GDE DECA TREBA DA STOJE U CRKVI: Ako mislite da treba da budu uz roditelje, grešite
Redosled u crkvi nije samo pitanje forme, već duboko ukorenjeno u duhovnim načelima i vrednostima koje pravoslavlje nastoji da očuva i prenese na svoje vernike.
Ne bi trebalo mališanima čitati akatiste, tim više, prisiljavati ih, nego pročitajte dve – tri kratke molitve iz molitvoslova pred sveto pričešće, i isto toliko blagodarnih molitava posle svetog pričešća posle dolaska kući iz crkve, objasnio je otac Mihail.
Ispovest je jedna od sedam svetih tajni u pravoslavnoj crkvi, kroz koju vernik priznaje svoje grehe pred sveštenikom, a sam čin ima duboko duhovno značenje.
To nije samo formalno priznanje grehova, već i početak procesa duhovne promene i pomirenja s Bogom. Ispovest omogućava verniku da se oslobodi svojih grehova i da se pomiri s Bogom, uz iskreno pokajanje i želju da se ne ponove greške iz prošlosti.
Sveštenik, kao posrednik između Boga i vernika, igra ključnu ulogu u ovom procesu, jer vodi duhovno pomirenje kroz molitve i blagoslove. Iako se ispovest često smatra ritualom, zapravo je to dubok duhovni proces.
Mnogi se pitaju da li deca treba da se ispovedaju i kad je pravo vreme da to krenu da rade.
Protojerej Ruske pravoslavne crkve Mihail Nemnonov dao je jasan odgovor na ovo pitanje. - Obično se deca ispovedaju od sedme godina. Ako dete hoće i ranije da se ispovedi, dozvoljeno je. Posle sedam godina ispovest je svakako uslov da bi se dete pričestilo. Samo ne bi trebalo mališanima čitati akatiste, tim više, prisiljavati ih, nego pročitajte dve – tri kratke molitve iz molitvoslova pred sveto pričešće, i isto toliko blagodarnih molitava posle svetog pričešća posle dolaska kući iz crkve. A onda postepeno dodavajte više molitvi, s godine na godinu, da bi vremenom ispunjavali puno pravilo - istakao je otac Mihail.
Redosled u crkvi nije samo pitanje forme, već duboko ukorenjeno u duhovnim načelima i vrednostima koje pravoslavlje nastoji da očuva i prenese na svoje vernike. Kako jedan Svetogorski starac kaže: "Mnogi se ispovedaju, ali malo njih se kaje!” Nikako da prilazimo Svetoj čaši gledajući da što pre to uradimo, istakao je otac Dragi Veškovac. Pokajanje je proces koji započinje duboko u nama i kulminira u Svetoj tajni ispovesti.
GDE DECA TREBA DA STOJE U CRKVI: Ako mislite da treba da budu uz roditelje, grešite
OVIM SVEŠTENIKU ZADAJETE VELIKU BOL, A NEĆETE NIKAD ISPOVEDITI GREH: Vladika objasnio gde vernici greše prilikom ispovesti
KO IMA PREDNOST PRILIKOM PRIČEŠĆA: Otac Dragi Veškovac o pravilima ponašanja prilikom prijema ove Svete tajne
DA LI JE MOGUĆE ISPOVEDITI SE PREKO INTERNETA: Sveštenik rešio svaku dilemu i baš iznenadio
Najviša sudska instanca Grčke odbacila je žalbu sveštenika i potvrdila kaznu od četiri meseca zatvora zbog sek*ualnog uznemiravanja vernice tokom ispovesti, uz napomenu da su njegovi postupci grubo narušili njeno dostojanstvo i poverenje.
Priča o bludnom sinu, poznata i kao priča o izgubljenom sinu, jedna je od najpoznatijih Isusovih priča i govori o mlađem sinu koji od oca uzima svoj deo imanja i onda ga gubi zbog rasipnog života.
Njegove mudrosti su neprolazne i siguran putokaz ka spasenju i očuvanju našeg tela i duše od raznih stradanja.
Kad misliš misao čistu i svetu, znaj, stvaraš svetosavsku kulturu, govorio je Sveti Justin Ćelijski.
Krst, lik Hrista, Bogorodice i manastir Ostrog – šta Crkva zaista misli o tetovažama sa hrišćanskim motivima i gde je granica između vere i sujete?
Doktor iz Makedonije nije verovao u čuda, ali kada se pred svetinjom odvojio od tla, shvatio je moć vere.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Gotovo dva dana nakon što je poglavar Kiparske pravoslavne crkve završio svoj ovozemaljski put, njegovo telo zadržalo je vitalnost, prirodnu boju i temperaturu, a videozapis ovog neobičnog fenomena širi se svetom kao znak Božje prisutnosti.
Poslednje promene na crkvi izvedene su 1930. kada je izgrađeno kube u neovizantijskom stilu. Na crkvi se nalazilo zvono iz 1860. godine.
Don Tomislav Lukač ističe da je život Svete Aleksandrine da Koste vredan pažnje zato što iz njega možemo izvući tri važne poruke.
Žena koja je pretrpela ovakvu traumu uživa, najprostije rečeno, poseban status.
Kada nije posvećen duhovnom životu svoje parohije u Belgorodskoj oblasti, Rusija, 48-godišnji Maksim provodi vreme u teretani, dižući tegove.