ŠTA TREBA RADITI SA IKONOM KOJU UNOSITE U DOM? Teolog Đurđević otkrio: Od ovoga zavisi da li u crkvi mora da bude 40 dana
Objašnjava da prethodno treba pitati parohijskog sveštenika za savet a potom u skladu sa tim delovati.
Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi i to uvek na istočnom zidu ili na zapadnom zidu.
U Crkvi postoje mnogi vidovi svedočenja istine Božije. Jedna od njih je i umetnost. Najdublje istine o Bogu, čoveku i svetu, Crkva iskazuje i kroz svoje duhovno najosetljivije stvaraoce bogonadahnute umetnike. Oni su iskustvo života u veri pretočili u živu reč, pa su tako nastale himne i bogoslužbene pesme ili u note, iz kojih su nastale melodije ili u boje od kojih su sačinjene freske i ikone ili pak u građevine, pa su nastali velelepni crkveni hramovi.
Hram i bogosluženja u njemu jesu retka i skoro jedina mesta u kojima sva ljudska čula aktivno učestvuju i gde za svako ljudsko čulo ima istinskog užitka. Najpre je tu čulo sluha. Melodičnost crkvenih napeva prepuna arhaike, setnosti, svetosti i zanosa čini da naše čulo sluha doživi totalno zadoveljenje.
Još ako se dogodi i to, da hor, pevnica i služašči sveštenik u oltaru uspostave onu preko potrebnu skladnost i simfničnost, onda je užitak kompletan.
Na red dolazi čulo mirisa. Opojni miris tamjana spojen sa mirisom voštanih sveća, stvara onaj mirisni amalgam, tako ugodan, jedinstven i tako nezaboravan.
Zatim na red dolazi čulo vida. Najpre su tu ikonostas i likovi svetih na njemu i zanosni vatromet boja u vidu freskopisa. Na kraju evo nas i kod čula ukusa. Hleb naš nasušni u obliku nafore i pričešća primljena iz žrtvene čaše u vidu hleba i vina, čini da nam i u simboličnom obliku i to čulo makar i u minimumu bude zadovoljeno.
Ovde ćemo se najpre zadržati na čulu vida, na ikonama svetitelja Božijih.
Reč ikona je izvorna grčka reč i znači - slika, portret. Uzeto šire, to može biti slika nereligiozne sadržine; međutim, uzeto uže to je slika isključivo religioznog značenja. Kod ikone razlikujemo dva bitna činioca: arhetip (prvolik) i tip (LIK). Arhetip je ona ličnost koju slika prikazuje (Sveti Nikolaj, Sveti Georgije i dr.), a tip je njegov prikaz na slici, sama slika. Dakle, ikona je sredstvo za komunikaciju između onoga ko joj pristupa i onoga ko je na njoj naslikan, izobražen. Svakako, ikona nije u potpunosti slična prvoliku, to jest onome što je naslikano, jer drugo je ikona, a drugo ono što je naslikano, tako da se vidi među njima razlika, pošto to dvoje nije jedno i isto.
Na primer: čovekova slika (ikona), izražava crte tela, ne poseduje duševne sile, jer niti živi, niti misli, niti govori, niti oseća, niti pokreće udove. Pa i sin koji je prirodna slika (ikona) oca ima nešto drugačije u odnosu na njega: on je sin, a ne otac.”
U istoriji hrišćanske crkve bilo je mnogo teških i tragičnih momenata. Jedan od njih je i period crkve od 7. do 9. veka. To je vreme antihrišćanskog odbacivanja i uništavanja svetih ikona i nečovečnog proganjanja ikonopoštovalaca u Crkvi. Ikone su u Pravoslavnoj crkvi poštovane od samih početaka, a to nam potvrđuju i razna arheološka svedočanstva, a naročito sačuvane freske u katakombama starog Rima, Palestine, Male Azije. Pojava ikonoboračke jeresi u tadašnjoj Vizantiji imala je neke svoje uzroke.
Sada ćemo videti u čemu je razlika između svetovne slike i ikone. Naime, ako uzmemo bilo koju svetovnu sliku možemo konstatovati sledeće:
1. Oblikovanje bića na njoj se postiže kontrastom, dijalektikom, svetlosti i tame, svetlosti i senke.
2. Uz svetlost se koriste i drugi elementi kao npr. perspektiva: neki predmeti su bliži onome koji posmatra sliku, drugi su dalji, neki su manji, neki veći.
3. Ritam slike: zavisnost jednog bića od drugog, itd.
Sve ovo ukazuje na činjenicu da svet na slici ne oblikuje Božije sile i energije koje su različite od sila i energija prirodnih, već isključivo prirodne sile.
Svetovna slika je produkt odnosa svetlosti i tame, senke, svetlost na ikoni je stvorena, ovozemaljska, a samim tim i neslobodna. Jer sve što se nađe iza predmeta na svetovnoj slici je neosvetljeno, ne vidi se na slici.
Prvo, svetlost kojom se slika jedna ikona ne stoji ni u kakvom dijalektičkom odnosu sa tamom. Naime, ikona nema senki, a to pokazuje da svetlost na njoj ne sapostoji sa tamom. S druge strane, ona se ne kreće isključivo pravolinijski, već slobodno. U protivnom ona bi nužno imala senke ili neosvetljene delove. Na ikoni se vide i oni predmeti koji su u prirodi nevidljivi, npr. ribe u vodi, unutrašnji deo kuće koja se posmatra izvana.
Na ikoni, prostor i vreme nisu sile koje udaljuju i razdvajaju bića na ikoni, kao što to čine u prirodi, već ih spajaju. Zato se na ikoni sve pokazuje u istoj ravni, bez da to utiče na to da se izgubi osećaj postojanja prostora na njoj. Što se tiče vremena, na ikoni, se ne samo prikazuju zajedno događaji i ličnosti koji su se zbili u istom vremenskom periodu, već ikona pokazuje i spaja i događaje iz različitih vremena. I još nešto: ona pokazuje i ono što se nije dogodilo, buduće događaje. Na primer, na ikoni Vaskrsenja Hristovog prikazano je i vaskrsenje Adama i Eve. To je drugim rečima spajanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi i to uvek na istočnom zidu ili na zapadnom zidu.
Pored ikone krsne slave, poželjno je da u kući stoji ikona Hrista Spasitelja i ikona Majke Božije, a može i ikona nekog drugog svetitelja koji se u tom domu posebno poštuje. Na zidu na kome je ikona ne mogu stajati neke druge slike, gobleni, posteri i sl. Pravoslavna crkva ima svoje pravilo u ikonografiji. Najviše je zastupljen vizantijski stil u slikanju ikone. Nažalost, ikone se kod nas prodaju na pijacama i vašarima, pa je i tu zavladao neviđeni kič i neukus, pa likovi na takvim ikonama više liče na karikature, nego na svetitelje. Zato je preporučljivo ikone kupovati u crkvama i crkvenim prodavnicama.
Kada se ikona kupi, nosi se svešteniku na osvećenje. Negde se praktikuje da ikona stoji u crkvi nekoliko nedelja, i to četrdeset dana. Ovo je jedna od mogućnosti, može vernik koji je kupio ikonu da je odnese u crkvu i sveštenik će je osvetiti tog dana. Treća mogućnost je da sveštenik kada osvećuje vodu za Slavu ili Vaskrs osveti kupljenu ikonu u domu. Sve tri mogućnosti su pravilne. Tek osvećena ikona se postavlja u hrišćanski dom. Ispred ikone se obavljaju svi hrišćanski obredi i molitve u kući.
U molitvi koju sveštenik izgovara u toku osvećenja se kaže: "Gospode pogledaj na ikonu ovu, koju sluge tvoje sačiniše u čast (ime svetitelja) blagoslovi je, i da joj silu isceliteljsku, koja progoni sva lukavstva đavolska i sva iskušenja, i učini da svi koji se pred njom usrdno mole Tebi i Svetom (ime svetitelja) budu uslišeni, i milost Tvoju, čovekoljublje i blagodat spasenja i život večni dobiju“. Objašnjava da prethodno treba pitati parohijskog sveštenika za savet a potom u skladu sa tim delovati. Pitanje o tome gde se novac tačno stavlja i zašto, često izaziva diskusiju među vernicima. Tokom arhijerejske liturgije u hramu Svetog Save na Vračaru, poglavar Srpske pravoslavne crkve rukopoložio je đakona Sinišu Glišića u čin prezvitera i pozvao verni narod da kroz ljubav i veru svedoči Hristovo prisustvo, naglašavajući da je mir – ime Hristovo. U nedelju, 9. marta 2025. godine, Eparhija žička sveeparhijskim sabranjem u manastiru Studenici bogoslužbeno je obeležila Nedelju pravoslavlja. Celivanje ruke svešteniku simbolizuje zahvalnost za njegovu ulogu posrednika između vernika i Isusa Hrista, dok je i znak poštovanja prema Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime. Obraćanje Bogu vršimo putem molitva, a usredsređujući se na reči i komunikaciju sa Svevišnjim u našim srcima stvaramo osećaj mira i neizmerne zahvalnosti. Za ovu priliku uklonjene su crkvene klupe kako bi se napravio prostor za prostirke, dok su ispred oltara stajale dve instruktorke fitnesa. Ikona je postala neizostavan deo života hrišćana, našla je svoje mesto u svakom domu vernika. U molitvi se roditeljska ljubav pretvara u zaštitu, snagu i blagoslov. Papa Aleksandar VI umro je najverovatnije otrovan, nakon oproštajne večere priređene u počast sina 6. augusta 1503. Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda. U ovom Jevanđelju se pripoveda o tome kako je Isus Hrist od vode načinio vino. Papa Aleksandar VI umro je najverovatnije otrovan, nakon oproštajne večere priređene u počast sina 6. augusta 1503. Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda. Pošto se brojanje smatra micvom, svako veče se, pre brojanja, izgovara posebni blagoslov. Sveštenik Borislav Petrić je objasnio značenje tog praznika, ali i napomenuo šta tome prethodi, kako bi obuhvatio dublje i kompletno značenje Pobusanog ponedeljka. U molitvi se roditeljska ljubav pretvara u zaštitu, snagu i blagoslov. U vremenu kada su nežne ruke baka bile najbolji začin svakog jela, nastala je bela čorba - jednostavno toplo jelo koje i danas, u jednom zalogaju, budi mirise detinjstva, sigurnost doma i nezaboravne porodične trenutke. Od svih manastira na Fruškoj gori, Šišatovac ima verovatno najinteresantniju istoriju.Pročitajte još...
Šta je to pravoslavna ikona?
A kako ikona projavljuje te Božanske sile u svetu?
Svaki hrišćanski dom treba da ima ikonu svoje krsne slave.
ŠTA TREBA RADITI SA IKONOM KOJU UNOSITE U DOM? Teolog Đurđević otkrio: Od ovoga zavisi da li u crkvi mora da bude 40 dana
OVO TREBA ZNATI PRE ULASKA U CRKVU: Teolog Đurđević objasnio gde ostaviti prilog prilikom celivanja ikona
U NEDELJU PRAVOSLAVLJA, PATRIJARH PORUČIO: „Ako hoćemo da se zovemo decom Svetoga Save – borimo se za mir!”
DA LI SE IKONA OBOŽAVA ILI POŠTUJE: Održan važan skup u Studenici, ovakav odnos vernik treba da ima prema likovima svetih
POTREBNO JE DA DESNU ŠAKU STAVITE U LEVU: Kako se pravilno traži blagoslov od sveštenika, postij jedan način
MOĆNA MOLITVA ZA SVAKO DOBA: Ove blagoslovne reči možete izgovoriti bilo kada u toku dana radi duhovnog mira i zaštite Božje
JOGA U CKRVI I RASTEZANJE NA OLTARU: Neverovatne scene preplavile internet - a evo šta kažu organizatori
NESVAKIDAŠNJI PRIKAZ MAJKE BOŽIJE: Ikona Presvete Bogorodice koja odgoni i potapa pomisli i zle duhove koji nas muče
ŠTA SE DOGODI KAD ČOVEK IZGOVORI "GOSPODE, POMILUJ MOJE DETE"! Sveti Porfirije Kavsokalivit je govorio da je ovo nešto najbolje što možete uraditi za svoja čeda!
SKANDALOZNA PRIČA O PORODICI BORDŽIJA: Kako je papa, optužen za incestuozne veze, povezan sa Karađorđevićima
KO JE KO U HIJERARHIJI SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Nemaju svi pravo da krštavaju i venčavaju, a ovo je najviši čin
ČITANJE JEVANĐELJA ZA 28. APRIL: Odlomak iz Svetog pisma za ponedeljak druge sedmice
SKANDALOZNA PRIČA O PORODICI BORDŽIJA: Kako je papa, optužen za incestuozne veze, povezan sa Karađorđevićima
KO JE KO U HIJERARHIJI SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Nemaju svi pravo da krštavaju i venčavaju, a ovo je najviši čin
ODBROJAVANJE JE UVELIKO POČELO: Nakon velikog praznika se očekuje još jedan - važno je da ne propustimo nijedan dan
KADA JE POBUSANI PONEDELJAK I ZAŠTO TOG DANA TREBA OTIĆI NA GROBLJE: Otac Borislav otkriva da li valja poneti i vaskršnje jaje (VIDEO)
ŠTA SE DOGODI KAD ČOVEK IZGOVORI "GOSPODE, POMILUJ MOJE DETE"! Sveti Porfirije Kavsokalivit je govorio da je ovo nešto najbolje što možete uraditi za svoja čeda!
STARINSKO JELO NA KOJEM SU ODRASTALE GENERACIJE NAŠIH PREDAKA: Okrepljujući jeftin obrok iz beležnica naših baka
TESLIN SESTRIĆ BIO IGUMAN MANASTIRA NA FRUŠKOJ GORI: Redovno je slao pisma ujaku, a evo šta mu je jednom prilikom poručio