UDAR NA SRPSKU PRAVOSLAVNU CRKVU IZ CRNE GORE: "Patrijarh Porfirije nije na čelu Crkve ovde"
Ova izjava izazvala je veliko interesovanje kako u medijima tako i na društvenim mrežama.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
Ustavni sud Crne Gore nedavno je ukinuo krsnu slavu opštine Nikšić – praznik Svetog Vasilija Ostroškog, koji se obeležava 12. maja, a koji je ranije ustanovljen odlukom o izmenama Statuta ove opštine.
Ipak, i pored ove odluke najvišeg sudskog tela, iz lokalne samouprave poručuju da će se praznik obeležiti u skladu sa voljom skupštinske većine. Predsednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević, zajedno sa predstavnicima Crkvene opštine, preseći će slavski kolač kao znak poštovanja prema duhovnom zaštitniku grada.
Kovačević je istakao da je važno to što nadležne državne institucije nisu osporile pravo opština i gradova da imaju svoje krsne slave.
– Ovaj praznik proslavljamo u svetlu raznih odluka koje su donošene na državnom nivou. Postoje one odluke koje uvažavaju suštinu i realno stanje, a postoje i one koje ih ne uvažavaju – rekao je Kovačević, prenosi portal aloonline.me.
Naglasio je da pravna osporavanja neće uticati na proslavu praznika Svetog Vasilija Ostroškog.
– Mi smo i pre nego što je doneta odluka već učestvovali u proslavi zaštitnika našeg grada, uz zahvalnost Crkvenoj opštini i Eparhiji budimljansko-nikšićkoj, što nam daju priliku da budemo deo ovog velikog duhovnog događaja – dodao je predsednik opštine.
Za veliki broj hodočasnika koji će 10. i 11. maja doći u Nikšić, biće otvoren adaptirani sportski centar, u kojem će moći da se odmore i prenoće.
Protojerej-stavrofor Slobodan Jokić, arhijerejski namesnik nikšićki, podsetio je da se naredne godine obeležava trideset godina od prve Svetovasilijevske litije ulicama Nikšića.
– I ovaj put cilj nam je da susret sa Svetim Vasilijem Ostroškim i njegovim praznikom obeležimo lepim svečanostima, izložbama, koncertima i promocijama. Nadam se da će se Nikšić pridružiti civilizacijskim tokovima i delu svetskih gradova koji imaju svoje slave, kao što su Rim, Njujork i Pariz, jer svaki ozbiljan grad ima svoju slavu – poručio je Jokić.
Uprkos ukidanju praznika od strane Ustavnog suda Crne Gore, duh slave i zajedništva u Nikšiću, čini se, ostaje nepokolebljiv.
Ova izjava izazvala je veliko interesovanje kako u medijima tako i na društvenim mrežama.
Odluka da se 12. maj proslavlja kao dan Svetog Vasilija Ostroškog proglašena je neustavnom, iako je ovaj svetitelj vekovima duhovni stub Nikšića i simbol vere za milione pravoslavnih vernika širom regiona.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
Godine 2012, u pravoslavnom hramu u Kolumbiji, Rodrigo je primio krštenje i dobio duhovno ime Teofilo – što na grčkom znači "bogljubivi".
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Na Trgu slobode mitropolit Joanikije je pozdravljajući sve okupljene uputio sledeće reči.
Svetitelju u čast. širom srpshih zemalja podignute su i brojne crkve, a slavi se i kao hramovna slava.
Nekoliko hiljada ljudi je u subotu ispred Sabornog hrama Hristovog Vakrsenja u Podgorici krenulo peške do Ostroga.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Nakon što ga je stari sveštenik saslušao poručio mu je šta treba da radi.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Militanti nekanonske crkve upali u Saborni hram u Černivcima u Ukrajini, ostavljajući za sobom bestidne tragove i teško povređene vernike.
Ova saznanja bacaju novo svetlo na to kako svest može da postoji u trenucima kada je srce prestalo da kuca.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.