Na praznik Prenosa moštiju, liturgijska svetlost obasjala je nemanjićku svetinju, dok su mitropolit Atanasije i episkop Nektarije uputili snažne poruke o veri, jedinstvu i nadi.
Pod svodovima svetog hrama Vaznesenja Gospodnjeg u manastiru Mileševi, gde je vekovima počivao najblistaviji među Srbima – sveti Sava, na praznik Prenosa njegovih svetih moštiju, zasijala je bogoslužbena svetlost kakva se retko doživljava. Tog dana, sveto i zemaljsko proželo se nevidljivim nitima blagodatne prisutnosti, donoseći vernima ono što im je najpotrebnije – mir, utehu i smernicu.
Foto: Eparhija mileševska
Liturgiju su sližili Vladika Atanasije i vladika Nektarije
Svetu liturgiju služili su mitropolit mileševski Atanasije i episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, u molitvenom prisustvu umirovljenog episkopa mileševskog Filareta. Mileševske monahinje, predvođene igumanijom Akvilinom, odgovarale su na prozbe i jektenije, ispunjavajući hram melodijom u kojoj su se pominjala sveta imena srpskih duhovnika – učitelja i putevoditelja.
Nakon zaamvone molitve, osveštani su slavski darovi i prelomljen slavski kolač, pripremljeni u čast svetog Save, prvog arhiepiskopa srpskog, duhovnog rodonačelnika našeg naroda.
Foto: Eparhija mileševska
Mileševske monahinje odgovarale su na prozbe i jektenije
Obraćajući se sabranima, mitropolit Atanasije poručio je da praznik nije samo liturgijska proslava, već duhovno sabranje celokupnog srpstva:
– Eto, danas nam je sve blizu, u ovoj velikoj zajednici, zajednici sa Bogom. Gospod je dozvolio i pomogao nam u tome da Mu se približimo u božanskoj liturgiji i da se pričestimo sa ove životvorne božanske trpeze Njime. Danas su nam blizu i oni koji su Njemu ugodili... Sveti Sava nas poziva da budemo slični njemu, a on sličan Bogu, jer objedinjava, daje mir, zasađuje blagodat i ljubav. Ovaj hram, Vaznesenjski, u kome je sveti Sava svojim svetim moštima počivao, osvećen je, tako da ovaj prostor deluje isceljujuće. Ovde će mnogi naći ono što im je potrebno – mir svojoj duši, isceljenje duše i tela.
Foto: Eparhija mileševska
Vladika Atanasije i vladika Nektarije prelomili su slavski kolač
Duh praznika nije zaobišao ni one iz daljine. Episkop Nektarije, koji u dalekoj Britaniji predvodi verni deo srpskog naroda, duboko je doživeo snagu svetosavske prisutnosti u Mileševi:
– Svaka reč koja je pročitana u Jevanđelju je istina i tom istinom mi živimo i dišemo. Danas smo pročitali gde Gospod govori da je On vrata, i kroz ta vrata ako neko uđe – spasiće se. Te reči Jevanđelja danas duboko odzvanjaju ovom svetom obitelji mileševskom. Kao nekada Izrailj, koji je lutao i bio u ropstvu, tako je i srpski narod, pored svih muka, dočekao i opet iznova dočekuje ovaj praznik. Sveti Sava se nije samo svojim moštima vratio, već se vratio i kao prosvetitelj i osvetitelj roda našega. On nas je privezao uz Hrista – i to je ono što nas je sačuvalo. To je svetosavlje – da ostanemo Hristovi i Božji, bez obzira na sve naše slabosti.
Njegove reči bile su više od blagodarnosti – bile su potvrda da sveti Sava i danas sabira narod, ne samo u Srbiji, nego širom vaseljene, svuda gde srpsko srce kuca i pamti.
U Mileševi tog dana nije samo proslavljen praznik – obnovljena je duhovna veza između prošlosti i budućnosti, između svetitelja i naroda. Sveti Sava, svojim tihim prisustvom, još jednom je pokazao da ne ostavlja svoj narod. On nas uči kako se živi za večnost – s verom, s ljubavlju, s Hristom.
Tokom posete manastiru iz 13. veka, ministar kulture Nikola Selaković razgovarao je s mitropolitom Atanasijem i lokalnim rukovodstvom o rekonstrukciji Sabornog hrama i budućim zajedničkim projektima države i Eparhije mileševske.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
Prenos moštiju Svetog Save iz Trnove, gde je bio sahranjen, u Manastir Mileševu, dogodio se za vreme vladavine kralja Vladislava 1237. godine, 19. maja po novom, a 6. maja po starom kalendaru.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Mala parohija kod Su-Folsa dočekala je velikog duhovnog vođu, osveštala slavski kolač i još jednom pokazala da srce pravoslavlja kuca snažno i tamo gde Srba jedva ima.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici