Praznici i sveci 14.05.2025 | 00:01

DAN KADA CRKVA PLAČE SA PROROKOM I SLAVI NJEGOVU VERU: Sveti Jeremija nas i danas opominje kroz suze i istinu

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
DAN KADA CRKVA PLAČE SA PROROKOM I SLAVI NJEGOVU VERU: Sveti Jeremija nas i danas opominje kroz suze i istinu
SPC

Svetac čiji praznik danas obeležava Srpska pravoslavna crkva, bio je svedok Božje reči u vremenu kada je istina bolela više od mača; njegova hrabrost, suze i vizije postali su večni znak da poslušnost Bogu nikada nije bez značenja, čak i kada vodi u progonstvo i smrt.

Dok crkvena zvona odzvanjaju u tišini 14. maja, Srpska pravoslavna crkva uznosi molitve svetom proroku Jeremiji, jednom od najvećih proroka Staroga zaveta, čije su suze i reči oblikovale sudbinu izabranog naroda, a njegova patnja i hrabrost postale večni svetionik vere i poslušnosti Bogu.

Rođen šest vekova pre Hrista u selu Anatotu, nedaleko od svetog grada Jerusalima, Jeremija je još kao mladić, u svojoj petnaestoj godini, čuo Božji glas i prihvatio jaram proročke službe. Njegov život, nalik uzburkanoj reci, protekao je između nebeskog nadahnuća i zemaljskih stradanja. Govorio je istinu u vremenu kada je istina bolela, prkosio je silnicima kada su svi drugi ćutali. I zato je nazvan prorokom tuge, jer su njegove oči često bile ispunjene suzama za narod koji nije hteo da čuje glas Božji.

Jeremijina služba otpočela je za cara Josije, kada je pozivao na pokajanje i povratak Bogu. Međutim, njegova poruka nije nailazila na razumevanje, već na gnev moćnika, koji su ga čak pokušali ubiti. Ipak, Božja ruka ga je sačuvala. Kasnije, pod carem Joakimom, Jeremija je još oštrije prorokovao – najavljujući da će car umreti kao magarac, bačen izvan zidina Jerusalima, bez časti i sahrane. Zbog tih reči bačen je u tamnicu, ali ni mrak ni zidovi nisu mogli zaustaviti Božju reč – Jeremija je kroz mali prozor diktirao svom pisaru Varuhu ono što mu je Gospod objavio. Kada je Joakim pročitao te reči, gnevno ih je spalio, ali ništa nije moglo spržiti istinu. Sve što je Jeremija prorokovao, do poslednje reči, ispunilo se.

U danima cara Sedekije, Jeremija je nosio jaram oko vrata, hodajući kroz Jerusalim kao živi simbol predstojećeg ropstva pod Vavilonjanima. Bio je ismevan, mučen, ignorisan. A ipak, i tada, u svojoj neizmernoj tuzi, on ne prestaje da voli svoj narod i da ga poziva na obraćenje. Govorio je i suzama i simbolima — razbijajući glineni lonac u dolini Totef pred narodom, kao proročki znak sloma carstva koje je zaboravilo Gospoda. Upravo tu, gde su Jevreji nekada prinosili decu na žrtvu idolima, krvavo su posečene hiljade njih kada je Jerusalim pao.

Jeremija nije bio samo prorok osude, već i čuvar svetinje. Kada su svetinje bile u opasnosti, sa levitima je uzeo Kovčeg zaveta i sakrio ga na svetom brdu Navatu, gde je nekada Mojsije gledao Obećanu zemlju. I oganj sa oltara – simbol Božje prisutnosti – sakrio je duboko u bunar, da bi jednog dana, kada se srca ljudi ponovo okrenu nebu, taj plamen bio otkriven.

Na kraju svog života, Jeremija je bio prinuđen da ode u Misir, gde je još četiri godine prorokovao, govoreći i neznabožačkim narodima o dolasku Djeve sa Mladencem – tajanstvenom najavom Hrista. Tu, među svojim narodom, kamenovan je do smrti – od onih koje je želeo da spase. Ali ni smrt nije ugasila svetlost njegovog proročkog duha. Postoji predanje da je i sam Aleksandar Veliki, očaran njegovom veličinom, posetio Jeremijin grob, a potom njegovo telo preneo u Aleksandriju.

Sveti prorok Jeremija, nije prorok koji je slavio zemaljske pobede, već prorok koji je svesno poneo krst poruge i bola zarad nebeske istine. On je prorok ognja – koji gori, ali ne sagoreva; prorok tuge – koja rađa nadu; prorok stradanja – koje vodi ka spasenju.