Vrhovna rada Ukrajine nedavno je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog poretka u oblasti delatnosti verskih organizacija, kojim se praktično zabranjuje delatnost verskih organizacija povezanih sa Ruskom Federacijom, uključujući kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu.
U tekstu zakona se tvrdi da Ukrajinska pravoslavna crkva, kao "ideološki nastavak režima agresorske države," predstavlja saučesnika u ratnim zločinima, zbog čega je njena delatnost u Ukrajini zabranjena.
Ovaj zakon predviđa formiranje komisije koja će istraživati potencijalne veze verskih organizacija sa Moskvom, dok verske zajednice imaju rok od 60 dana da prekinu te veze, pre nego što slučaj bude predan sudu.
Olena Khudiakova / Avalon / Profimedia
Mitropolit raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine sa carigradskim patrojarhom Vartolomejom
Važno je napomenuti da se usvajanje ovog zakona desilo svega nekoliko dana nakon posete poglavara raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine, mitropolita Epifanija , carigradskom patrijarhu Vartolomeju. Ova poseta dodatno je intenzivirala donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva.
- Rukovodstvo raskolnika koje je priznao Fanar, sa posebnim žarom zahtevalo je donošenje zakona kojim se faktički zabranjuje Ukrajinska pravoslavna crkva. Patrijarh Vartolomej , koji je ranije javno odobravao krivično gonjenje i hapšenja njenih jeraraha i sveštenstva, kao prvosveštenika Ana i Kajafa, otvoreno je podržavao akcije državnih vlasti, čija je svrha - raspeće i uništenje kanonske crkve u Ukrajini.
Dakle, carigradski patrijarh snosi ličnu odgovornost za organizovanje progona vernika Ukrajinske pravoslavne crkve - navodi se u saopštenju Sinoda Ruske pravoslavne crkve.
Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej
U ovim teškim trenucima za pravoslavlje, patrijarh srpski Porfirije , u sinodskom pismu, izrazio je duboko ogorčenje zbog odluke ukrajinskog parlamenta, podsećajući na slične trenutke kroz koje je prošla Srpska pravoslavna crkva tokom Drugog svetskog rata.
- Budući da je u ne tako davnoj povesti, tokom Drugog svetskog rata, Srpska pravoslavna crkva bila zabranjivana i proganjana, mi u Vašem slučaju opitno osećamo istinitost sveštenih reči apostola Pavla da ako strada jedan ud, s njim stradaju svi udovi; a ako li se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi - poručio je patrijarh Porfirije, naglašavajući sličnost između tadašnjeg zločinačkog režima i sadašnje situacije u Ukrajini.
Printscreen/YouTube/Orthodox Church
Mitropolit Onufrije sa patrijarhom Kirilom
Poglavar SPC sa dubokom brigom osudio je ove poteze kao uvod u novi totalitarizam koji negira osnovna prava na veru.
- Sa zebnjom u srcu, dragi u Hristu brate, osećamo da se na primeru Ukrajinske pravoslavne crkve uvodi novi totalitarizam... degradacija Ukrajinske pravoslavne crkve na zabranjenu organizaciju dodatno ozakonjuje već permanentni progon,“ istakao je patrijarh Porfirije u pismu poglavaru Ukrajinske pravoslavne crkve mitropolitu Onufriju , povlačeći paralelu sa rimskim progonima Crkve Hristove.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Na kraju, patrijarh Porfirije izrazio je nadu i molitvu da se situacija u Ukrajini reši na pravedan način, sa željom da mir, ljubav i sloga ponovo zavladaju u toj zemlji.
- Naše molitve, naše nade, naše misli... uznose se pred lice Gospodnje iz svakog srca, uvek vam odanog, srpskog naroda - poručio je patrijarh Porfirije, potvrđujući bezrezervnu podršku Srpske pravoslavne crkve sestrinskoj crkvi u Ukrajini.
Ovo pismo, puno bratske ljubavi i duhovne solidarnosti, snažan je podsetnik na važnost očuvanja jedinstva pravoslavne vere u vremenu iskušenja. Porfirijeve reči i podrška ne samo da ohrabruju vernike u Ukrajini, već podsećaju na neprolaznu istinu – da je Crkva Hristova neraskidiva i da ni jedan zakon, koliko god on nepravedan bio, ne može ugasiti svetlost vere u srcima vernika.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Odnos SAD-a prema Rusiji, Carigradskoj patrijaršiji i svetim mestima u Jerusalimu mogao bi oblikovati budućnost u svetu prepunom izazova i promena.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Episkop budimljansko-nikšićki je na Aranđelovdan služio svetu liturgiju u manastiru Podmalinsko i proslavio krsnu slavu, uputivši molitve za zaštitu svih vernika pod krilom Svetih arhangela Mihaila i Gavrila.
U srcu prestonog grada, praznik Sabor Svetog arhangela Mihaila i ostalih nebeskih sila bestelesnih obeležen je uz veličanstveno bogosluženje i inspirativne reči vladike Ilariona o važnosti jedinstva, radosti i prenošenja dobra vesti.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Mada većina pravoslavnih vernika ne misli ništa loše kada kao sinonim za sveštenika koristi reč pop, trebalo bi naglasiti da, recimo, u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, sveštenika ćete ozbiljno uvrediti ako ga oslovite sa "pope".
Savršeno jednostavan recept za sočan i hrskav obrok koj spaja svežinu povrća i bogatstvo domaćih ukusa – idealna za doručak, ručak, ili večeru, uz jogurt ili kiselo mleko.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.