UDAR NA SRPSKU PRAVOSLAVNU CRKVU IZ CRNE GORE: "Patrijarh Porfirije nije na čelu Crkve ovde"
Ova izjava izazvala je veliko interesovanje kako u medijima tako i na društvenim mrežama.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
Ustavni sud Crne Gore nedavno je ukinuo krsnu slavu opštine Nikšić – praznik Svetog Vasilija Ostroškog, koji se obeležava 12. maja, a koji je ranije ustanovljen odlukom o izmenama Statuta ove opštine.
Ipak, i pored ove odluke najvišeg sudskog tela, iz lokalne samouprave poručuju da će se praznik obeležiti u skladu sa voljom skupštinske većine. Predsednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević, zajedno sa predstavnicima Crkvene opštine, preseći će slavski kolač kao znak poštovanja prema duhovnom zaštitniku grada.
Kovačević je istakao da je važno to što nadležne državne institucije nisu osporile pravo opština i gradova da imaju svoje krsne slave.
– Ovaj praznik proslavljamo u svetlu raznih odluka koje su donošene na državnom nivou. Postoje one odluke koje uvažavaju suštinu i realno stanje, a postoje i one koje ih ne uvažavaju – rekao je Kovačević, prenosi portal aloonline.me.
Naglasio je da pravna osporavanja neće uticati na proslavu praznika Svetog Vasilija Ostroškog.
– Mi smo i pre nego što je doneta odluka već učestvovali u proslavi zaštitnika našeg grada, uz zahvalnost Crkvenoj opštini i Eparhiji budimljansko-nikšićkoj, što nam daju priliku da budemo deo ovog velikog duhovnog događaja – dodao je predsednik opštine.
Za veliki broj hodočasnika koji će 10. i 11. maja doći u Nikšić, biće otvoren adaptirani sportski centar, u kojem će moći da se odmore i prenoće.
Protojerej-stavrofor Slobodan Jokić, arhijerejski namesnik nikšićki, podsetio je da se naredne godine obeležava trideset godina od prve Svetovasilijevske litije ulicama Nikšića.
– I ovaj put cilj nam je da susret sa Svetim Vasilijem Ostroškim i njegovim praznikom obeležimo lepim svečanostima, izložbama, koncertima i promocijama. Nadam se da će se Nikšić pridružiti civilizacijskim tokovima i delu svetskih gradova koji imaju svoje slave, kao što su Rim, Njujork i Pariz, jer svaki ozbiljan grad ima svoju slavu – poručio je Jokić.
Uprkos ukidanju praznika od strane Ustavnog suda Crne Gore, duh slave i zajedništva u Nikšiću, čini se, ostaje nepokolebljiv.
Ova izjava izazvala je veliko interesovanje kako u medijima tako i na društvenim mrežama.
Odluka da se 12. maj proslavlja kao dan Svetog Vasilija Ostroškog proglašena je neustavnom, iako je ovaj svetitelj vekovima duhovni stub Nikšića i simbol vere za milione pravoslavnih vernika širom regiona.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
Godine 2012, u pravoslavnom hramu u Kolumbiji, Rodrigo je primio krštenje i dobio duhovno ime Teofilo – što na grčkom znači "bogljubivi".
Iako su ga pratili zli jezici turskih vlasti i poturčenih, Sveti Vasilije Ostroški nikada nije prestao sa misijom pomoći svom narodu. Njegov život je bio neprestan put duhovnog otpora, bežanja pred opasnostima, ali i stalnog povratka da bi sačuvao pravoslavlje u Hercegovini, Crnoj Gori i širem Balkanu.
Divna iskustva vernika svedoče o neizmernoj moći sveca čije mošti vekovima počivaju u Manastiru Ostrog, čudotvorca čija slava doseže daleko izvan Srpske pravoslavne crkve.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
Uz molitveno učešće mnogobrojnog blagočestivog naroda Knjaževca i okoline, tokom svete liturgije su sasluživali i drugi.
U hramu Svetog proroka Ilije odjekivale su molitve nade i smirenja koje je predvodio episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, donoseći utehu vernicima uzdrmanim zločinima koji su, u praznične dane, potresli čitavo naselje.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Savremeno doba je prepuno izazova , a pušenje cigareta je svakako jedan od njih.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
Duhovni sin apostola Petra, prvi episkop Misira i pisac jednog od četiri sveta Jevanđelja, Sveti Marko ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Crkve i primer vere, ljubavi i hrabrosti koju ni tamnice ni zverstva ovoga sveta nisu mogli da ugase.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Na svakoj punoj sesiji konklave održavaju se po dve glasanja prepodne i dve poslepodne, a nakon drugog glasanja u svakom paru iz dimnjaka se uzdiže dim: crni, ukoliko izbor još nije postignut, ili beli, ako su kardinali postigli saglasnost.