Beli drveni krst na vrhu brda iznad univerziteta Pepperdajn u Malibuu ostao je netaknut, dok je vatra uništila hiljade hektara zemlje.
Drveni krst, visok šest metara, postavljen na vrhu brda iznad privatnog hrišćanskog istraživačkog univerziteta "Pepperdajn" u Malibuu na pacifičkoj obali američke savezne države Kalifornije, čudom je ostao čitav i netaknut uprkos razornom prirodnom požaru „Franklin“ koji je uništio hiljade hektara zemlje u gradu i njegovoj okolini. Sada je za studente i predavače ovog univerziteta ovaj krst postao simbol njihove nepokolebive vere i nade, prenosi sajt "Christian Post".
Univerzitet je podelio fotografiju krsta koji stoji na brdu sa cementiranim postoljem, dok je sve oko njega uništeno i opustošeno plamenom požara. Prema podacima Kalifornijskog odeljenja za šumarstvo i protivpožarnu zaštitu, od 9. decembra požar „Franklin“ je zahvatio više od 4.000 hektara zemlje u okrugu Los Anđeles. Uzrok požara još uvek nije utvrđen.
Univerzitet "Pepperdajn" je obustavio rad i uveo mere bezbednosti jer je požar „Franklin“ bio u neposrednoj blizini kampusa. Zabeležena su određena strukturna oštećenja na univerzitetu, ali nije bilo povređenih, a požar više ne predstavlja opasnost za kampus.
- Kada sam prišao bliže, oči su mi se napunile suzama. Zahvalan sam Bogu što je poštedeo univerzitet Pepperdajn i ovaj krst, iako je tokom sličnog razornog požara 'Vulsi' 2018. godine prvobitni krst na ovom mestu izgoreo i morao je biti zamenjen. Nekako je Gospod čudesno sačuvao krst, kao da je želeo da imamo nešto opipljivo što će nam pomoći da se nosimo sa iskušenjima kroz koja prolazimo - navedeno je u saopštenju univerziteta.
printscreen/foxnews.com
Čudotvorni drveni krst visok je šest metara
Članovi bratstva "Sigma Chi" na univerzitetu "Pepperdajn" postavili su ovaj drveni krst na brdu u decembru 2018. godine na mestu prvog krsta. Ovaj čin je imao za cilj da se ovekoveči sećanje na Alejnu Hausli, brucoškinju Siver koledža (koji je deo Univerziteta "Pepperdajn"), koja je tragično stradala tokom pucnjave u baru Borderline Bar and Grill u gradu Tauzand-Ouks u Kaliforniji u noći između 7. i 8. novembra 2018. godine. U toj tragediji je ubijeno 12 osoba, dok je više desetina ranjeno.
Rektor univerziteta Pepperdajn, Džim Geš, izrazio je ponos zbog reakcije profesora i studenata na ovu vanrednu situaciju, kao i zahvalnost Bogu što je univerzitet sačuvan. On je pozvao sve da nastave da se mole za one koji su i dalje ugroženi zbog požara i za vatrogasce koji se bore sa stihijom.
- Kada se vratimo u novoj godini, nastavićemo sa sticanjem znanja i traganjem za istinom u svim oblastima života. I dalje ćemo osećati duh zajedništva i duboke radosti koji naš univerzitet čine posebnim mestom. Kao i uvek, volećemo i podržavati jedni druge, bez obzira na sve teškoće koje nam se nađu na putu. Uz Božju pomoć, ostaćemo čvrsti - napisao je Džim Geš.
Na Internetu danas svakodnevno imate nove "pravoslavne kanale", koji prosto niču kao pečurke posle kiše. Većina, nažalost, ovog je tipa: "Danas je Aranđelovdan, valja se ovo, ne valja se ono", "Ovo nipošto ne radi" ili "Ako izgovoriš ovu molitvu desiće ti se to i to", počeo je priču otac Goran Kovačević i objasnio da je to čist satanizam.
Ovaj zvuk nije samo poziv na molitvu, već nosi duboku duhovnu poruku, povezanu sa istorijom, tradicijom i verom. To je simbol nade i Božje milosti, koji je prešao put od drevnih truba do modernih zvonika.
U utorak šeste sedmice Velikog posta, svetitelj ostavlja poruku koja trese savest: ako ne čujemo vapaj bližnjih, ni nas neće čuti Gospod kada zavapimo za oproštajem.
Kada se i Gospod rodio u Vitlejemu, ovaj Anđeo Gospodnji javio se pastirima koji su čuvali noćnu stražu kod stada i rekao im: "Javljam vam veliku radost, danas nam se rodio Spasitelj!"
Na liturgiji u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, na praznik Blagovesti, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o poverenju kao suštini duhovnog života i otkrio zašto Presvetu Bogorodicu nazivamo ključnim mostom između neba i zemlje.
U srcu hrama, dok traje Veliki post, dogodila se krađa koja je potresla vernike – u Minhenu je ukraden novac namenjen za dijalizu Marka Sekulića iz Užica.
Kada je izgubila dete, očajna majka je potražila utehu kod gruzijskog monaha, starca Gavrila, svetitelja našeg vremena. Njegova priča o Božijoj promisli dotakla je srce ove nesrećne žene, ali i hiljade vernika širom sveta.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Ova svetica ustrajala je u svojoj veri čak i kada je bila suočena sa nehumanim mučenjima i smrću. Njena odanost Isusu, kroz neverovatne kušnje, inspiriše i danas, a njena hrabrost postavlja pitanje o našoj snazi da se odupremo iskušenjima.
Strašan požar zahvatio je dominikanski manastir na ostrvu Čiovu kod Trogira, ali je Crkva Svetog Krsta, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, ostala potpuno netaknuta. Župnik opisao je dramatične trenutke kada je gledao kako plamen guta gotovo čitav gornji sprat manastira, dok svetilište čudesno opstaje.
U utorak šeste sedmice Velikog posta, svetitelj ostavlja poruku koja trese savest: ako ne čujemo vapaj bližnjih, ni nas neće čuti Gospod kada zavapimo za oproštajem.
Kada je izgubila dete, očajna majka je potražila utehu kod gruzijskog monaha, starca Gavrila, svetitelja našeg vremena. Njegova priča o Božijoj promisli dotakla je srce ove nesrećne žene, ali i hiljade vernika širom sveta.
U srcu hrama, dok traje Veliki post, dogodila se krađa koja je potresla vernike – u Minhenu je ukraden novac namenjen za dijalizu Marka Sekulića iz Užica.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Milivoj Ranđić podseća da je te noći gorela cela severna polovina manastira Hilandara, što znači da je više od 20 objekata, odnosno 54 posto korisne površine manastira, izgorelo.
U Svetom pismu apostol Pavle kaže da onaj koji služi, treba od te službe da živi, onaj koji služi žrtveniku da sa žrtvenika deli, a onaj ko propoveda Jevanđenje treba od toga da živi. Prema tome, sasvim je jasno da svešteniku izvor prihoda treba da bude njegova služba, kaže otac Aleksandar.
Zašto je praznik Blagovesti najveća blaga vest koju je Gospod doneo ljudima? Danas se otkriva najuzvišenija tajna Božijeg plana - kako Gospod, večni i besprekorni, postaje čovek i donosi večni život, pravdu i svetlost, otkrivajući sudbinu svakog ljudskog bića.