PRAVOSLAVLJE NA RASKRŠĆU NOVIH RAZDORA: Moskovski patrijarh Kiril optužio carigradskog Vartolomeja, srpski Porfirije stao uz kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu
Poglavar SPC u duhu hrišćanske ljubavi pruža reči utehe vernicima Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivajući na očuvanje vere i jedinstva usred teških izazova koji prete njihovom opstanku.
Vrhovna rada Ukrajine nedavno je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog poretka u oblasti delatnosti verskih organizacija, kojim se praktično zabranjuje delatnost verskih organizacija povezanih sa Ruskom Federacijom, uključujući kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu.
U tekstu zakona se tvrdi da Ukrajinska pravoslavna crkva, kao "ideološki nastavak režima agresorske države," predstavlja saučesnika u ratnim zločinima, zbog čega je njena delatnost u Ukrajini zabranjena.
Ovaj zakon predviđa formiranje komisije koja će istraživati potencijalne veze verskih organizacija sa Moskvom, dok verske zajednice imaju rok od 60 dana da prekinu te veze, pre nego što slučaj bude predan sudu.
Olena Khudiakova / Avalon / Profimedia
Mitropolit raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine sa carigradskim patrojarhom Vartolomejom
Važno je napomenuti da se usvajanje ovog zakona desilo svega nekoliko dana nakon posete poglavara raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine, mitropolita Epifanija, carigradskom patrijarhu Vartolomeju. Ova poseta dodatno je intenzivirala donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva.
- Rukovodstvo raskolnika koje je priznao Fanar, sa posebnim žarom zahtevalo je donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva. Patrijarh Vartolomej, koji je ranije javno odobravao krivično gonjenje i hapšenja njenih jeraraha i sveštenstva, kao prvosveštenika Ana i Kajafa, otvoreno je podržavao akcije državnih vlasti, čija je svrha - raspeće i uništenje kanonske crkve u Ukrajini.
Dakle, carigradski patrijarh snosi ličnu odgovornost za organizovanje progona vernika Ukrajinske pravoslavne crkve - navodi se u saopštenju Sinoda Ruske pravoslavne crkve.
Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej
U ovim teškim trenucima za pravoslavlje, patrijarh srpski Porfirije, u sinodskom pismu, izrazio je duboko ogorčenje zbog odluke ukrajinskog parlamenta, podsećajući na slične trenutke kroz koje je prošla Srpska pravoslavna crkva tokom Drugog svetskog rata.
- Budući da je u ne tako davnoj povesti, tokom Drugog svetskog rata, Srpska pravoslavna crkva bila zabranjivana i proganjana, mi u Vašem slučaju opitno osećamo istinitost sveštenih reči apostola Pavla da ako strada jedan ud, s njim stradaju svi udovi; a ako li se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi - poručio je patrijarh Porfirije, naglašavajući sličnost između tadašnjeg zločinačkog režima i sadašnje situacije u Ukrajini.
Printscreen/YouTube/Orthodox Church
Mitropolit Onufrije sa patrijarhom Kirilom
Poglavar SPC sa dubokom brigom osudio je ove poteze kao uvod u novi totalitarizam koji negira osnovna prava na veru.
- Sa zebnjom u srcu, dragi u Hristu brate, osećamo da se na primeru Ukrajinske pravoslavne crkve uvodi novi totalitarizam... degradacija Ukrajinske pravoslavne crkve na zabranjenu organizaciju dodatno ozakonjuje već permanentni progon,“ istakao je patrijarh Porfirije u pismu poglavaru Ukrajinske pravoslavne crkve mitropolitu Onufriju, povlačeći paralelu sa rimskim progonima Crkve Hristove.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Na kraju, patrijarh Porfirije izrazio je nadu i molitvu da se situacija u Ukrajini reši na pravedan način, sa željom da mir, ljubav i sloga ponovo zavladaju u toj zemlji.
- Naše molitve, naše nade, naše misli... uznose se pred lice Gospodnje iz svakog srca, uvek vam odanog, srpskog naroda - poručio je patrijarh Porfirije, potvrđujući bezrezervnu podršku Srpske pravoslavne crkve sestrinskoj crkvi u Ukrajini.
Ovo pismo, puno bratske ljubavi i duhovne solidarnosti, snažan je podsetnik na važnost očuvanja jedinstva pravoslavne vere u vremenu iskušenja. Porfirijeve reči i podrška ne samo da ohrabruju vernike u Ukrajini, već podsećaju na neprolaznu istinu – da je Crkva Hristova neraskidiva i da ni jedan zakon, koliko god on nepravedan bio, ne može ugasiti svetlost vere u srcima vernika.
Kad umor savlada i snaga oslabi, samo jedan izvor daje novu krepost. Prorok Isaija u svojim nadahnutim rečima otkriva tajnu duhovne snage koja ne jenjava – onaj koji se nada Gospodu, uzdiže se kao orao, trči bez umora i hoda bez posustajanja.
Grešnik misli da ga niko ne vidi, ali Božje oko sve zna – pokajanje je jedini put spasenja, poručuje svetitelj u svojim duhovnim poukama za utorak pete sedmice Velikog posta.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Na prijemu povodom Dana branilaca otadžbine, patrijarh srpski ukazao je na snagu zajedništva dva naroda, koja traje kroz istoriju, u verama, kulturi i neizmernoj zahvalnosti.
Verni narod imaće retku priliku da se pokloni i celiva svetinju – ikonu „Umekšanje zlih srca“, koja već 25 godina mirotoči i donosi blagodat i isceljenje, a prošle godine su je dočekale nepregledne kolone vernika.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.