Praznici i sveci 22.07.2025 | 00:01

EPIKSOP KOJI JE ZAUSTAVIO VOJSKU MRAKA SAMO JEDNIM ZNAKOM: Danas slavimo Svetog Pankratija, zaštitnika u teškim vremenima

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
EPIKSOP KOJI JE ZAUSTAVIO VOJSKU MRAKA SAMO JEDNIM ZNAKOM: Danas slavimo Svetog Pankratija, zaštitnika u teškim vremenima
SPC

Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.

Svetog sveštenomučenika Pankratija, episkopa čija životna priča svedoči o tome da istinska vera i ljubav prema Hristu mogu razoriti svaku tamu i obmanu, Srpska pravoslavna crkva proslavlja 22. jula.

Pankratije je rođen u Antiohiji u vreme kada je Gospod Isus Hristos hodao zemljom kao čovek. Njegovi roditelji su, čuvši o čudesima Isusa iz Nazareta, poželeli da Ga vide i čuju Njegove reči. Tako su zajedno sa malim Pankratijem došli u Jerusalim, gde su imali blagoslov da posmatraju Gospoda, slušaju Njegovu nauku i prisustvuju Njegovim čudima.

Susret sa apostolom Petrom i Božiji poziv

Tamo se mladi Pankratije upoznao sa apostolom Petrom. Posle Hristovog Vaznesenja, cela njegova porodica se krstila u Antiohiji, a Pankratije se povukao u tišinu pećine u Pontu, tražeći mir u molitvi i sabranju uma i srca u Boga.

Ali Božiji plan za njega bio je mnogo širi. Apostol Petar ga je pronašao i, u dogovoru sa apostolom Pavlom, postavio ga za episkopa grada Tavromenije na Siciliji.

Čuda Svetog Pankratija i spasavanje grada molitvom

Tamo je Pankratije neumorno širio reč Božiju, rušio idole, krštavao nekrštene i utvrđivao u veri one koji su Hrista već primili u svoje srce. Njegova vera bila je poput svetiljke koja osvetljava tamu – snažna, čista i bez straha.

Jednom prilikom, kada je neznabožni vojvoda Akvilin krenuo sa vojskom da uništi Tavromeniju zato što je ceo grad postao hrišćanski, Pankratije nije uzmakao. Sa velikom smelošću i molitvom izašao je iz grada noseći krst, nepobedivo oružje hrišćana. I gle, kada se neprijateljska vojska približila, obuze je tama i strah. U pomami i zbrci počeli su da napadaju jedni druge, pa su se sami međusobno isekli mačevima. Tako je Sveti Pankratije sačuvao svoj narod i grad, ne mačem, već molitvom i poverenjem u Gospoda.

Mučenička smrt i večna svetlost

Na kraju svog zemaljskog života, i sam je postradao. Zavidljivi i zlobni neznabošci kamenovali su ga do smrti, ali njegova duša se preselila u večnu svetlost i radost Hristovu. Mošti ovog svetitelja počivaju u Rimu, kao tiho svedočanstvo njegovog života posvećenog Bogu.

Poruka Svetog Pankratija za nas danas

Danas, dok slavimo Svetog Pankratija, setimo se i mi da je snaga vere često nevidljiva oku, ali nepobediva pred svakom tamom ovog sveta. Krst koji je on nosio pred vojsku i tamu svog vremena i dalje sija kao podsetnik da je Hristos jedina prava pobeda nad svakim zlom.

Neka nas molitve Svetog sveštenomučenika Pankratija ukrepe da se i mi, u svim svojim iskušenjima, sa poverenjem oslanjamo na Gospoda i ne bojimo se, jer s nama je Onaj koji je pobedio svet.