Na zabačenom zapadnom kraju poluostrva Methana, skrivena među stenama koje se uzdižu iznad dubokih plavetnila mora, nalazi se čarobna crkva Krasopanaija. Prema narodnom predanju, hram je izgradio mornar koji je obećao Bogorodici da će podići svetilište nakon što je uslišila njegove molitve i spasila mu život.
Na ivici surove prirode, na zapadnom kraju prelepog poluostrva Methana na Peloponezu, skriva se jedno malo čudo arhitekture i vere. Ovo je priča o crkvi poznatoj kao Krasopanaija, čije ime nosi magiju vina i blagoslov. Krasopanaija je crkva kojoj pristup nije lak, zbog čega njena lepota ostaje neotkrivena mnogim posetiocima koji dolaze u ovu divnu oblast severoistočnog Peloponeza. Ono što ovu crkvu čini posebnim jeste njena priča i način na koji je sagrađena.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Crkva Krasopanaija je na zapadnom kraju poluostrva Methana na Peloponezu
Pre mnogo godina, mornar je krenuo na putovanje prema luci Pirej, opremljen buradima vina koje je planirao da proda u Atini. Tokom putovanja, brod se našao u središtu strašne oluje. Mornar je, u trenutku očaja, uputio molitve Bogorodici i obećao da će, ako preživi, izgraditi crkvu na krajnjem zapadu Methane.
Čudo se desilo, oluja se smirila, a mornar je ispunio svoje obećanje. Umesto da koristi vodu za mešanje sa zemljom, za temelje crkve koristio je vino. Tako je nastalo ime Krasopanaija. Meštani Methane veruju da je Bogorodici vino bilo drago, te da stoga štiti vinograde ove oblasti, poznate po svom izvanrednom methanskom vinu.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Crkva Krasopanaija
Za sve one koji žele da posete ovu jedinstvenu crkvu, postoje dva puta. Prvi vodi čamcem ili čunjem, kojim se s morske strane može stići do ovog udaljenog mesta i nastaviti do obližnjeg zaliva Vathi. Drugi put je pešice, kroz stazu koja počinje iz prelepog sela Kameni Hori. Ovaj put je dug skoro četiri kilometra i zahteva dobru fizičku spremnost i ljubav prema prirodi. Poslednjih nekoliko stotina metara vodi kroz strme stene, gde nije postavljena oznaka niti jasno vidljiva staza.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Voda u Argo-saronskom moru pored crkve je nestvarno tirkizna
Oko crkve Krasopanaija, voda u Argo-saronskom moru je tirkizna, kristalno čista i izuzetno duboka, dostižući dubinu od 130 metara blizu obale, dok na udaljenijim mestima doseže čak 300 metara. Ova crkva, sa svojom pričom i teško dostupnošću, predstavlja ne samo arhitektonski dragulj, već i duhovni svet koji pruža oazu mira i inspiracije svima koji se odvaže da je otkriju.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Na vrhu napuštenog grčkog sela Ropoto, jedini hram na svetu bez ikona i fresaka prkosi sili gravitacije, privlačeći posetioce koji ostaju zadivljeni njegovom neuništivom postojanošću.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.