I posle upokojenja ovog ugodnika Božjeg, njegove mudre pouke nastavljaju da žive kao putokaz brojnim vernicima. U razgovoru s ženom koja mu se obratila za savet, svetogorski starac rečima ispunjenim blagodatnom mudrošću, osvetlio je suštinu ispravnog odnosa prema svecima.
U tihom skrovištu svetogorskih manastira, gde molitva lebdi poput mirisnog tamjana u vazduhu, rađaju se reči pune duhovne utehe i mudrosti. U srcu tog svetog mesta, starac Pajsije Svetogorac, skroman i bogonadahnut monah, u toku svog ovozemaljeskog života bio je svetilnik za mnoge duše koje su tražile put ka duhovnom miru. I posle upokojenja ovog svetitelja, njegove mudre pouke nastavljaju da žive kao putokaz brojnim vernicima. Njegove reči, zapisane u knjizi Besede i molitve Svetog Pajsija Svetogorca, osvetljavaju nam put ka dubljem razumevanju vere i života u Hristu.
Printscreen/YouTube
Starac Pajsije Svetogorac
U jednom takvom razgovoru, jednostavna vernica, nošena željom da prodre u tajne duhovnog života, postavila je pitanje koje odjekuje u srcima mnogih: "Kako se stiče prijateljstvo sa nekim svecem?" Reči starca Pajsija, ispunjene blagodatnom mudrošću, osvetljavaju suštinu ispravnog odnosa prema svetiteljima:
– Starče, pročitala sam negde da sveci na dan njihovog spomena daruju one koji im se obraćaju molitvom. Da li je to tačno?
– Da, daruju duhovne poslastice! Ako mi zasladimo svece svojim životom, oni nas daruju duhovnim slatkišima.
– Starče, kako mogu da zavolim nekog sveca?
– Kog sveca želiš da zavoliš?
– Svece Bogoroditelje Joakima i Anu.
– Ti se moli za mene svetim Bogoroditeljima da mi pomognu, a ja ću se moliti da ih zavoliš. Ako možeš, čitaj svakog dana Žitije sveca koji se tog dana proslavlja, da bi se duhovno povezivala sa svim svecima.
Proučavanje života svetitelja, i sinaksara uopšte, mnogo pomaže, jer greje dušu i podstiče je da se ugleda na njih. Čovek tada odbacuje svaku vrstu zlobe i nastavlja sa smelošću. Sinaksariji pomažu u duhovnoj hrabrosti, čak i u mučeništvu.
– Kako to, starče, da svetitelji koji imaju isto ime imaju isto mučeništvo?
– Kako se zoveš?
– Marija.
– Postoji li Sveta Marija?
– Sveta Marija Egipćanka.
– Sveta Marija nema mučeništva, pa si pošteđena. Ali ona ima podvig – oponašaj je u podvigu.
Printscreen/YouTube
Starac Pajsije Svetogorac
– Starče, kako se stiče prijateljstvo sa nekim svecem?
– Moraš da postaneš srodnik svecu. Sveti Vasilije Veliki kaže: „Poštovanje prema svecu se izražava njegovim oponašanjem.“
– Starče, muči me savest što nosim ime velike svetiteljke, a životom ne odgovaram tom imenu.
– Potrudi se da oponašaš svoju svetiteljku. Sveta Sinklitikija je bila mudra, a sada je savladala sve prepreke i može slobodno da se kreće po čitavoj zemlji. Šta ti radiš? Imaš li prijateljstvo s njom? Moli je da ti prosvetli um, da ga učini oštrijim, kako bi mogao da prodreš u dublje božanske tajne. Vidiš, sestro moja, neka imena nose sa sobom i odgovornost. Ipak, tvoja svetiteljka te voli. Moli se i budi istrajna, da ti pomogne.
– Starče, šta da radim ako osećam da ne živim dostojno svog sveca?
– Trudi se da oponašaš svoju svetiteljku. Sveci su se trudili da oponašaju svog sveca, kojeg su poštovali.
Ja sam, u poslednje vreme, postao lenj i živim od milostinje svetaca, moleći ih neprestano kao prosjak, kao što molim i sve vas da se molite za mene. Sveci mi, iz svoje velike ljubavi, daju nebeski hleb i rajski med (starac pod tim podrazumeva božansku blagodat, koja hrani i oslađuje čoveka).
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Po učenju jednog od najvećih duhovnika dvadesetog veka, broj koji već više od dve hiljade godina nosi misteriju ima duboku povezanost između ljudske prirode, ekonomije i duhovnosti, a kroz podsećanje na reči Jevanđelja upozorava da se u isto vreme ne može služiti i Bogu i mamonu.
Jedan od najvećih duhovnika 20. veka isticao je da tuga iscrpljuje naše duševne i telesne snage, a zabrinutost i briga razoružavaju čoveka, čineći ga nesposobnim da preduzme bilo šta. Imao je i rešenje za takva iskušenja.
Dok većina vernika ovaj dan doživljava kao vreme veselja i bogate trpeze, monasi sa Svete gore gledaju ga kao priliku za duhovno uzdizanje, umerenost i pripremu za Veliki post, jer, kako su govorili starci: „Što više punimo stomak, to više praznimo dušu.“
Rad u žurbi i nervozi ostavlja trag na duši, a zanemarivanje nedeljnog odmora i molitve može doneti nesreću. Sveti Pajsije je u svom učenju ostavio pouke – kako pronaći mir i blagodat u svakodnevnom životu.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.