Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
Posetivši crkvu, koja je dva puta u roku od deset dana obijena stekli smo uvid u to, koliko je ona značajna za Mirijevce, ali i za istoriju srpskog pravoslavlja. U sve to nas je uputio otac Borislav Petrić, sveštenik crkve Svetog proroka Ilije.
Sve u vezi nje upućuje na pravoslavnu vrlinu milosrđe i davanje zarad više svrhe, kao što je to bilo 1834. godine kada je lokalno stanovništvo podiglo svetinju, koristeći se građom porušenog manastira Slanci. Odvajali su domaćini tada od usta i iz džepa, baš kao što su to radili i sada 191. godinu kasnije, uoči i tokom Vaskršnjeg praznika.
ST/Tamara Pavišić
Otac Borislav
Preživela je velike istorijske trzavice, a ovih dana je ipak bila meta pohlepe lišene svake ljudskosti.
- Crkva Svetog proroka Ilije, bogate istorije, predstavlja simbol ovog dela Beograda. Tu su se svojevremeno čuvali spisi vladike Nikolaja Velimirovića, kada je tokom Drugog svetskog rata proglašen za državnog neprijatelja. Tada su ti spisi podeljeni na tri dela: najveći deo nalazio se upravo ovde, drugi u Šapcu, a treći u Nemačkoj. Nakon njegovog upokojenja, osamdesetih godina prošlog veka, ti delovi su ponovo sastavljeni, a prva sabrana dela vladike Nikolaja objavljena su u Nemačkoj. Ovaj hram imao je čast da bude deo te važne duhovne i kulturne misije - započinje priču sagovornik portala religija.rs.
wikimedia
Vladika Nikolaj Velimirović
Nakon kratkog osvrta na duhovni značaj ove svete oaze u Beogradu, otac Borislav se priseća detalja pljačke mirijevskog hrama.
- Tokom prve pljačke je ciglom polomljen prozor crkvene prodavnice. Mislili smo da se to neće ponoviti, ali smo se prevarili...
Ono što se dogodilo drugi put u noći ponedeljka na utorak, trećeg dana Vaskrsa, dodatno je uznemirio sveštenstvo i radnike pri crkvi, a pregledom snimaka sigurnosne kamere se može steći utisak da je ista osoba dva puta poharala ovu svetinju.
- U gluvo doba noći je razvalio vrata crkve, kao i kase ispod ikona, gde se skupljaju prilozi vernika i upotrebljavaju za crkvene potrebe... u oltaru je skrnavio druge predmete, a krstom je pokušao da razvali ikone...što predstavlja svetogrđe i ponašanje nalik demonizaciji. To je u velikoj meri uznemirilo sve nas...
Nemoral u gluvo doba noći
Osvrnuvši se na profil pljačkaša, sveštenik upozorava da je za dobrobit samog počinioca, koji je orobio crkvu, najbolje da bude uhvaćen što pre - kako ne bi zaglibio u još veći greh.
- Prvi put kada se pljačka dogodila, trudili smo se da ne sudimo. Nismo znali kakva ga je muka naterala na to… Tada je delovalo kao da se kolebao. Ali ako pretpostavimo da je isti čovek u pitanju i drugi put, onda je jasno da je tada bio znatno opušteniji i sigurniji u svom delovanju. Ni trunke savesti nije bilo. Takvo ponašanje ukazuje na ozbiljan duhovni problem, na osobu lišenu svakog kajanja - kaže naš sagovornik i zabrinuto naglašava zversku strast koja je obuzela mladića dok je, u mrklom mraku prazne crkve, krstom obijao kasu i skrnavio oltar, kao da je bio zaposednut.
Iako je ovaj žalosni čin sproveden u trenucima kada su vernici slavili Hristovo vaskrsenje, otac Borislav ovu priču završava naglašavanjem ishoda same pljačke.
- U pitanju je mlad čovek, u svojim dvadesetim godinama, i verujem da za njega još ima nade... Ovo nedelo je u vernicima probudilo osećaj pripadnosti i u velikom broju nam se javljaju, kako iz Mirijeva, tako i iz drugih gradova, da pomognu koliko mogu. Mnogi su nam već i pomogli... Ne bih da kvarim radost Vaskrsenja, svaka muka treba da nas ujedini. Jer, kako je patrijarh Pavle rekao: "Bog i kada ruši on gradi." Mirijevci vole ovaj hram, kako u lepim, tako i u onim težim trenucima – zaključuje otac Borislav, naglašavajući važnost dobre i složne zajednice, kakvom se i ovoga puta pokazala crkvena zajednica Svetog proroka Ilije.
BONUS VIDEO: Ponovo opljačkana crkva Svetog Ilije u Mirijevu
Bombe su bacane po svim krajevima grada, čak su pogođene bolnice i sanatorijumi. Vojna bolnica, u kojoj su se nalazili naši zarobljenici povratnici radi lečenja, bila je pogođena...
Budući da je danas treći dan Vaskrsa tranzit vernika kroz svetinju je pojačan, a samim tim i vrednost priloga koji vernici dobrovoljno odvajaju kao donaciju svetinji.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
Posete papinom grobu u bazilici Santa Marija Mađore biće moguće od nedelje, 27. aprila, dan nakon njegove sahrane u crkvi kojoj je bio izuzetno posvećen, saopštio je danas šef Pres službe Vatikana Mateo Bruni.
Nedoumicu je za čitaoce portala religija.rs rešio sveštenik Nenad Stojanović, navodeći šta smemo, a šta ne bi trebalo da radimo sa pokvarenim vaskršnjim jajima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Osvajanje nagrade „BTV UNWTO 2021“ postavilo je Mokru goru u fokus globalne turističke pažnje i time dalo podsticaj za dalji razvoj sela i još kvalitetniju kooperaciju državnih i lokalnih institucija.
Na uzvišenju iznad reke Moravice, između Prilika i Dobrače u ariljskom kraju, nalazi se maleno, ali duhovno moćno svetilište koje već vekovima prkosi prirodnim silama i privlači hiljade vernika koji traže mir i snagu u njenom skromnom okrilju.
Svečana arhijerejska liturgija povodom hramovne slave i jubileja ove svetinje održaće se u 8 časova i 30 minuta, a posle bogosluženja program će obogatiti predstavljanje prigodne monografije koja će osvetliti bogatu istoriju i značaj ovog duhovnog svetilišta.
Prema lokalnom predanju, Sveti Rafail, Sveti Nikola i Sveta Irina i danas čine čuda. Verujući svedoče da im se svetitelji javljaju u vidu monaha ili prosjaka, ohrabruju ih i upućuju da dođu u manastir na poklonjenje.
U tišini i molitvi Svete gore, bratstvo carske lavre sprema se za noć vaskrsenja – nove sveće se ukrašavaju, saborni hram prekriva se mirisnim cvećem, dok se hleb artos priprema za jutro koje donosi pobedu života nad smrću.
Kad je došla, dobila je svoju keliju u kojoj su bili samo krevet bez dušeka, peć i ćebe preko kreveta. To je simbol početka prilagođavanja asketskom životu.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
Odgovor Svetog Pajsija, slomljenom ocu nastradalog mladića, izrečen bez osude, ali sa dubokom verom u Božiju milost, otvorio je prozor nade koji nikada neće biti zatvoren.
U senkama manastirskih zidova, gde su vreme i tišina drugačiji, nastao je recept za pitu koji prenosi više od ukusa – u svakom koraku pripreme oseća se blagoslov, poslušanje i duhovna dubina koja ga čini neponovljivim.
U istočnoj Ugandi, jedna muslimanka otrovala je hrišćanski bračni par jer su njenu ćerku poveli u crkvu tokom Ramazana. Smrtonosnu večeru pojelo je i njeno dete, koje je, zajedno s „neprijateljima“, izdahnulo od otrova.