U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Svečano i molitveno, praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog – episkopa i ispovednika vere, proslavljen je u porti Svetosavskog hrama u Molu. Ovaj dan, koji je Patron Eparhije bačke, okupio je veliki broj vernika, kao i sveštenstvo i episkope iz više eparhija, u znak dubokog poštovanja prema svetitelju koji je svojim životom i delima ostavio neizbrisiv trag u istoriji pravoslavlja.
SPC / Eparhija bačka
Mitropolit bački Irinej
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit bački Irinej, uz sasluženje mitropolita budimskog Lukijana, episkopa osečkopoljskog i baranjskog Heruvima, valjevskog Isihija, šabačkog Jeroteja, mohačkog Damaskina, sveštenstva i đakona Eparhije bačke. Svi prisutni sa dubokom verom i poštovanjem obratili su se molitvama Svetom Irineju, ali i svetim mučenicima bačkim, čije je stradanje, kako je episkop Heruvim u svojoj besedi naglasio, "primer kako se kroz veru nosi krst Hristov."
Episkop Heruvim, govoreći o svetim mučenicima bačkim, istakao je kako njihovo stradanje za Hrista nije bilo uzaludno, već je postalo oslonac svim vernicima.
- Dunav i Tisa jesu odneli njihove zemaljske ostatke, ali nisu nikada obrisali sećanje iz naroda o stravičnome stradanju - rekao je episkop Heruvim, podsećajući okupljene da su ti mučenici pokazali kako se dostojanstveno nosi krst Hristov i čuva vera, čak i u najtežim trenucima.
SPC / Eparhija bačka
Svečanost je okupila verni narod iz svih krajeva Eparhije bačke
Posle zaamvone molitve, usledio je čin blagosiljanja slavskih darova u čast Svetog Irineja, kao i osvećenje barjaka crkvenog hora „Sveti Sava Gornjokarlovački“. U nastavku bogosluženja pročitane su odluke mitropolita Irineja i Svetog Arhijerejskog Sinoda o dodeljivanju visokih crkvenih odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama, koje su dale značajan doprinos crkvenom životu i obnovi hramova u eparhiji.
Mitropolit Irinej, u svom obraćanju vernicima, podsetio je na značaj ovakvih svečanosti za duhovni život naroda. „Današnji dan je za nas sve višestruki radosni dan, praznični dan, slavski dan... trudimo se da naše hrišćansko življenje ne bude samo deklarativno, već istinsko, da svojim životom budemo svedoci Gospoda našega“, rekao je mitropolit Irinej, pozvavši sve prisutne da slede put svetitelja i mučenika, čuvajući veru i ljubav u svom srcu.
U molitvenom raspoloženju, okupljeni vernici, među kojima su bili i predstavnici lokalne vlasti i drugih verskih zajednica, prisustvovali su ovom duhovnom događaju, slušajući pojanje crkvenih horova iz Mola, Bečeja i Novog Sada. Ova liturgijska svečanost, uz prisustvo tolikog broja vernih, bila je istinski pokazatelj jedinstva i ljubavi koje pravoslavna vera donosi svojim sledbenicima, uvek sa Hristom u srcu.
Bog čoveka vodi ka cilju neobičnim putevima, a ako ima vere ništa nije nemoguće, govori igumanija i jedina monahinja manastira Svetog Hristofora, zadužbine kralja Dragutina iz 13. veka, u Mislođinu, i navodi da je Božji poziv dobila mnogo ranije nego što je putem Gospodnjim krenula, ali da ga tada nije razumela.
Gradska vlast Praga tražila je od sveštenstva da im sutra vrati ključeve ove crkve, koju su 1924. godine podigli ruski emigranti, izbegli posle Oktobarske revolucije, uz pomoć kralja Aleksandra I i koja je sve do 1947. godine bila pod jurisdikcijom SPC, kako bi je navodno "renovirali", ali u svom dopisu nisu naveli ni rok početka niti završetka radova.
Paroh Boris Čolović zahvalio je episkopu Irineju na dolasku u Hram Svetog Vasilija Ostroškog u Grinzborou, a potom istakao značaj Kola srpskih sestara, koje ove godine obeležava dvadeset godina postojanja. Naglasio je njihov doprinos zajednici i napretku parohije.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Mitropolit bački govorio je o neiscrpnoj veri, liturgijskom stvaralaštvu i bogoslovskoj jasnoći ave Justina, koja je čvrsto ukorenjena u pravoslavnom predanju, i istakao da su svetitelji živi svedoci Živoga Boga.
Vernici su se okupili u Sabornom hramu u Novom Sadu na molitvenom slavlju u čast Svetog Save, dok su mitropolit bački Irinej i episkop Tihon govorili o njegovom delu i duhovnoj zaostavštini.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.