U srcu srpske zajednice u Segedinu, hram Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja proslavio je svoju hramovnu slavu. Ovaj veliki praznik, koji nosi dubok duhovni značaj, okupio je verne iz Segedina i okoline, kao i brojne zvaničnike i prijatelje Srpske pravoslavne crkve.
Svetu Liturgiju u hramu Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja služio je mitropolit budimski Lukijan, uz sasluženje arhijerejskog namesnika aradskog, protojereja-stavrofora Dine Čokova, kao i drugih sveštenoslužitelja.
Tokom liturgije, otac Dina Čokov održao je besedu o ženi Samarjanki, osvrćući se na bogat život Svetog oca Nikolaja i njegov nemerljiv doprinos pravoslavlju. Beseda je podsetila na snagu vere i ljubavi koju ovaj svetitelj neprestano projavljuje.
Nakon liturgije, vladika Lukijan je osveštao novo zvono za segedinsku crkvu — simbol novog duhovnog uzleta i prizivanja vernog naroda. Liturgijska povorka — litja (litija) — kretala se oko hrama uz čitanje izabranih odeljaka iz Jevanđelja i pomen sveštenoslužiteljima i parohijanima, sabirajući u molitvi sve prisutne.
Na kraju, mitropolit je blagoslovio slavske darove, posebno pohvalivši trud i revnost protojereja Dalibora Milenkovića, koji je svojom predanošću i ljubavlju značajno doprineo duhovnoj i materijalnoj obnovi segedinske parohije.
U porti hrama priređen je kulturno-umetnički program koji su izveli učenici Srpske škole iz Segedina. Njihove pesme i recitacije unosile su radost i podsticale osećaj pripadnosti, upotpunjujući prazničnu atmosferu. Poseban doprinos svečanosti dao je i crkveni hor iz Velikih Semikloša, u okviru Temišvarske eparhije.
Proslavi su prisustvovali i ugledni predstavnici srpske i lokalne zajednice: Torok Đorđ, počasni konzul BiH u Segedinu, Nada Malbaški, predsednik Samouprave Srba u Segedinu, kao i predstavnici Srpske škole, Kabineta gradonačelnika Morhaloma i Kulturnog centra „Kolo“.
Ovaj praznik još jednom je potvrdio snagu i živost pravoslavne vere i srpskog naroda u rasejanju — naroda koji, kroz molitvu, zajedničko okupljanje i ljubav prema Svetom ocu Nikolaju, čuva svoju duhovnost, tradiciju i identitet daleko od otadžbine.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
Na Nedelju mironosica, Srbi, Rusi i Dominikanci zajedno su se okupili na bogosluženju u Punta Kani, u hramu čiju je izgradnju blagoslovio blaženopočivši mitropolit Amfilohije, a koji postaje duhovni oslonac pravoslavnih na egzotičnom tlu.
Na praznik Svetog apostola i jevanđelista Marka, svečano je proslavljena hramovna i gradska slava u Kuli, uz prisustvo vladike Damaskina, predstavnika lokalne vlasti, sveštenstva i brojnih vernika, u atmosferi koja je spojila liturgijsku uzvišenost i narodno saborovanje.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.