DŽIHADISTI UPALI U PRAVOSLAVNU CRKVU I UNIŠTILI JE: Situacija u Siriji sve gora za hrišćane, upućen apel za pomoć (VIDEO)
Napadi na pravoslavne hrišćane i uništavanje svetinja postali svakodnevnica nakon pada vlade u Siriji.
Kaže da Grčka kao članica Evropske unija, ima značajnu obavezu da zaštiti hrišćanske populacije u Siriji i na Bliskom istoku.
Grčki ministar odbrane, Nikos Dendijas, skreće pažnju na potrebu zaštite hrišćana u Siriji i širem Bliskom istoku, podižući ovo pitanje na viši nivo, tokom sastanaka sa stranim zvaničnicima, kako u inostranstvu, tako i tokom njihovih poseta Grčkoj.
Ovo je bio slučaj i tokom njegove nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama, kao i na sastancima u ministarstvu sa ambasadorima stranih zemalja u Atini, prenose grčke novine "To Vima".
Vredno je podsetiti se na izjave grčkog ministra odbrane o ovoj temi u njegovom intervjuu za "To Vima tis Kyriakis":
- Naša zemlja mora da podrži još jedan prioritet, koji želim ponovo da istaknem. Kao Grčka i članica Evropske unija, imamo značajnu obavezu da zaštitimo hrišćanske populacije u Siriji i na Bliskom istoku. Takođe imamo dužnost da čuvamo religiozne spomenike hrišćanstva, naročito one iz oblasti pravoslavnog hrišćanstva u tom regionu. Ne možemo samo da peremo ruke od ovoga ili pretpostavimo da je to odgovornost nekog drugog—što god to značilo. Ova pitanja moraju biti na našem dnevnom redu. Ovi spomenici odražavaju kulturno prisustvo koje traje milenijumima. Većina njih nije stara samo 100, 200 ili 300 godina. Bilo bi to tragedija da nestanu u našem vremenu.
Zanimljivo je da je grčki ministar odbrane takođe postavio ovo pitanje zaštite hrišćana u Siriji i širem regionu Bliskog istoka sa ambasadorima zemalja članica EU u Atini tokom radnog doručka 9. decembra 2024. godine, odmah nakon pada Asadovog režima.
Napadi na pravoslavne hrišćane i uništavanje svetinja postali svakodnevnica nakon pada vlade u Siriji.
Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
Susret crkvenih poglavara sa političkim rukovodstvom Sirije završio se bez davanja konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok građanski rat traje, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
Alep , najveći grad u Siriji i istorijsko raskršće kultura i religija, ostaje u ožiljcima višegodišnjeg građanskog rata koji je potresao zemlju.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
U Sabornoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, simbolu vere i nade, patrijarh Jovan služio je svetu liturgiju, šaljući moćnu poruku duhovnog povratka i postojanosti hrišćanstva u Siriji.
Tužba protiv mitropolita Imvrosa i Tenedosa otvara pitanja o pravima, recipročnosti i verskoj slobodi u Turskoj i Grčkoj.
Nastojateljica Marfo-Mariinskog manastira objašnjava zašto je dva puta menjala ime, kako je od devojčice Lenčke postala duhovna majka stotinama vernika i šta je istinska ljubav prema bližnjima
Rastao je u porti crkve Svetog Arhangela Mihaila u Gornjem Nerodimlju, mestu gde su, prema predanju, Nemanjići stolovali, a gde od 1999. godine nije kročila srpska noga.
Sveti oci su poredili ličnu i zajedničku molitvu sa dva krila.
Prve zadušnice u godini obeležavaju se 22. februara – saznajte kako da se pripremite, šta je važno doneti u hram i zašto je molitva za pokojnike neizmerno značajna.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Posle teškog oblika ishemije mozga i borbe za život, čudo iz manastira Tumane donelo je povratak u stvarnost i veru u život.
Objašnjava da prethodno treba pitati parohijskog sveštenika za savet a potom u skladu sa tim delovati.
Mnogo je mudrosti on rekao... a od nas ostaje da ga se sećamo, posebno za praznike ali i inače, i da na njegove mudre reči stalno mislimo
Prve zadušnice u godini obeležavaju se 22. februara – saznajte kako da se pripremite, šta je važno doneti u hram i zašto je molitva za pokojnike neizmerno značajna.
Hristos je rekao: "Ne kunite se! Vaša reč neka bude da, da i ne, ne, što je više od toga od zla je".
Koljivo nije samo deo običaja, već dubok simbol vaskrsenja i večnog života. Ovo je autentičan način pripreme koji monasi sa Atosa koriste kroz generacije – primeren za prve Zadušnice u 2025. godini.