U nedelju, 1. juna 2025. godine, u manastiru Tumane biće održano tradicionalno presvlačenje moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca i litija sa moštima do njegove isposnice.
Iguman manastira Tumane Dimitrije Plećević izjavio je danas, govoreći o tradicionalnom presvlačenju moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca 1. juna u manastiru Tumane, da vernike na ovaj događaj dovodi ljubav i veliko poštovanje prema svetitelju jer on nikoga iz manastira Tumane nije otpustio bez utehe, isceljenja ili blagoslova.
Kada kreće liturgija?
Sveta arhijerejska Liturgija počeće u 8.30 časova, nakon čega će uslediti presvlačenje moštiju velikog svetitelja, litija sa moštima do isposnice, kao i molitve za zdravlje i svaki blagoslov.
Iguman je za Tanjug rekao da je Sveti Zosim bio ugodnik Božiji koji je među mnogim ugodnicima u vreme Kneza Lazara došao u Moravsku Srbiju bežeći od Turaka, i dodao da se on nastanio u okolini današnjeg manastira Tumane u jednoj pećini koja postoji i danas.
- Mi ne znamo njegove biografske podatke osim da je među desetinama hiljada monaha nazvanim Sinaiti, došao u Srbiju. Proslavio se posle svog upokojenja i mnogobrojnim čudesnim znamenjima, i kao takav ostao je poznat i prepoznat do današnjeg dana", izjavio je on.
Plećević je rekao da je običaj presvlačenja moštiju Svetog Zosima u manastiru Tumane ustanovljen još u vreme ruskih monaha koji su otkrili njegove mošti i doneli ih u crkvu. Dodao je da su od 1936. godine do devedesetih godina, na praznik Svetitelja, mošti uvek nošene u njegovu isposnicu.
- Našim dolaskom 2014. godine je intenzivirana obnova manastirskog kompleksa, prilaza i isposnice Svetog Zosima, i onda smo 28. maja 2017. godine odredili da nedelja Svetih Otaca bude osvećena. Tada smo mošti svetitelja presvukli i preneli u novi kivot. Na insistiranje i želju vernog naroda taj običaj je nastavljen i narednih godina - naveo je iguman.
Manastir Tumane
Manastir Tumane
Iguman manastira ističe da svake godine bude prisutan sve veći broj vernika na ovom događaju, koji žele na blagoslov iz manastira da ponesu deo odežde Svetog Zosima, da budu molitveno ukrepljeni i da imaju blagoslov svetitelja uz sebe. Na pitanje da li ovom obredu mogu da svedoče i vernici ili se presvlačenje dešava u delu manastira koji nije dostupan vernicima, Plećević je rekao ništa nije tajno i skriveno, odnosno da vernici mogu da prisustvuju presvlačenju mošti Svetog Zosima. Kako je objasnio, mošti se nakon liturgije iznose iz kivota, ostaju samo u donjoj monaškoj odeći, iznose se pod letnji oltar gde se oblače u novo odelo, nakon čega se nose u isposnicu gde su čitavog dana dopstupne da ih narod celiva.
Plećević je istakao da se delići stare odežde već sada pripremaju za deljenje vernom narodu koji ih tog dana dobijaju i na blagoslov nose. Odgovarajući na pitanje da li postoji neka posebna molitva koju vernici tada treba da izgovore ili je jedino važno da ono što izgovore bude iz srca, Plećević je rekao da vernici ne moraju čak ništa ni da izgovore, već da je najvažnije da punim srcem budu tu sa verom u Boga i u molitveno zastupništvo Svetog Zosima.
- Služba se vrši čitave noći, bogosluženje je neprestano, krunisano je svetom liturgijom. Nakon toga ide presvlačenje moštiju i litija do isposnice - dodao je on.
Plećević je najavio da će 1. juna takođe biti osvećen novi konak kapaciteta 90 ležajeva, a koji je namenjen za prijem hodočasnika, i dodao da će on verovatno od 2. juna biti otvoren za korišćenje vernom narodu koji žele da prenoće u svetinji. Više o konaku manastira Tumane, ali i fotografije novog konaka, koji je portal religija.rs posetio pre svih, možete videti u odvojenom tekstu.
BONUS VIDEO: Iguman Dimitrije Plećević: Ljubav i poštovanje dovodi vernike na presvlačenje moštiju Svetog Zosima
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Dok su vernici slavili praznik Svetih apostola Petra i pala, košarkaš Luka Vildoza kršten je pod svodovima najvećeg srpskog hrama – evo zbog čega je odlučio da promeni veru i kako je njegova odluka ganula Beograd.
Dok su druga deca maštala o lutkama, Mihaela Đurović je pisala stihove svetiteljki – njena molitva pretvorena je u spot koji su vernici dočekali u suzama i tišini poštovanja
Na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju u Kotežu i poslao snažnu poruku o veri, različitostima i rasporedu vrednosti koje određuju naš život.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Jedan od četvorice, koji su neumorno radili na obnovi "duhovne banje - Tumane" je i monah Teofil, on je za portal religija.rs opisao kako je tekao njegov put spoznaje vere, a potom i odlazak u manastir.
Na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju u Kotežu i poslao snažnu poruku o veri, različitostima i rasporedu vrednosti koje određuju naš život.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Roditelji, supruga i prijatelji mladog veroučitelja Stefana Đokića (30) slomljeni bolom dok je poglavar Srpske pravoslavne crkve u dirljivoj besedi govorio o smrti koja para srca i o veri koja jedina može da uteši.
Dok Srbija prolazi kroz društvene podele i talas protesta, profesor Bogoslovskog fakulteta i šef Grupe za biblistiku upozorava na opasnost zloupotrebe Biblije za dnevnopolitičke borbe i pozive na neposlušnost Crkvi.
Dok su druga deca maštala o lutkama, Mihaela Đurović je pisala stihove svetiteljki – njena molitva pretvorena je u spot koji su vernici dočekali u suzama i tišini poštovanja
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.
Dete je dar Božiji. I ako Gospod ne daje decu, to znači da za to postoji njegov promisao koji treba prihvatiti, a ne padati u očaj ili misliti da se život završio, kaže otac Valerije.
U današnjoj besedi, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava zašto je strah Božji jedini koji čoveka ne zarobljava, već ga spašava od gordosti i praznine, čineći ga smirenim, čistim i snažnim pred licem Onoga Koji ga je stvorio.