Vrhovna rada Ukrajine nedavno je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog poretka u oblasti delatnosti verskih organizacija, kojim se praktično zabranjuje delatnost verskih organizacija povezanih sa Ruskom Federacijom, uključujući kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu.
U tekstu zakona se tvrdi da Ukrajinska pravoslavna crkva, kao "ideološki nastavak režima agresorske države," predstavlja saučesnika u ratnim zločinima, zbog čega je njena delatnost u Ukrajini zabranjena.
Ovaj zakon predviđa formiranje komisije koja će istraživati potencijalne veze verskih organizacija sa Moskvom, dok verske zajednice imaju rok od 60 dana da prekinu te veze, pre nego što slučaj bude predan sudu.
Olena Khudiakova / Avalon / Profimedia
Mitropolit raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine sa carigradskim patrojarhom Vartolomejom
Važno je napomenuti da se usvajanje ovog zakona desilo svega nekoliko dana nakon posete poglavara raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine, mitropolita Epifanija , carigradskom patrijarhu Vartolomeju. Ova poseta dodatno je intenzivirala donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva.
- Rukovodstvo raskolnika koje je priznao Fanar, sa posebnim žarom zahtevalo je donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva. Patrijarh Vartolomej , koji je ranije javno odobravao krivično gonjenje i hapšenja njenih jeraraha i sveštenstva, kao prvosveštenika Ana i Kajafa, otvoreno je podržavao akcije državnih vlasti, čija je svrha - raspeće i uništenje kanonske crkve u Ukrajini.
Dakle, carigradski patrijarh snosi ličnu odgovornost za organizovanje progona vernika Ukrajinske pravoslavne crkve - navodi se u saopštenju Sinoda Ruske pravoslavne crkve.
Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej
U ovim teškim trenucima za pravoslavlje, patrijarh srpski Porfirije , u sinodskom pismu, izrazio je duboko ogorčenje zbog odluke ukrajinskog parlamenta, podsećajući na slične trenutke kroz koje je prošla Srpska pravoslavna crkva tokom Drugog svetskog rata.
- Budući da je u ne tako davnoj povesti, tokom Drugog svetskog rata, Srpska pravoslavna crkva bila zabranjivana i proganjana, mi u Vašem slučaju opitno osećamo istinitost sveštenih reči apostola Pavla da ako strada jedan ud, s njim stradaju svi udovi; a ako li se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi - poručio je patrijarh Porfirije, naglašavajući sličnost između tadašnjeg zločinačkog režima i sadašnje situacije u Ukrajini.
Printscreen/YouTube/Orthodox Church
Mitropolit Onufrije sa patrijarhom Kirilom
Poglavar SPC sa dubokom brigom osudio je ove poteze kao uvod u novi totalitarizam koji negira osnovna prava na veru.
- Sa zebnjom u srcu, dragi u Hristu brate, osećamo da se na primeru Ukrajinske pravoslavne crkve uvodi novi totalitarizam... degradacija Ukrajinske pravoslavne crkve na zabranjenu organizaciju dodatno ozakonjuje već permanentni progon,“ istakao je patrijarh Porfirije u pismu poglavaru Ukrajinske pravoslavne crkve mitropolitu Onufriju , povlačeći paralelu sa rimskim progonima Crkve Hristove.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Na kraju, patrijarh Porfirije izrazio je nadu i molitvu da se situacija u Ukrajini reši na pravedan način, sa željom da mir, ljubav i sloga ponovo zavladaju u toj zemlji.
- Naše molitve, naše nade, naše misli... uznose se pred lice Gospodnje iz svakog srca, uvek vam odanog, srpskog naroda - poručio je patrijarh Porfirije, potvrđujući bezrezervnu podršku Srpske pravoslavne crkve sestrinskoj crkvi u Ukrajini.
Ovo pismo, puno bratske ljubavi i duhovne solidarnosti, snažan je podsetnik na važnost očuvanja jedinstva pravoslavne vere u vremenu iskušenja. Porfirijeve reči i podrška ne samo da ohrabruju vernike u Ukrajini, već podsećaju na neprolaznu istinu – da je Crkva Hristova neraskidiva i da ni jedan zakon, koliko god on nepravedan bio, ne može ugasiti svetlost vere u srcima vernika.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve oštro je osudio bogohulni čin na drevnom arheološkom nalazištu u Ulpijani i pozvao na molitvu za srpski narod koji trpi nepravdu.
U mileševskoj svetinji okupili su se arhijereji, vernici i ugledne državne ličnosti Srbije i Crne Gore, obeležavajući praznik posvećen Svetom kralju Vladislavu, kroz dirljive molitve i inspirativne besede arhijereja Srpske pravoslavne crkve.
Kada je u pitanju majka, nisu potrebne nikakve knjige ni ustaljene molitve. Majčino srce direkto komunicira sa nebesima, tvrdi protojerej Andrej Tkačov.
Zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i zalaganju stručnjaka, započeti su urgentni radovi na očuvanju zidnog slikarstva iz 19. veka u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću.
Drugog dana posete Eparhiji kanadskoj, poglavar SPC predvodio je svetu liturgiju u Crkvi Svete Trojice, koja već sedam decenija predstavlja duhovni dom za montrealske Srbe. Vernicima je uputio dirljive reči, nazivajući hram parčetom Carstva nebeskog i otadžbine.
Dečaku je pretila transplantacija jetre, a lekari nisu davali nade. Međutim, posle molitve Svetima Zosimu i Jakovu u Manastiru Tumane, dogodilo se nešto što niko nije mogao da predvidi.
U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Ova ikona je naručena od strane ruske emigrantkinje Ije Dmitrijevne Šmit u Sjedinjenim Američkim Državama, nakon što je imala san o liku ovog cara.
Vladika niški Arsenije zamonašio je aprila 2021. godine igumaniju Temačkog manastira mati Efrosiniju u treći i najviši stepen monaštva Veliku shimu. Ovaj najviši stepen monaštva sleduje nakon Čina odevanja rase i kamilavke i Čina male shime.
Od Antiohije i Carigrada, preko Malte i Rusije, sveta desnica Preteče Gospodnjeg prošla je neverovatan put, bila otimana i vraćana kroz vekove pre nego što je našla svoje poslednje počivalište u Cetinjskom manastiru.
U Novom zavetu se kaže da postoje dva kraljevstva - nebesko i đavolsko. Đavo ili Satana je pali anđeo, koji je, prilikom svog pada, povukao i mnoštvo drugih anđela sa sobom. Isus ga naziva "knezom ovoga sveta“. On je "kušač“ ljudi i nastoji da ih povuče za sobom.
Iskrena duhovna povezanost sa Bogom i svetima može doneti utehu i isceljenje u trenucima fizičkih i duhovnih izazova.