Duhovna riznica 30.12.2024 | 14:19

EVO KAKO JE IZGLEDAO KRALJEVIĆ MARKO: Ovaj manastir nosi njegovo ime i čuva fresku sa njegovim likom (FOTO/VIDEO)

Izvor: religija.rs
EVO KAKO JE IZGLEDAO KRALJEVIĆ MARKO: Ovaj manastir nosi njegovo ime i čuva fresku sa njegovim likom (FOTO/VIDEO)
Wikipedia Freske u crkvi sa likovima Vukašina i Marka

Do danas su u svetinji ostali sačuvani i kameni ikonostas, pet prestonih ikona i fragmenti polijeleja.

U vreme vladavine kralja, a potom cara Dušana Nemanjića, Mrnjavčevići su bili jedna od najuglednijih velikaških porodica.

Vukašin i Marko bili su savladari cara Uroša, a posle njegove smrti, Marko dobija titulu kralja, koju je nosio 24 godine.

Srpski kralj Marko danas je poznatiji kao epski junak Marko Kraljević, a ovo ime je poznato i širom svih Balkanskih zemalja. Zidanje Hrama Svetog Dimitrija u Markovom manastiru, u Sušici kod Skoplja, započeto je 1346/47. godine, a ovaj hram predstavlja najveći ktitorski poduhvat, koji je obeležio vladavinu kraljeva Vukašina i Marka Mrnjavčevića.

Wikipedia
Freska Kraljevića Marka

Crkvu je oslikalo nekoliko izvanrednih majstora, različitih umetničkih shvatanja, a posebno se ističu portreti kralja Vukašina i kralja Marka. Do danas su ostali sačuvani i kameni ikonostas, pet prestonih ikona i fragmenti polijeleja.

Markov manastir predstavlja jednu od najznačajnijih umetničkih, kulturnih i istorijskih znamenitosti srpskog naroda. Arhitekturu crkve Markovog manastira, izgrađene od cigala i kamena, čini krst upisan u pravougaonik, sa kupolom iznad centralnog dela i slepom kupolom u priprati. Ikonostas Markovog manastira je izrađen od kamenih stubova. Elegantna spoljna priprata Markovog manastira je dodata 1830. godine po nalogu Hamzi Paše, koji je tokom čitavog 19. veka bio velikodušan ktitor manastira, iako je čudno da je velikodostojnik Turskog carstva velikodušno pomagao hrišćanski spomenik.

Wikipedia
Freske u crkvi sa likovima Vukašina i Marka

Natpis iznad južnog ulaza u crkvu Markovog manastira, napisan na crkveno-slovenskom jeziku je jedan od najznačajnijih dokumenata o gradnji crkve i njenim zadužbinarima: „Verni kralj Vukašin i kraljica Jelena, sa njihovom voljenom decom, kraljevićima Markom, Andrijašom, Ivanišom i Dmitrom“.

Natpis je urađen posle pogibije kralja Vukašina u Maričkoj bici 1371. godine, kada je kraljević Marko, kao prvorođeni sin, postao kralj. Tokom turske vladavine, Markov manastir je brojao 20 monaha. Tadašnji iguman manastira, Kiril Pejčinović je Markov manastir razvio u duhovni centar. On je po svojoj prepisivačkoj školi u srednjem veku pripadao grupi najznačajnijih duhovnih centara pravoslavlja.

Markov manastir je i danas aktivan, a u njemu bitisuje žensko monaško sestrinstvo, koje je krilo da se u njemu nalaze mošti 33 svetitelja, parče marame i pojasa Bogoridice, parče krsta na koji je bio razapet Isus Hristos...

Sve te relikvije se nalaze na postamentu oko ikone majke Božije Bogorodice, koja doji Isusa, i koja se osim u Markovom manastiru, nalazi na još samo jednom mestu – u manastiru Hilandar na Svetoj Gori.

Igumenija ovog duhovnog svetilišta iz 14. veka, sestra Ilijana veruje da je čudo, izraz Božije ljubavi i volje činjenica što je sve te relikvije dobila bez ikakvog protokola i zahteva, već samo kao izraz bratske ljubavi Ruske zadgranične crkve tokom putovanja u Rusiju, Rumuniju, Jerusalim i Australiju u poslednjih godinu i po dana.

Najdragoceniji su komadići sa Isusovog krsta i marame i pojasa Bogorodice, jer su oni prava retkost, a poseduje ih svega nekoliko hramova u pravoslavnoj ekumeni. Na pitanje zašto ove relikvije do sada nisu bile prikazane javnosti, igumenija Ilijana je rekla da su se tome protivile ostale pravoslavne crkve.

Ipak, sve te svete predmete vernici mogu da vide za Mitrovdan, kada se praznuje manastirski svetitelj Sveti Dimitrije.

U specijalnim zastakljenim kutijama biće izloženo parče rebra Svetog Dimitrija, zaštitnika Markovog manastira, komadić kože Svete Ane, majke Bogorodie, deo kosti Svetog Jovana Krstitelja, Svete Jelene, komadić kosti sa desne ruke Svetog Nikole, koščica Svetog Jovana Zlatoustog, Svetog Serafima Sarovskog, kosti 44 mučenika, deo kosti sa ruke svetog Gavrila Lesnovskog, kočica Svetog Petra Aleksandrijskog i još od 23 svetitelja.