Na praznik Svetog apostola i jevanđelista Marka, svečano je proslavljena hramovna i gradska slava u Kuli, uz prisustvo vladike Damaskina, predstavnika lokalne vlasti, sveštenstva i brojnih vernika, u atmosferi koja je spojila liturgijsku uzvišenost i narodno saborovanje.
Na dan kada Crkva proslavlja Svetog apostola i jevanđelista Marka, u Kuli je blagodatno i svečano obeležena hramovna i gradska slava – dan kada se čitavo naselje sabira pod krovom svetinje, s pogledom uprtim u nebo i srcem ispunjenim verom u Vaskrslog Hrista.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Liturgiju je služio vladika Danaskin uz sasluženje brojnog sveštenstva Eparhije bačke
Arhijerejsku liturgiju, u hramu posvećenom ovom svetitelju, služio je vladika mohački Damaskin, vikar mitropolita bačkog, uz sasluženje sveštenstva Eparhije bačke. U liturgijskoj tišini, protkanoj molitvom i duhovnom pesmom, sabrao se verni narod Kule, gradeći most ljubavi i zajedništva između neba i zemlje.
Besedeći po pročitanom jevanđelskom odeljku, vladika Damaskin se obratio sabranima rečima nadahnutim dubokim jevanđelskim uvidima, osvetljujući lik Svetog Marka kao svetionika vere, postojanosti i ljubavi.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika Damaskin sa vernim narodim
„Sveti apostol i jevanđelist Marko je neustrašivo, sa velikom ljubavlju i verom u Raspetog i Vaskrslog Hrista, svima govorio radosnu vest o Vaskrsenju. (...) Kada stavimo Gospoda na prvo mesto, onda i sve drugo u životu dolazi na svoje mesto”, istakao je Preosvećeni, naglašavajući da istinska vera vodi u poverenje, a poverenje u samožrtvenu ljubav – onu koja rađa vaskrsenje i pobedu nad svakim stradanjem.
Po završetku Liturgije, u tišini i molitvenoj sabranosti, izgovorene su zaamvone molitve, a potom je vladika Damaskin blagoslovio slavske darove koje je, u ime lokalne samouprave i naroda, prineo predsednik Opštine Kula, gospodin Damjan Miljanić sa saradnicima. Ovaj čin svedoči o neraskidivoj povezanosti crkvenog i narodnog bića, jer tamo gde se narod moli, tu i blagoslov Božiji prebiva.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Sveta tajna pričešća
Zalog kumstva za narednu gradsku slavu preuzeo je Miloš Vučević, koji je, zajedno sa Predragom Rajićem i Nikolom Banjcem, prisustvovao liturgiji i podelio radost praznika sa vernicima. U znak zahvalnosti i sećanja, prezviter Dragoljub Majstorović, arhijerejski namesnik kulski, poklonio je gospodinu Vučeviću ikonu Svetog Marka – dar koji nadilazi materijalno i postaje svetinja koja podseća na zavet i blagoslov.
U duhu istinske hrišćanske ljubavi i poštovanja, prisutnima se obratio i episkop Damaskin, prenoseći blagoslov i očinske pozdrave mitropolita bačkog dr Irineja, te čestitao slavu parohijanima, sveštenstvu i građanima Kule. Među prisutnima bio je i rimokatolički župnik kulski Đerđ Juhas, čime je ovaj dan još jednom posvedočio snagu vere koja gradi mostove razumevanja i zajedništva.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Liturgijska proslava Markovdana, hramovne i gradske slave u Kuli
U prazničnoj tišini ovog svetog dana, dok su mirisi tamjana i slavskog hleba ispunjavali prostor hrama, Kula je zablistala u jedinstvu naroda Božijeg, okupljenog oko svoje svetinje i zaštitnika. Proslava Markovdana nije bila samo liturgijska svetkovina, već i duboko duhovno sabranje koje je podsetilo sve prisutne na ono što je uistinu važno: vera, ljubav i žrtva koja iz njih izvire – a koja vodi ka večnom Vaskrsenju.
U crkvama su uznete molitve za šesnaest nevino postradalih u padu nadstrešnice, dok je narod u tišini poslao poruku sećanja, ali i opomene – da se ovakva bol nikada više ne ponovi.
Duhovni sin apostola Petra, prvi episkop Misira i pisac jednog od četiri sveta Jevanđelja, Sveti Marko ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Crkve i primer vere, ljubavi i hrabrosti koju ni tamnice ni zverstva ovoga sveta nisu mogli da ugase.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
Ispred Crkve Svetog Đorđa pod Goricom, verni narod, sveštenstvo i monaštvo proslavili su praznik Svetog apostola Marka, uz svetu litiju i molitveno jedinstvo, dok je mitropolit Joanikije pozvao na zajedništvo, razumevanje i delanje u dobru, bez obzira na razlike.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Hramovna slava u Segedinu pretvorila se u događaj ispunjen dubokim duhovnim značenjem — sveta liturgija, osvećenje novog zvona i nastupi srpskih đaka objedinili su vernike, goste i prijatelje Crkve u snažnoj poruci nade, zajedništva i očuvanja identiteta.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.
U podgoričkom hramu Svetog Georgija i Svetih novomučenika momišićkih služena je liturgija u slavu mučenika koji su svedočili veru svojim životima, a nadahnuta beseda vladike Pajsija i izložba posvećena stradanju srpskog naroda obeležili su ovaj sveti trenutak.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.