Vrhovni poglavar Katoličke crkve istakao je da je pandemija pogoršala neke porodične probleme, ali je pozvao parove da potraže pomoć i da uvek pamte tri ključne reči u braku: "Molim, hvala i izvini."
Papa Franja napisao je pismo bračnim parovima koje je objavljeno nedavno, na katolički praznik u čast Isusove porodice. Govoreći sa prozora Bazilike Svetog Petra u Vatikanu, Papa Franja je rekao da je pismo njegov "poklon bračnim parovima". Pozvao ih je da nastave da rađaju decu da bi se borili protiv "demografske zime", koja je u Italiji dovela do jedne od najnižih stopa nataliteta u svetu.
- Možda nismo rođeni u izuzetnoj porodici bez problema, ali naša porodica je naša priča. Svi moraju da misle: "To je moja priča" - rekao je on.
Shutterstock
Porodica je najvažnija
Papa Franja je rekao da je pandemija pogoršala neke porodične probleme, ali je pozvao parove da potraže pomoć i da uvek pamte tri ključne reči u braku: "Molim, hvala i izvini." U svom pismu dalje je rekao da su blokade i karantin primorali porodice da provode više vremena zajedno, ali je primetio je da je takvo nametnuto zajedništvo ponekad testiralo strpljenje roditelja, braće i sestara, a u nekim slučajevima dovelo je do stvarnih poteškoća.
- Postojeći problemi su se pogoršavali, stvarajući sukobe koji su u nekim slučajevima postali gotovo nepodnošljivi. Mnogi su čak doživeli i prekid veze - napisao je Papa Franja.
On je porodice pozvao na bliskost i podsetio roditelje da raspad braka posebno teško pada deci, koja u roditeljima vide stalan izvor stabilnosti, ljubavi, poverenja i snage.
- Razvod braka izaziva ogromnu patnju, jer su mnoge nade porušene, a nesporazumi mogu dovesti do svađa i povreda koje se ne mogu lako izlečiti. Deca na kraju moraju da trpe bol što ne vide svoje roditelje više zajedno.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Drevne mudrosti ugodnika Božjih o ljubavi, oproštaju, molitvi i zajedništvu osvetljavaju put ka sreći i harmoniji u svakom domu. Kroz ove večne poruke možemo pronaći rešenje za mnoge izazove koji se pojavljuju u porodičnim odnosima.
Za duboku, iskrenu i stabilnu emotivnu vezu u modernom svetu, prema mudrim savetima igumana Manastira Ribnica, važno je ostvariti duhovnu povezanost, imati moralne vrednosti i tradicionalni pristup u otkrivanju pravog partnera.
Da bi supružnici danas bili u stanju da ostanu srećni i voljeni, neophodno je da sačuvaju svoje odnose kroz lično saosećanje. Da bi bračna zajednica opstala u harmoniji, na tome treba da se radi, da joj se pomogne, jer samo po sebi ništa ne predstavlja objektivnu realnost.
U svetu punom izazova, reči blaženopočivšeg poglavara SPC nas podsećaju na značaj porodičnih vrednosti i predstavljaju svetli primer kako da živimo u harmoniji i ljubavi sa svojim najmilijima, čuvajući porodicu kao sveto mesto.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.