U duhovnom centru pravoslavlja na Kosovu i Metohiji, nestala je iskušenica, čiji tragovi vode u misterioznu tišinu sveta. Šta stoji iza ovog slučaja i kako je svetinja pogođena neobjašnjivim događajem koji podseća na zagonetke prošlih vremena?
U manastiru Gračanica, koji je vekovima bio utočište duhovnosti i nade, zadrhtala je tišina. Nestala je iskušenica koja je u ovoj svetinji boravila od februara ove godine, piše. Kako piše Kossev, prijava o njenom nestanku stigla je u Kosovsku policiju 24. decembra ove godine, dan koji je, u svojoj hladnoj i turobnoj atmosferi, donio ne samo prazničnu pomrčinu, već i zagonetnu tugu.
Manastir Gračanica, koji je odavno postao simbol opstanka i borbe srpskog naroda na ovim prostorima, sada se suočava s nečim što ne može objasniti ni najuzvišenija monaška pravila. U sobi u kojoj je iskušenica boravila, pronađena su samo njena lična dokumenta. Svedokinja događaja priča o praznoj sobi, koja je, više nego ikada, odzvanjala pitanjima, neodgovorenim strahovima i skrivenim odgovorima.
Gračanica, nekada muški manastir, obnovljen posle Drugog svetskog rata, danas nosi miris ženskog monaštva. U njemu živi oko 20 monahinja, posvećenih ikonopisanju, vezu, poljoprivredi i svakodnevnim monaškim poslušanjima. I dok Gračanica čuva tajne svoga postojanja, čini se da ni ona sama nije imuna na neobjašnjive događaje koji su se odigrali u njenim zidovima.
Od 1999. godine, manastir Gračanica je postao ne samo duhovno, već i političko središte. U njemu se održavaju sastanci i skupovi, a svakodnevni susreti sa međunarodnim predstavnicima imaju za cilj opstanak i život srpskog naroda na ovom zemljištu.
U ovoj svetinji, pitanja o sudbini nestale iskušenice ni najmanje ne zvuče kao tek još jedan od svakodnevnih izveštaja. Ovdje je svaki trenutak nosio težinu, svaki trag na zemlji značio ne samo fizički gubitak, već i gubitak nade, verovanja, postojanja.
Iako je slučaj nestale osobe otvoren, kosovskoj policiji trenutno nije poznato gde se ona nalazi. Kako je moguće da žena koja je posvetila svoj život Bogu i manastiru, nestane iz svetog prostora? Da li iza njenog nestanka stoji neka mračna ruka, neki nevidljivi zli uticaj, ili je nestala u tišini koju niko nije čuo?
Monahinja Marija iz manastira Beška na Skadarskom jezeru, sestra Dragutina Lalatovića, jednog od uhapšenih mladića na slavi manastira Dečani, poručila je da je hapšenje test vere. Ona je istakla da Dragutin, poznat po humanitarnom radu i podršci srpskom narodu na Kosovu.
Poseta komandanta KFOR-a ovom pravoslavnom manastiru došla je u istom danu kada je eparhija raško-prizrenska javno iznela zabrinutost zbog novih „javnih i neodgovornih izjava pojedinih javnih ličnosti u kosovskom albanskom društvu“.
Nakon poslednjih izjava albanskih zvaničnika o "etničkom čišćenju" Srba sa Kosova i Metohije i tvrdnji da se u srpskim crkvama skriva oružje, Eparhija raško-prizrenska je reagovala upozoravajući na opasnost širenja lažnih informacija koje pogoršavaju međunacionalnu i versku tenziju u ovom delu Balkana.
Eparhija raško-prizrenska oštro reaguje na poziva na nasilje visokog funkcionera stranke "Nova kosovska alijansa", upozorivši na posledice prećutnog odobravanja ovakve retorike u društvu koje tvrdi da teži evropskim vrednostima.
Između kafe i sudskog procesa – stanovnici ovog grada, gde su linije razdvajanja ne samo fizičke, već i duhovne, opstaju, bez obzira što svako od njih lako može postati junak Kafkinog romana.
U četvrtak četvrte sedmice po Vaskrsu, Sveti Teofan Zatvornik u svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini poziva vernike da se ne boje razlikovati svetlost od tame – jer onaj ko odvaja od Hrista, odvaja od istine, života i spasenja.
U svetu preplavljenom informacijama i vizuelnim iskušenjima, sve češće zaboravljamo da zle misli ne potiču iz naše duše – one dolaze spolja, najčešće s ekrana. Protojerej Pavel Gumerov u svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, upozorava na duhovne posledice svakodnevnog konzumiranja medijskih sadržaja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Sveštenici prizrenskog i prištinskog namesništva, predvođeni mitropolitom Teodosijem, okupili su se radi međusobnog osnaživanja u služenju vernom narodu tokom izazovnih, ali blagodati ispunjenih dana.
Jedan od simbola svetosavlja zasijao je na Kosovu i Metohiji svečanim povodom, a to je proslava ktitorske slave kojoj su prisustvovali brojni vernici, sveštenstvo i monaštvo.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
U senci maslina i mirisu tamjana nastaje osvežavajuća poslastica koju monasi pripremaju s molitvom – otac Nikodim otkriva kako da ovu svetogorsku blagodat unesete i u svoj dom.