RUŠILI CRKVU PA NAŠLI MISTERIOZNU KUTIJU: Kada su je otvorili nisu mogli da veruju šta vide (FOTO)
Članovi crkvene zajednice su imali priliku da se vrate u prošlost i dobiju fascinantan uvid u život zajednice u Bearsdenu pre skoro 100 godina.
Današnje ruho crkve može se pohvaliti karakterističnim skandinavskim stilom za razdoblje 11. i 12. veka.
Malo, ali vredno pažnje, selo Ornes u Norveškoj s tek 1.600 stanovnika idilično je mesto na poluostrvu fjorda s predivnim pogledom na okolne planine.
Mirno utočište za planinare, ribolovce i bicikliste privlači brojne ljubitelje prirode na norveški zapad. A posebno je interesantna crkva crnog krova u tom selu - Urneška drvena crkva.
Crkva u Ornesu izrazito je zanimljiva jer objedinjuje tragove keltske umetnosti, vikinške tradicije i romanski uticaj, a njenu je vrednost prepoznao i UNESCO.
Selo Ornes najpoznatije je po staroj, drvenoj crkvi koja onde ponosno stoji vekovima. Arheološka istraživanja pokazuju da su ispod današnje crkve sagrađene još tri, koje su nadograđivane jedna na drugu, kako su stanovnici dolazili i odlazili.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Današnje ruho crkve može se pohvaliti karakterističnim skandinavskim stilom za razdoblje 11. i 12. veka. Većina norveških crkava od drvenih greda gradile su se nakon doba Vikinga.
Grede bi se postavljale na kamene temelje, a zatim bi se spajale s unutarnjim drvenim stubovima.
Crkva u Urnesu ne samo da je remek-delo arhitekture, nego je i poput vremeplova u doba Vikinga jer ukrasne ploče i elementi prikazuje borbu lava i zmije i tako otkrivaju ponešto o njihovoj kulturi i tradiciji.
Dekoracije na spoljašnjosti crkve služe kao vizuelni dokaz transformacije, asimilacije i prihvatanja hrišćanstva u vikinškoj kulturi.
Urezana dekoracija Severnog portala, koja prikazuje upletene životinje, u ovom kontekstu predstavlja jedan od poslednjih primera vikinške životinjske ornamentike. Unutrašnjost crkve je bogatije ukrašena nego spoljašnjost. Struktura je delimično podržana nizom drvenih stubova iz 12. veka. Na vrhovima stubova, kapiteli su ukrašeni rezbarijama ljudskih, životinjskih i biljnih motiva.
Smatra se kako je crkva, ili kako bi Norvežani rekli Urnes stavkirke, najstarija sačuvana drvena crkva koja se nalazi na izvornoj lokaciji, a koristila se sve do 1881. godine, od kada više nije korištena za verske potrebe.
Članovi crkvene zajednice su imali priliku da se vrate u prošlost i dobiju fascinantan uvid u život zajednice u Bearsdenu pre skoro 100 godina. Jedna od najlepših i najšumovitijih planina u regiji pravi je raj za ljubitelje hajkinga, ali i za one koji imaju problema sa plućima, jer, kao svojevrsna vazdušna banja, poseduje i lekovite moći. Sedlečka kosturnica spolja nije ništa spektakularno. To je mala kapela u Sedlecu, u predgrađu Kutne Hore, u Češkoj. Pomislili biste da je to samo obična stara srednjovekovna gotička crkva. U isto vreme, procenat onih koji su se izjasnili da ne pripadaju nijednoj religiji porastao je na 37,2%, što objašnjava pad broja vernika koji posećuju crkve.
RUŠILI CRKVU PA NAŠLI MISTERIOZNU KUTIJU: Kada su je otvorili nisu mogli da veruju šta vide (FOTO)
NAJMANJA CRKVA U SRBIJI, U NJU STAJE TROJE LJUDI: Postoji dobar razlog zašto nije velika, a evo gde se nalazi
SVE U CRKVI JE OD LJUDSKIH KOSTIJU: Ovo je jedna od najbizarnijih svetinja, a razlog je neverovatan (FOTO)
CRKVE PRETVARAJU U DŽAMIJE, KLUBOVE, BAZENE I TRŽNE CENTRE: Hrišćani postali manjina, a islam raste u Velikoj Britaniji
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
"Zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete telo Sina Čovječijega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi".
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
U vreme kada je car Likinije sprovodio tajne progone hrišćana, episkop amasijski Vasilije postao je neustrašivi čuvar čistote i vere.
U pravoslavni manastir na najvećem ostrvu Mramornog mora svake godine dolazi više od 250.000 ljudi islamske veroispovesti, posebno na Đurđevdan, ostavljajući molitve i želje pred ikonom sveca za kojeg kažu da ne gleda ko je ko — već kako mu se srce moli.
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
U planinskom predelu Epira, samo nekoliko kilometara od Konice, nalazi se neobična crkvica posvećena svetogorskim starcu – napravljena unutar debla vekovnog drveta, postala je simbol molitve, tišine i spoja duhovnosti s prirodom.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Nakon što su pojedini mediji objavili da je studentima onemogućen ulazak u portu hrama u Štitaru, oglasila se Eparhija šabačka i otkrila šta se zapravo dogodilo, optužujući jednog političkog aktivistu za pokušaj zloupotrebe svetinje u političke svrhe.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
U moru recepata koje domaćice pažljivo biraju za krsnu slavu, slane kuglice od sira, oraha i nara donose osvežavajuću novinu – lako se prave, divno izgledaju i ostavljaju snažan utisak na goste.