, uz molitvu za zdravlje, ljubav i međusobni zagrljaj, kako bismo svi zajedno mogli da pevamo: „Slava na visini Bogu, na zemlji mir, među ljudima dobra volja!“
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Dok su se reči patrijarha Porfirija slivale u tišinu svečane sale, u njima su odjekivali vekovi stradanja, ali i vekovi nade srpskog naroda. Za vernike, ovaj trenutak bio je više od proslave – postao je zavet da, kao i Republika Srpska, i oni svoj život usmere ka svetlosti vaskrsenja.
U prazničnom duhu, dok u srcima sabranih odjekivala radost Rođenja Hristovog, patrijarh srpski Porfirije poslao je poruku koja duboko odjekuje: Hristos nije došao da nam donese prolazni spokoj ili trenutni predah od izazova života, već najdublji mir – mir koji pomiruje Boga i čoveka, a kroz to i ljude među sobom.
Banjaluka je večeras postala simbol jedinstva, mesto gde su se prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda isprepleli u radosnoj himni ljubavi i slavljenju Gospoda.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
U svojoj besedi, patrijarh srpski Porfirije poziva na odgovornost, poštovanje različitosti i zajednički rad na dobrobiti naroda, ističući važnost smirenosti i dijaloga u vreme izazova i nesigurnosti.
U nadahnutoj besedi u crkvi na Staroj Bežaniji, patrijarh srpski Porfirije govorio o izazovima savremenog života, univerzalnoj Božjoj ljubavi i putevima koji vode ka istinskom pomirenju sa sobom, bližnjima i Bogom.
Patrijarh Porfirije je uputio reči blagodarnosti episkopu topličkom Petru i njegovim saradnicima iz Verskog dobrotovornog starateljstva.
Jedan od najvećih svetitelja, nosio je nepokolebljivu odanost Hristu, kao i duhovnu snagu, istinske poruke vere, ljubavi i smirenosti koje vekovima žive među vernicima.
U manastiru Rmanj, jednoj od najstarijih svetinja Episkopije bihaćko-petrovačke, sabrali su se vernici na molitvu, slavsku trpezu i nadahnjujuću besedu o životu velikog svetitelja.
Krsna slava, kako niški sveštenik objašnjava, trebalo bi da bude skromna i povezana sa hrišćanskim običajima - uz slavski kolač, sveću, pšenicu i vino, koji simbolizuju veru i zajedništvo.
Iako je ova rečenica poznata svima, Nebojša Lazić otkriva koji je tačan procenat ljudi koji proslavljaju Nikoljdan, ovog 19. decembra.
Na praznik Svetog prvomučenika Stefana, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je arhijerejsku liturgiju u banajličkom hramu Hrista Spasitelja.
Stotine vernika okupilo se u kosmetskoj svetinji, na liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije, uz poruke nade i mira iz Božićne poslanice patrijarha srpskog.
Da kažem nekoliko reči o onome što sam čuo ovih dana, a odnosi se na našu državu Srbiju, našu maticu. Pored svih zala i stradanja koje smo do sada imali, čujem da se nagoveštava mogućnost daljeg razbijanja i komadanja Srbije, istakao je mitropolit Fotije.
Vernici su se na Božić sabrali u Cetinjskom manastiru da u molitvi pronađu utehu i snagu, dok su zajedno sa episkopom dioklijskim proslavili Rođenje Hristovo.
Naročito je lepa unutrašnjost, kada podignete pogled prema njenom tornju koji iz te pozicije izgleda kao optička iluzija.
Mnoge porodice su pronašle utehu i spas u manastiru Tumane, gde su nakon iskrenih molitvi i razgovora sa duhovnicima doživeli čuda, poput bračnog para Jevtić koji su, nakon gubitka blizanaca, postali roditelj male Darije.
Mladi fotograf je postavio poznatu fotografiju patrijarha Pavla u tramvaju tako da se ivice sa fotografije podudaraju sa elementima u realnom prostoru stvarajući efekat mešanja prošlog i sadašnjeg trenutka.
Religija.rs je posetila hram Svetog Aleksandra Nevskog, gde je posle unošenja badnjaka započelo praznično slavlje, dok je episkop hvostanski Aleksej darivao decu, a potom se uputio ka Svetosavskom hramu, gde će služiti ponoćnu liturgiju i povesti vernike u radost Hristovog rođenja.
Kontroverzni evangelista opisao je potresna iskustva iz duhovnog sveta, patnje duša onih koji su prerano napustili ovaj svet i najavio da će 2025. godina biti "godina vaskrsenja", a njegova priča izazvala je rasprave u verskim i javnim krugovima.
Mladi fotograf je postavio poznatu fotografiju patrijarha Pavla u tramvaju tako da se ivice sa fotografije podudaraju sa elementima u realnom prostoru stvarajući efekat mešanja prošlog i sadašnjeg trenutka.
Duhovnu radost proslavljajući praznik rođenja Isusa Hrista, sa hilandarskim bratstvom podelili su mnogobrojni poklonici iz Srbije i drugih zemalja.