U hrišćanstvu, brak nije samo formalnost, već sveta tajna, zbog čega je svaki par koji želi da se venča u crkvi u obavezi da prođe predbračni ispit. Reč je o duhovnom razgovoru sa sveštenikom, tokom kog se utvrđuje da li su budući supružnici spremni za zajednički život u veri i da li postoje kanonske prepreke za sklapanje braka.
Šta je predbračni ispit, kako, gde i kada se objavlja, jednom prilikom je sada upokojeni otac Dušan Kolundžić objasnio na sajtu "Svetosavlje".
- Predbračni ispit je jedan od važnih momenata pre crkvenog venčanja. Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika. Ako mladenci nisu iz iste parohije, za predbračni ispit nadležan je paroh verenice - objasnio je on pa nastavio:
- Na predbračnom ispitu sveštenik proverava slobodno bračno stanje kandidata, njihovu slobodnu volju, da nisu u nekom krvnom ili duhovnom srodstvu, za koje treba razrešenje nadležnog episkopa ili pak Svetog arhijerejskog sinoda, da braku ne stoje kao prepreka neka druga smetnja ili zabrana i da li su verenici sposobni da stupe u brak.
Nekad se na ovom ispitu, govorio je otac Dušan, utvrđivao i miraz koji devojčini roditelji treba da daju mladencima.
- U vreme kad se mladenci nisu pitali i kad su roditelji samostalno birali bračnog druga svojoj deci, razume se da predbračni ispit nije bio ni potreban. Danas se na predbračnom ispitu proverava i neophodno poznavanje istina pravoslavne vere, a sveštenik poučava verenike o hrišćanskom braku, svetosti bračne zajednice, međusobnim dužnostima supružnika, o vaspitanju dece, o "nošenju bremena jedan drugoga“ - objasnio je otac Dušan.
Ako sveštenik shvati da kandidati nisu upoznati sa najosnovnijim istinama vere i dužnostima supružnika, može zahtevati da se ispit odloži, da im da uputstva šta da nauče, pa da se ponovo jave.
- Posebna uputstva sveštenik će dati ako je u pitanju mešoviti brak (ako oboje nisu pravoslavni, već je jedan druge konfesije, a kršten je i miropomazan) i u tom pravcu će sveštenik naročito poučiti inoslavnog člana, tražeći od njega da potpiše i određene izjave. Kad sveštenik zaključi da na putu braka ne postoje nikakve smetnje, da postoji slobodna volja, da su mladenci upoznati sa pravoslavnom verom i ciljem braka, vrši i kratak Čin predbračnog ispita (bilo da se vrši u hramu ili domu verenice), u kome se moli za one koji žele da se bračnom zajednicom sjedine za ceo život.
Na kraju sveštenik popunjava protokol o predbračnom ispitu, sa podacima verenika i verenice i njihovih roditelja, koji verenici potpisuju, a potpisuje ga i nadležni sveštenik. Ako se venčanje vrši u drugoj parohiji, sveštenik dostavlja zapisnik o predbračnom ispitu parohu koji će izvršiti venčanje.
Inače, predbračni ispit mora biti obavljen od šest do tri nedelje pre datuma venčanja, a venčanje bi trebalo zakazati barem mesec dana ranije.
U pesmi Svetog Vladike Nikolaja "Zidanje Ljubostinje“, carica Milica je na svakom kamenu, koji je Rade Neimar pripremao za uziđivanje u crkvu, palila voštanicu, namenjujući je "jednom, desetorici, jal buljuku celom", ističe sveštenik.
Nekada se gotovo podrazumevalo da žena po sklapanju braka automatski uzima muževljevo prezime.
Novozavetni spisi, a i kasniji crkveni kanoni, ne određuju nikakve spoljašnje znake žalosti za umrlima, naglašava sveštenik.
Monasi ili "crno duhovenstvo" polažu zavet, a otac Petar objašnjava moraju li to da urade i beli monasi i monahinje.