Pariz
Prema podacima, Francuska je zabeležila skoro 1.000 slučajeva anti-hrišćanskog nasilja. Ovi incidenti uključuju oskrnavljene crkve, paljevine, uništavanje ikona i krstova, kao i mržnjom ispisane poruke protiv hrišćanstva. Ovi napadi nisu samo izolovani slučajevi, već ukazuju na širu tendenciju rastuće netrpeljivosti.
Na drugom mestu je Ujedinjeno Kraljevstvo, gde je zabeleženo više od 700 napada. U Nemačkoj su anti-hrišćanski napadi porasli za 105%, sa 277 zabeleženih slučajeva, u poređenju sa 135 u 2022. godini.
Ograničenja religijske slobode i autocenzura
Pored fizičkih napada i oskrnavljenja crkava, izveštaj ističe da se hrišćani u Evropi suočavaju sa diskriminacijom na radnom mestu, u društvu i javnom životu. U mnogim slučajevima, pojedinci koji otvoreno izražavaju svoju hrišćansku veru, bilo kroz svoje reči ili učešćem u verskim aktivnostima, suočavaju se sa sankcijama, isključenjem ili čak pravnim progonom.
Pored toga, brojne evropske vlade uvele su ograničenja u javnom izražavanju hrišćanske vere, kao što su zabrane liturgijskih procesija ili uklanjanje verskih simbola sa javnih prostora. Ove mere su dovele do autocenzure među vernicima, koji se plaše posledica javnog izražavanja svoje vere.
Reakcija medija i potreba za akcijom
Francuski veb sajt Tribune Chrétienne komentariše izveštaj, naglašavajući da je porast netrpeljivosti povezan sa rapidnom sekularizacijom Evrope. Posebno u Francuskoj, koja tradicionalno brani osnovna sloboda, primećuje se kontradikcija između deklaracija o toleranciji i sve učestalijih incidenata neprijateljstva prema hrišćanima.
OIDAC Europe poziva evropske vlade i civilno društvo da preduzmu akciju kako bi zaštitili religijsku slobodu. Evropa, koja se zasniva na principima jednakosti, slobode i poštovanja ljudskih prava, mora obezbediti da nijedan građanin ne strahuje da izrazi svoju veru, bilo na svom radnom mestu ili u javnoj sferi.
Zaštita hrišćana od rastućih napada i diskriminacije mora postati prioritet evropskih vlada ako žele da očuvaju pluralizam i toleranciju u svojim društvima.
Studije beleže da je u 2020. godine zbog pandemije značajno opao broj pravoslavnik vernika, ali da su pravoslavne crkve u SAD doživele veliki porast članova u periodu od 2022. do 2023. godine.
Ratovi koji cvetaju u poslednjim godinama oko nas, kao i smrtne kazne koje se još uvek izriču u mnogim zemljama, podsećaju nas na to da, nažalost, ljudski život nije ni svet, ni dragocen, ako neko odluči drugačije.
Svetac i bogoslovski velikan Justin Popović u svojim besedama i delima osvetljavao je proročke vizije čuvenog ruskog pisca, s posebnim osvrtom na raspad zapadne civilizacije.
Inicijativa koja dolazi u trenutku kada verska pitanja postaju centralna tema političkih debata u Americi, i uz stvaranje novog mehanizma za zaštitu prava religijskih zajednica.