Duhovna riznica 01.04.2025 | 13:15

PRED OVOM IKONOM SE MOLIMO U VELIKIM ŽIVOTNIM TEŠKOĆAMA: Jedinstven prikaz Boga, kakav se retko viđa u ikonografiji (FOTO)

Izvor: antosepulcro.co.il
PRED OVOM IKONOM SE MOLIMO U VELIKIM ŽIVOTNIM TEŠKOĆAMA: Jedinstven prikaz Boga, kakav se retko viđa u ikonografiji (FOTO)
Wikipedia/Shutterstock Foto_Nikata Svevideće oko Božije

Kompozicija „Svevidećeg oka“ zasnovana je na geometrijskoj figuri koja se više puta ponavlja – krugu.

U pravoslavnim crkvama i muzejskim zbirkama možete videti veoma neobičnu ikonu pod nazivom „Svevideće oko Božije“. Stručnjaci za duhovno slikarstvo tvrde da se ova vrsta slike pojavila u Rusiji na prelazu iz 18. u 19. vek, kada su mnoge slike karakteristične za starorusko ikonopisje bile preispitane – a alegorijske ikone ušle u crkvenu upotrebu.

Kompozicija „Svevidećeg oka“ zasnovana je na geometrijskoj figuri koja se više puta ponavlja – krugu. Simbolizuje kvalitet sveznanja i sveznanja koji je svojstven istinitom Bogu - i direktno upućuje na odgovarajući biblijski stih: „Evo oko Gospodnje je na onima koji ga se boje i uzdaju se u milost njegovu“ (Psalam 33:18).

Nekada su pagani, još neosvetljeni svetlošću monoteizma, verovali da mogu da sakriju svoja nepristojna dela od božanstva obavljanjem određenih obreda i rituala - ili, barem, umire ga tako što će ga ubediti da skrene pogled sa određenih radnji. i misli. Međutim, starozavetnom čoveku je već bilo otkriveno da je to jednostavno nemoguće: Istiniti Bog je sveprisutan i sveznajući, što i izražava gornji stih psalmiste. Krug kao simbol izražava potpunost njegovog znanja.


U mnogim molitvama se obraćamo direktno Bogu. Ali kako Ga zamišljamo u ovom trenutku? Način na koji se javio ljudima – Bogočovek Hristos? Ili možda u „liku goluba“ – kao Duh Sveti? Ili kao Starac „Starac od dana“ – Bog Otac, koji je sve stvorio?.. Sveti Teofan Zatvornik kaže: „Moleći se Bogu, bolje je da Ga nikako ne zamišljamo, već samo da verujemo da On postoji: On je blizu i sve vidi i čuje.” Simbolika ikone „Svevideće oko” omogućava vam da na najbolji mogući način sledite ovaj savet duhonosnog podvižnika.

Kompozicija ikone je prilično složena. U njegovom centru nalazi se nekoliko koncentričnih krugova u kojima je prikazano: u unutrašnjem - mladost Hristos Emanuilo, u sledećem - čula, oči i usne, u sledećem krugu na vrhu - Bogorodica sa podignutim rukama. u molitvenom gestu „Oranta“, i, konačno, u spoljašnjem - najvišim redovima anđela, serafima i heruvima, koji lebde u nadsvetskom prostoru. Na granicama između krugova nalaze se citati iz Starog i Novog zaveta, kao i crkvene himne.

Wikipedia
Svevideće oko Božije

 

Iznad lika Prečiste Djeve (i iznad celokupne kompozicije središnjeg dela u celini), u posebnom krugu, nalazi se Bog Otac, koji šalje Carici Nebeskoj Duha Svetoga u vidu goluba. Četiri zraka izlaze dijagonalno iz centralnog kruga, na čijim krajevima se nalaze manji krugovi – oni sadrže portrete četvorice jevanđelista ili njihovih odgovarajućih simbola (tetramorf): Matej – anđeo, Marko – lav, Luka – tele, Jovan. - orao. Ako je ikona staroverska, prepiska je nešto drugačija: Matej je anđeo, Marko je orao, Luka je tele, Jovan je lav. Inače, u staroverskom okruženju, sa svojom privlačnošću prema alegorijskom ikonopisu, ikona „Svevideće oko“ može se naći mnogo češće nego u običnim pravoslavnim crkvama, gde je ova slika predstavljena u obliku fresaka.

Wikipedia
Svevideće oko Božije

 

Za šta se mole pred likom „Svevidećeg oka Božijeg“? O svemu sa čime se obično obraćamo Bogu – sa zahvalnošću, pohvalom, sa raznim molbama... Glavno je da se s poštovanjem sećamo pred kim stojimo. Ne postoji posebna molitva koja se vrši isključivo pred ovom ikonom. Međutim, neki smatraju da je posebno dobro moliti se pred ovom slikom kada je vera ohlađena, kada je čovek pao u greh malodušnosti – a takođe i kada je potrebna intervencija vrhovne pravde u komplikovanoj životnoj situaciji.

Na kraju, da primetimo još jednu stvar. Poznate su ikone sa sličnim nazivima: „Neuspavano oko“ i „Neuspavano oko Spasitelja“. Na prvom je prikazana Bogorodica sa Bebom kako spava na njenoj desnoj ruci. U drugom je Dete Hristos koje počiva na svom krevetu otvorenih očiju, pred kojim stoje Arhangel Gavrilo i Presveta Bogorodica. To su potpuno različite slike sa svojom utvrđenom ikonografijom, koje nemaju nikakve veze sa ikonom „Svevideće oko Božije“ koju razmatramo.