Na zabačenom zapadnom kraju poluostrva Methana, skrivena među stenama koje se uzdižu iznad dubokih plavetnila mora, nalazi se čarobna crkva Krasopanaija. Prema narodnom predanju, hram je izgradio mornar koji je obećao Bogorodici da će podići svetilište nakon što je uslišila njegove molitve i spasila mu život.
Na ivici surove prirode, na zapadnom kraju prelepog poluostrva Methana na Peloponezu, skriva se jedno malo čudo arhitekture i vere. Ovo je priča o crkvi poznatoj kao Krasopanaija, čije ime nosi magiju vina i blagoslov. Krasopanaija je crkva kojoj pristup nije lak, zbog čega njena lepota ostaje neotkrivena mnogim posetiocima koji dolaze u ovu divnu oblast severoistočnog Peloponeza. Ono što ovu crkvu čini posebnim jeste njena priča i način na koji je sagrađena.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Crkva Krasopanaija je na zapadnom kraju poluostrva Methana na Peloponezu
Pre mnogo godina, mornar je krenuo na putovanje prema luci Pirej, opremljen buradima vina koje je planirao da proda u Atini. Tokom putovanja, brod se našao u središtu strašne oluje. Mornar je, u trenutku očaja, uputio molitve Bogorodici i obećao da će, ako preživi, izgraditi crkvu na krajnjem zapadu Methane.
Čudo se desilo, oluja se smirila, a mornar je ispunio svoje obećanje. Umesto da koristi vodu za mešanje sa zemljom, za temelje crkve koristio je vino. Tako je nastalo ime Krasopanaija. Meštani Methane veruju da je Bogorodici vino bilo drago, te da stoga štiti vinograde ove oblasti, poznate po svom izvanrednom methanskom vinu.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Crkva Krasopanaija
Za sve one koji žele da posete ovu jedinstvenu crkvu, postoje dva puta. Prvi vodi čamcem ili čunjem, kojim se s morske strane može stići do ovog udaljenog mesta i nastaviti do obližnjeg zaliva Vathi. Drugi put je pešice, kroz stazu koja počinje iz prelepog sela Kameni Hori. Ovaj put je dug skoro četiri kilometra i zahteva dobru fizičku spremnost i ljubav prema prirodi. Poslednjih nekoliko stotina metara vodi kroz strme stene, gde nije postavljena oznaka niti jasno vidljiva staza.
Printscreen/Youtube/Up Drones
Voda u Argo-saronskom moru pored crkve je nestvarno tirkizna
Oko crkve Krasopanaija, voda u Argo-saronskom moru je tirkizna, kristalno čista i izuzetno duboka, dostižući dubinu od 130 metara blizu obale, dok na udaljenijim mestima doseže čak 300 metara. Ova crkva, sa svojom pričom i teško dostupnošću, predstavlja ne samo arhitektonski dragulj, već i duhovni svet koji pruža oazu mira i inspiracije svima koji se odvaže da je otkriju.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Na vrhu napuštenog grčkog sela Ropoto, jedini hram na svetu bez ikona i fresaka prkosi sili gravitacije, privlačeći posetioce koji ostaju zadivljeni njegovom neuništivom postojanošću.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.